Skip to content

GÜNDEM

TEMMUZ 2018 SAYI: 122

TED Ankara Koleji Robot Olimpiyatları’nda Dünya Şampiyonu Oldu

20-25 TEMMUZ 2018 TARİHLERİ ARASINDA ÇİN’İN GUIYANG ŞEHRİNDE DÜZENLENEN DÜNYA ROBOT OLİMPİYATLARI’NDA, AÇIK KATEGORİDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDEN TED ANKARA KOLEJİ LİSE KISMI ROBOTİK KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİ, DÜNYA ŞAMPİYONU OLARAK BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI.

Çin’in Guiyang şehrinde 20-25 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatları’nda (WRO) Türkiye’yi temsil eden TED Ankara Koleji öğrencileri, büyük bir başarıya imza atarak dünya şampiyonu oldu.

60 ülke, 22 bin takım arasında yapılan ülke elemelerinden sonra Çin’de düzenlenen Olimpiyat finallerinde birincilik kupasını alan TED Ankara Koleji Lise Kısmı Robotik Kulübü öğrencileri, hazırladıkları “Food Cloud” isimli proje ile Çin medyasının da ilgi odağı oldu.

Yiğit Çolakoğlu, Cemre Sare Cansız ve Zeynep Tüfekçi’nin oluşturduğu Türk Milli Takımı ROBOTED3, danışman öğretmenleri Hasan Soner Yücel’in rehberliğinde yarışmaya hazırlanırken, geliştirdikleri Food Cloud projesinde, gıdalar tarım aşamasından marketteki raflarda yerlerini alana kadar takip ediliyor; kullanıcıya gıdanın her türlü içeriğini (alerjenlere kadar) uygulama ile sunuyor ve sistem içerisindeki robot sayesinde raflardaki ürünleri kullanım süresine göre otomatik sıralayıp kullanıcı güvenliğini ve sağlığını koruyor. Ayrıca israfı da engelleyen Food Cloud projesinde elde edilen tüm veriler bulut veri tabanında saklanabiliyor.