Skip to content

GÜNDEM

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

TEMSAD GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TEKSTİL MAKİNE VE AKSESUAR SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (TEMSAD) 11’İNCİ GENEL KURULUNDA ADİL NALBANT, YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ.

Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneğinin 11’inci Olağan Genel Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Zühtü Bakır ile sektörel dernek ve federasyonların temsilcilerinin geniş katılımıyla 26 Ocak’ta düzenlendi.

TEMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Adil Nalbant, Genel Kurulda yaptığı konuşmasında makine sektörünün dünyada ve Türkiye’deki yerini değerlendirirken, tekstil makineleri sektöründe 2018’de 750 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi ve yerlileştirme vizyonunun öneminin altını çizdi.

Hazıruna hitap eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bakanlık olarak stratejik sektörler hakkında çalışmalar yaptıklarını ifade ederken, kimya, enerji ve makine sektörü özelinde stratejik üretim vizyonu oluşturulduğunu vurguladı ve “Türkiye’yi bir üretim merkezi haline getirmek için gayret sarf ediyor ve Türkiye’ye gelmeye hazır markaların Türk partnerler eşliğinde yeni yatırımlar yapmasının ülkemiz ekonomisi için çok önemli olduğa inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. TİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle de teksil kökenli bir iş insanı olduğunu anımsattığı konuşmasında, tekstil makineleri sektörünün 2019 yılı ihracat hedefinin 1 milyar dolar olarak belirlendiğini söyledi ve sektörün UR-GE projeleriyle ihracatın daha da güçleneceğini dile getirdi. Gülle ayrıca, Haziran ayında İspanya’da gerçekleşecek ITMA 2019 fuarına yönelik olarak TİM’in her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da vurguladı. Genel Kurul konuşmaları ve Adil Nalbant’ın 2018 dönemi Faaliyet Raporunu sunumunun ardından gerçekleşen oylamada, Adil Nalbant oy birliği ile yeniden TEMSAD Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Genel Kurulda ayrıca Moda Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Üyelik Başvurusu da oylamaya sunuldu ve TEMSAD’ın MHGF üyeliğine oy birliği ile karar verildi.