Skip to content

GÜNDEM

TEMMUZ 2019 SAYI: 134

TEKSTİL VE KONFEKSİYON MAKİNELERİ İHRACATINDA HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

DÜNYANIN EN BÜYÜK ULUSLARARASI TEKSTİL MAKİNELERİ FUARI ITMA, TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİNİ BARCELONA’DA
AĞIRLADI. TEKSTİL VE HAZIR GİYİM MAKİNELERİ İHRACATI GEÇTİĞİMİZ YIL 722 MİLYON DOLARA ULAŞAN TÜRK MAKİNE
SEKTÖRÜ, 163 FİRMAYLA KATILDIĞI ITMA FUARINDA YENİ ÜRÜNLERİNİ SERGİLERKEN, 45 ÜLKEDEN 1700 FİRMANIN
YER ALDIĞI FUARDA MAKİNE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (MAİB) DE “TURKISH MACHINERY” MARKASIYLA TANITIM
ÇALIŞMALARI YAPTI.

İspanya’nın Barselona kentinde 20-26 Haziran tarihlerinde düzenlenen, tekstil ve tekstil makineleri segmentinde dünyanın en önemli fuarlarından iri olarak gösterilen ITMA’ya bu yıl 45 ülkeden 1700 firma katılırken, Türkiye’den de 163 firma fuarda ürün ve hizmetlerini sergiledi. 120 bin ziyaretçinin takip ettiği yedi günlük fuar maratonunda Türkiye’nin Makinecileri de yine önemli tanıtım çalışmaları yaparak ziyaretçilerin ilgisini Türk makinelerine çekti. Bu yıl 18’inci kez düzenlenen fuara üçüncü katılımını gerçekleştiren Türkiye’nin Makinecileri, reklamları ve firmalara sağlanan hukuki desteklerle Türk firmalarının yanında durmayı sürdürdü. Bu kapsamda, sektör firmalarından gelen talepler çerçevesinde, fuarda Türk katılımcılarının olası patent ve marka hak kayıplarına yol açabilecek tedbir kararlarına maruz kalması durumunda destek olmak ve firmaları yönlendirmek amacıyla özel bir hukuk firmasından destek alan Türkiye’nin Makinecileri, fuarda bu konuda çalışan bir avukat ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Hukuk Danışmanıyla birlikte etkin bir çalışma gerçekleştirdi.

MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ağrikli’nin de katıldığı fuar süresince, Barselona’nın en kalabalık yerlerinden biri olan La Rambla’da yer alan bir binada ve fuar etrafında yer alan iki metro istasyonu giriş ve çıkışlarında kullanılan, tekstil makineleri ve tekstil temalı Türkiye’nin Makinecileri ilanları ise fuar katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü. Türkiye’nin Makinecileri heyeti, fuar süresince önemli görüşmeler de gerçekleştirdi. İlk olarak, Türk firmalarını ziyaret eden Barselona Başkonsolosu Güçlü Kalafat ve Barselona Ticaret Ataşesi Elif Berrak Taşyürek ile görüşen Türkiye’nin Makinecileri heyeti, CEMATEX üyesi organizasyonlara ait alanda yer alan VDMA (Almanya), ACIMIT (İtalya), AMEC AMTEX (İspanya), BTMA (İngiltere), GTM (Hollanda), SWISSMEM (İsviçre), SYMATEX (Belçika) gibi uluslararası sektör kuruluşlarıyla da bir araya gelerek Türk makineleri ve MAİB hakkında bilgiler aktardı. Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) temsilcileri de fuarda yer alarak üyelerini ziyaret etti ve muadil uluslararası kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirdi.

“ÜRETİCİLERİMİZ BİZE GÜVENSİN”

Fuara ilişkin bir değerlendirmede bulunan MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Türkiye’nin Orta Doğu’dan Avrupa ve Uzak Asya’ya kadar dünyanın farklı bölgelerine tekstil ve konfeksiyon makinesi ihraç ettiğini belirtirken, “Tekstil ve konfeksiyon makineleri alanında geliştirdiğimiz ileri teknolojili ürünlerimiz ve faaliyet alanında markalaşma stratejisi yürüten firmalarımız öncülüğünde, tüm dünyaya ihracat yapmanın gururunu yaşıyoruz. 2018’de 722 milyon dolara ulaşan tekstil ve konfeksiyon makineleri ihracatımızı 1 milyar dolara çıkaracak gücümüz var. Makinelerimizin yüksek üretim performansı ve farklı tasarımlara hizmet verebilecek esnek yapısı, bizleri bu seviyeye kısa vadede taşıyacaktır” dedi. Türk firmaların ITMA’da sergiledikleri yeni ürünlere yoğun ilgi ve talep olduğuna da dikkat çeken Karavelioğlu şunları söyledi: “Bu yılın ilk beş ayında tekstil ve konfeksiyon makineleri ihracatımız miktar bazında yüzde 26 arttı. Daha önce dört makine gönderdiğimiz yere, artık beş makine gönderiyoruz. Bu sayı daha da artacak; makinelerimizin gerçek değerine ulaşmasıyla birlikte değer bazında sağladığımız yüzde 15 artış da yükselecektir. Pazarlık gücümüzü koruyabilmek için iç piyasadaki talebin korunmasına ihtiyacımız var. Oysa Türkiye her yıl tekstil ve konfeksiyon makineleri alanında 1 milyar dolar dış ticaret açığı veriyor. Türk makinelerinin kalitesini tüm dünya anladı, tekstil ve konfeksiyon üreticilerimizin de bize güvenmesi gerekiyor.”