Skip to content

SPOR

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

TENİSSEVERLERİN YENİ YIL HEDİYESİ: AVUSTRALYA AÇIK

Tenis sporcularının mutlaka kazanma hayali kurduğu dört turnuvadan biri olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası, geçtiğimiz günlerde sona erdi. Tenis dünyasının klasiklerinden olan turnuvayı, yine klasik bir şekilde Sırp raket Novak Djokovic kazandı ve Djokovic, bu şampiyonlukla Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı en çok kazanan tenisçi oldu.

114 YILLIK MACERA

Avustralya Açık Tenis Turnuvası ilk olarak 1905’te düzenlendi. İlk dönemlerinde daha yerel olan bu turnuvada, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’li tenisçiler boy gösteriyordu. Turnuvanın ilk şampiyonu ise Arthur Curtis ile Rodney Heath arasında oynanan final maçında belli oldu. Avustralya Açık Tenis Turnuvasının ilk finalini 5 bin kişi izledi ve kazanan 4-6, 6-3, 6-4 ve 6-4’lük setlerle Rodney Heath oldu. Turnuva için ikinci önemli tarih ise kadınların da turnuvaya katılmaya başladığı 1922’dir. O yılın kadın şampiyonu, Esna Boyd Robertson’ı 6-3 ve 10- 8’lik setlerle deviren Margaret Molesworth idi.

DOKUZ TURNUVA OYNANAMADI

Avustralya Açık Tenis Turnuvası savaşlardan dolayı sekiz yıl yapılamadı. Birinci Dünya Savaşında 1916 ile 1918 yılları arasında; İkinci Dünya Savaşında 1941 ile 1945 yılları arasında yapılamayan turnuva, 1986’da ise turnuvanın düzenleneceği ay değiştiği için oynanamadı. 1969 yılına kadar amatör sporcuların katıldığı bir organizasyon olan Avustralya Açık, bu yıldan sonra profesyonel sporculara da ev sahipliği yapmaya başladı. Günümüzdeki halini 1969 yılında alan turnuva, geçmişte Avustralya’nın çeşitli kentlerinde düzenleniyorduysa da 1971’den bugüne sadece Melbourne turnuvanın ev sahipliğini yapıyor.

NAOMI OSAKA TARİH YAZDI

Tenis yılının ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık, bu yıl 14-27 Ocak tarihleri arasında oynandı. Toplamda 104’üncü kez düzenlenen turnuva, tekler, çiftler ve karışık çiftler olmak üzere üç kategoride gerçekleşti. Erkeklerde son şampiyon Roger Federer, dördüncü turda Stefanos Tsitsipas’a; kadınlarda son şampiyon Caroline Wozniacki ise üçüncü turda Maria Sharapova’ya yenilerek unvanlarını koruma şansını kaybetti. Kadınların yeni şampiyonu Naomi Osaka ise bu turnuvadan aldığı puanlarla WTA (Kadınlar Tenis Birliği) sıralamasında zirveye çıkan ilk Asyalı kadın tenisçi oldu. Erkeklerde ise şampiyon olan tenisçi Sırp raket Novak Djokovic oldu.