Skip to content

GÜNDEM

EYLÜL 2018 SAYI: 124

TİM ve SHELL Alternatif Yakıtlı Araçları Eco-Marathon’da Yarıştırdı

MÜHENDİSLİK, TASARIM VE İNOVASYON ALANLARINDA GENÇLERİN UFKUNU AÇMAK VE ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI ALANINDA BİLGİLERİNİN ARTMASINA KATKIDA BULUNMAK AMACIYLA DÜZENLENEN SHELL ECO-MARATHON TÜRKİYE, BU YIL DÖRDÜNCÜ KEZ YAPILDI. SHELL, TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) VE ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (OİB) İŞBİRLİĞİNDE GERÇEKLEŞEN ORGANİZASYONDA DERECEYE GİREN EKİPLER, ÖDÜLLERİNİ TİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KUTLU KARAVELİOĞLU İLE SHELL&TURCAS CEO’SU FELIX FABER’DEN ALDI.

En az enerji ile en fazla mesafeyi kat etmek ana amacını güden Shell Eco-marathon, bu yıl dördüncü kez 21-23 Eylül tarihlerinde, İstanbul Yenibosna’daki TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlendi. Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Yunanistan, İspanya, İsveç ve Tunus’tan da öğrencilerin katıldığı etkinlikte 19’u üniversite, dördü lise olmak üzere toplam 23 takım ve 350 öğrenci, geliştirdikleri alternatif yakıtlı araçlarla yarıştı. Mühendislik, tasarım ve inovasyon alanlarında gençlerin ufkunu açmak ve alternatif enerji kaynakları alanında bilgilerinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla, TİM ve OİB ortaklığıyla düzenlenen Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasında, şehir konsepti elektrikli bataryalı araçlar kategorisinde birinciliği kazanan Çukurova Üniversitesi Electromobile takımının 1,5 Adana isimli aracı, 1 TL’lik yakıtla 320 kilometre yol giderek önemli bir başarıya imza attı. Bu, Adana’dan Kayseri’ye 1 TL’lik yakıt ile seyahat edilebileceği anlamına geliyor.

“TÜRKİYE, SHELL ECO-MARATHON’U DÜZENLEYEN DÖRT ÜLKEDEN BİRİ”

Etkinliğin açılışında yarışmacı ekipleri ziyaret eden TİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, yaptığı konuşmada, gençleri yenilikçi fikirler üretmeye teşvik eden Shell Eco-marathon Türkiye’ye destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtti ve “Türkiye, dünyada Shell-Ecomarathon’un düzenlendiği dört ülkeden biri. 71 bin ihracatçının temsilcisi olarak, bu maratonda ‘işbirliği kuruluşu’ olarak yer almak bizler için gurur ve heyecan kaynağı. İnovasyon açısından çok önemli olan bu etkinliği her yıl daha da büyütmeyi arzuluyoruz. Bu yıl kendi aracını tasarlayıp üreten ve yarışmaya katılan bütün gençlerimizi kutluyorum. Shell Eco-marathon tecrübesinin inovasyon alanındaki vizyonlarınızı zenginleştireceğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise sektörün dinamiklerini değiştiren yenilikleri tüketicilerle buluştururken, gençleri de geleceğin enerji teknolojilerini tasarlamaya ve üretmeye teşvik ettiklerini belirterek, “Shell Eco-marathon Türkiye’yi, TİM ve OİB işbirliği ve birbirinden önemli kuruluşların desteğiyle her yıl daha da ileriye taşıyoruz. Bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, İspanya, İsveç, Yunanistan ve Tunus’tan katılan takımlar da dahil olmak üzere toplam 23 öğrenci takımını, 350 öğrenciyi Shell Eco-marathon Türkiye’de ağırlıyoruz” dedi.

YARIŞMA BİRİNCİLERİ ÖDÜLLERİNİ KUTLU KARAVELİOĞLU VE FELIX FABER’DEN ALDI

Shell Eco-marathon Türkiye’de yarışan takımlara beşi pist içi ve üçü pist dışı olmak üzere toplam sekiz farklı kategoride ödüller verildi. Kazanan takımlar kupalarını MAİB Yönetim Kurulu Başkanı ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Kutlu Karavelioğlu ile Shell&Turcas CEO’su Felix Faber’in elinden aldı.

Prototip araçlar kategorisinde, hidrojenle çalışan araçlar içerisinde en az enerjiyi harcayarak bitiş çizgisini görmeyi başaran takım Eskişehir Üniversitesi oldu. Eskişehir Üniversitesi, Hidroana takımı, 310 km/m3 sonucuyla birincilik kazanırken, elektrikli batarya ile çalışan araçlarıyla Yunanistan’ın West Attica Üniversitesi Poseidon takımı ise 470 km/kWh’lik sonuçla kategorisinin birincisi oldu. Prototip araçlar kategorisinin “içten yanmalı” kategorisinde de İspanya’nın Valencia Üniversitesi UPV Campus de Alcoy-Instituto de Diseno Y Fabricacion takımı, 763 km/lt sonucuyla prototip kategorisinin kazananı oldu.

Şehir konsepti kategorisinde, elektrikle çalışan araçlar arasında Çukurova Üniversitesi Electromobile takımı 161 km/ kWh’lik sonuçla birincilik kazandı. Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı ise hidrojenle çalışan araçlarının elde ettiği 82 km/m3’lük sonuçla kategorisinin birincisi oldu.

Yarışmada pist dışı ödüllerde; “En İyi Tasarım” ödülü, MAİB’in de sponsorluğunu yaptığı Karadeniz Teknik Üniversitesi Enerji Teknolojileri Topluluğu Takımı’na verilirken, “Teknik İnovasyon Ödülü” Uludağ Üniversitesi UMAKİT, “Ekip Ruhu Ödülü” Yozgat Bozok Üniversitesi 3M Elektro ve “Güvenlik Ödülü” de Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 Project takımlarının oldu.

ALTERNATİF ENERJİLİ ARAÇLARIN KÜRESEL YARIŞMASI

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Takımlar yarışa “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki araç kategorisi altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Yarışmada dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğal gaz (CNG), doğal gazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor. Avrupa’da ilk kez 1985 yılında Fransa’da düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasını o yıl kazanan araç 1 litre benzinle 680 kilometre yol kat etmeyi başarmıştı. Her yıl yaklaşık 30 ülkeden yüzlerce takımın yarıştığı Shell Eco-marathon Avrupa’ya ise Türkiye 13 yıldır katılıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Londra’da yapılan Shell Eco-marathon Avrupa yarışmasında Türk öğrencilerin geliştirdikleri tasarımlar gerek verimlilik gerekse teknik açıdan en iyiler arasında yer almış, Uludağ Üniversitesi adına yarışmaya katılan UMAKİT öğrencileri ise tasarlayıp ürettikleri “Barbaros” isimli araçla, “Şehir Konseptli Hidrojen Enerjisi ile Çalışan Araç” kategorisinde Avrupa birinciliği elde etmişti.

ZİYARETÇİLER BİRBİRİNDEN RENKLİ İNOVASYON ATÖLYELERİNDE EĞLENDİ

Shell Eco-marathon Türkiye etkinlik kapsamında gençlerin ürettiği enerji tasarruflu araçlar en az enerjiyi harcayarak bitiş çizgisini görmek üzere yarışırken, İnovasyon Festivali alanında çocuklar ve gençler için yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri teknoloji ve inovasyon odaklı, eğlenceli tasarım aktiviteleri de düzenlendi.

Festivalde Doğan Kabak, Saffet Üçüncü ve Cem Arslan, ziyaretçilerle buluşup sohbet ederken, ayrıca ziyaretçiler yarışma alanında kurulan stantlarda ücretsiz kodlama eğitimi, robotik kodlama, 3D yazıcı uygulama ve sanal gerçeklik oyunlarını deneyimleme şansı buldu. Shell Eco-marathon Türkiye 2018 yarışları, birincilerin ödüllendirildiği törenin ardından Jabbar konseri ile sona erdi.