Skip to content

SEKTÖRDEN

EKİM 2016 SAYI: 101

“Teknolojiye Yatırım Yapıyoruz”

Bekir Adıgüzel tarafından 1977 yılında kurulan Önder Lift Çelik, 2001 yılına kadar Sağlam Hidrolik adıyla faaliyet gösterdi. Kurumsallaşma çalışmaları çerçevesinde üretim kapasitesini ve ürün skalasını artıran firma, bugün Önder Lift Çelik adıyla dünyanın 26 ülkesine kaldırma ekipmanları ve endüstriyel masa ve dolap ihraç ediyor.

Firmalarını kendi seköründe bir adım daha ileri taşımak adına büyük uğraş verdiklerini dile getiren Önder Lift Çelik İhracat Müdürü Samet Adıgüzel, “Ulusal ve uluslararası pazarda etkin, sektöründe öncü, güvenilir, saygın ve küreselleşen dünyanın ihtiyaç duyduğu teknolojiye ayak uyduran bir firma haline gelmek amacıyla çalışmalarımız devam ediyoruz” diyor. Samet Adıgüzel ile Önder Lift Çelik’in 1977’lerde başlayan ve bugüne kadar devam eden sektörel yolculuğunu ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Önder Lift Çelik şirket yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamızda görev dağılımı aile bireyleri arasında yapılmıştır. Bekir Adıgüzel Genel Müdür, Semih Adıgüzel Üretim Bölümü Müdürü, ben de İhracat Müdürü olarak görev yapıyorum. Aldığım uluslararası ticaret ve finansman eğitimi çerçevesinde ihracat alanı da dahil olmak üzere firmamızın idari işlerini yönetiyorum.

Firma olarak üretiminizi nerede ve nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Üretim faaliyetlerimizi Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde iki ayrı fabrikada 15 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 40 bin metrekarelik alanda sürdürüyoruz. Tüm üretim sürecimiz 3D programların analiz hesaplamalarıyla son teknoloji makineler ve alanında eğitimli personelle gerçekleştiriliyor. Üretim ve öncesindeki aşamalarda uzman mühendislerimiz süreçleri büyük bir dikkatle yönlendiriyor. Firmamız üretim tesisiyle sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticileri arasındadır. Ayrıca İstanbul İMES Sanayi Sitesi’nde de bir showroomumuz bulunuyor. Bu alanda imal ettiğimiz ürünlerin prototip modelleriyle çeşitli makinelerimizi sergiliyoruz.

Ürün çeşitleriniz ve bunların özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız iki ana grupta üretim yapıyor. Ana ürün grubumuz kaldırma ekipmanları ve diğeri de endüstriyel masa ve dolaplardır. Kaldırma ekipmanları üretimimizin yüzde 90’lık bölümünü oluşturuyor. Makaslı yük platformları, personel platformları ve istifleme makineleri kaldırma ekipmanları ürün grubunun içinde yer alıyor. Tüm işletmelerde bulunması gereken makaslı yük platformları genel olarak katlar arasında malzeme taşıma, montaj ve yükleme gibi alanlarda kullanılıyor. Bu gruptaki üretimlerimiz tamamen özel üretim ve kullanıcı bazlı olarak imal ediliyor ve 100 kilogramdan 200 tona kadar kaldırma kapasitesine sahipler. Personel platformuysa yüksekte yapılacak çalışmalar için personelin yukarıya kaldırılması için kullanılıyor. Bu ürünler de artan iş güvenliği önlemleri neticesinde, her işletmenin kullanması gereken ürünler haline geldi.

Firmanız ve ürünleriniz ile ilgili yürüttüğünüz TÜBİTAK vb. projeleriniz var mı?

Henüz TÜBİTAK’a başvurmadığımız ancak, prosesini kendi bünyemizde yürüttüğümüz projelerimiz mevcut. Başvuru sürecini 2017 yılı içerisinde tamamlayıp bu alandaki çalışmalarımızı hızlandırmayı düşünüyoruz.

Çalışanlarınızın gelişimi konusunda gerçekleştirdiğiniz çalışmalar var mı?

Çalışanlarımızın gelişimi, ürün ve üretim kalitesini doğrudan etkilediğinden firmamız bu konuya özel bir önem veriyor. Her departman, kendi alanıyla ilgili profesyonel kadrolardan eğitim alıyor. Kaynak, boya, montaj, CNC gibi konularda çeşitli eğitim çalışmaları yürütüyoruz.

Firma olarak yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılıyor musunuz?

Uzun yıllardır dünyanın hemen her yerinde gerçekleştirilen sektörel fuarlara katılıyoruz. Söz konusu fuarlar sayesinde potansiyel müşterilerimize ve bayilerimize ürünlerimizde gerçekleştirdiğimiz yenilikleri doğrudan gösterme olanağı elde ediyoruz. 2017 yılı içerisinde ise Güney Amerika’da katılmayı planladığımız bir fuar mevcut.

İhracata adım atmanız ne zaman ve nasıl oldu? Bunun size özel bir hikayesi var mı?

İlk ihracatımızı 2002 yılında Suudi Arabistan’a gerçekleştirdik. Cidde’de katıldığımız bir fuar sonrasında oradaki bayimizin temelleri atıldı ve ilk personel platformumuzu ihraç ettik.

Firmanızın ihracat potansiyeli hakkında bilgi verir misiniz?

Makaslı platform ve personel platformu ürün grubumuzun yüzde 70’ini ihraç ediyoruz. Bu rakam her geçen yıl artıyor. Bugün itibarıyla dünyanın 26 ülkesine ürünlerimizi gönderiyoruz. Avrupa’da yoğun olarak çalıştığımız ve çevre ülkelere de satış gerçekleştirdiğimiz nokta Polonya. Ayrıca tüm Avrupa’da temsilciliklerimiz mevcut. Diğer taraftan Güney Amerika’da Brezilya merkezli bir temsilciliğimiz de bulunuyor. Orta Doğu’da ise tüm ülkelerde aktif olarak hizmet veriyoruz. Belarus merkezli bayimizle Rusya’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Türk Cumhuriyetleri’ne de uzun yıllardır ürünlerimizi gönderiyoruz.

Kendinize nasıl bir vizyon belirlediniz?

Ulusal ve uluslararası pazarda etkin, sektöründe öncü, güvenilir, saygın ve küreselleşen dünyanın ihtiyaç duyduğu teknolojiye ayak uyduran bir firma haline gelmek vizyonumuzu oluşturuyor.

Firmanız açısından “Kalite” kavramı nasıl bir yerde duruyor?

Kalite şirketimizin en önemli politikasıdır. Biz kaliteyi sadece ürün bazlı olarak değerlendirmiyoruz. Kalite, Önder Lift Çelik için ana hatlarıyla; ürünün mükemmellik derecesi, üstün ve efektif tasarımı, işi zamanında ve bir seferde doğru üretmek ve müşteri memnuniyeti anlamını da taşıyor. Bu bağlamda ISO 9001 kalite standardını tüm proseste aktif olarak uyguluyoruz.

Firmanızı sektördeki benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Sunduğumuz yüksek düzeyde mühendislik ve satış sonrası servis hizmeti firmamızın en önemli özellikleri olarak öne çıkıyor. Satış sonrası düzenli bakım ile servis hizmetini eğitimli ve donanımlı servis personelimizle kesintisiz sürdürüyoruz.

Firmanız açısından 2015 ve 2016 yılı nasıl geçti? Bu anlamda söz konusu yılların beklentilerinizi karşıladığını söyleyebilir miyiz?

2015 ve 2016 yılında yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürdük. Ancak küresel ekonomik durum nedeniyle sektörde bir daralma söz konusu. Buna rağmen firmamız yakaladığı büyüme ivmesini önümüzde yıl da sürdürmeyi arzuluyor.

İleriye yönelik projeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

Üretim hattında iyileştirmeye giderek kaynak ve boya işlemlerinin büyük bir kısmının robotla yapılması yönünde çalışmalara başladık. Bu konuda devlet desteklerinden de faydalanacağız. Satış-pazarlama ayağında da yeni ülke pazarlarına giriş için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2017 yılı sonu itibarıyla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını 30’a yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca mevcut ürün gruplarının yanında farklı ürün gruplarında da üretim planlaması yapıyoruz. Bu konudaki piyasa araştırmaları ve analizlerimiz devam ediyor.

Önder Lift Çelik olarak sektörün geleceği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ürünleri yoğun talep gören gelişime son derece açık bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Her fabrika ve tesiste kullanılması gereken ürünler imal ettiğimiz için hem iç hem de dış pazarda büyük ilgi görüyoruz. Bu gelişmeler ışığında sektörle doğru orantılı olarak firmamızın da ilerleyen yıllarda büyüyeceğini öngörüyoruz.