Skip to content

GÜNDEM

OCAK 2018 SAYI: 116

Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezi Faaliyette

Türk Eximbank’ın kullanıcı dostu ve yenilikçi tasarıma sahip, güncel teknolojilerle yenilenen kurumsal internet sitesi hizmete girdi. İhracatçıların, Türk Eximbank ürün ve hizmetleriyle ilgili her türlü talep, öneri ve sorusuna hızlı ve etkin bir şekilde yanıt bulabilecekleri İhracat Destek Hizmetleri Merkezi de faaliyetlerine başladı.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni, Türk Eximbank’ın yeni internet sitesi ve İhracat Destek Hizmetleri Merkezi’nin açılışına da sahne oldu.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2017’de Türk Eximbank’ın ihracatı destekleme misyonunu daha etkin bir şekilde yerine getirmesi amacıyla yeniden yapılandırıldığının altını çizerken, “İhracatçılarımızın bize daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşma talepleri doğrultusunda Türk Eximbank’ın yeni kullanıcı dostu internet sitesi ve bilişim teknolojileri destekli İhracat Destek Hizmetleri Merkezi’ni, ihracatçılarımızın hizmetine sunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İhracatçılarla doğrudan çalışılacak bir yapı oluşturulduğunu ve bu kapsamda, 2017 yılında ihracatçılara sağlanan finansman desteğinin dolar bazında yüzde 19 artırılarak 39,3 milyar dolara yükseltildiğini ifade eden Yıldırım, aynı zamanda ihracatçıların Türk Eximbank’a ilettikleri talepleri de dikkate alarak, 2017’de yeni uygulama ve programlar üzerinde çalışmaya başladıklarını anımsattı. Bu çalışmaların 2018’de tek tek hayata geçirileceğini söyleyen Yıldırım, bu uygulamaların ilk ikisinin ise yeni internet sitesi ve Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezi olduğunu belirtti.

Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti, “Türk Eximbank’ın yeni kurumsal internet sitesi, kullanıcı dostu bir tasarıma sahip. Mobil uyumlu ve güncel teknolojilerle yenilenen internet sitemizden ihracatçılarımız kendilerine uygun ürünleri çok daha rahat bir şekilde bulabilecek; gerek programlarımız hakkında bilgiye, gerekse bize hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Ayrıca, ihracatçılarımızın bize ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarına dair şikâyetlerini de dikkate alarak bilişim teknolojileri destekli olarak kurduğumuz Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezi’ni hayata geçirdik. Telefon, e-Posta ve yeni internet sitemizden ulaşılan bu merkez, ihracatçılarımızın gerek Türk Eximbank programlarıyla ilgili, gerekse kredi/sigorta müracaatlarının geldiği aşama hakkında hızlı bir şekilde bilgi alabilmelerine imkân tanıyacak. Öte yandan, Türk Eximbank’ın ihracatçılarla doğrudan çalışma stratejisi kapsamında, ihracatçılarımızla daha çok görüşmesi; onların bize ulaşarak bilgi alması kadar Türk Eximbank olarak bizim de ihracatçılarımıza ulaşarak sağladığımız finansal destekleri anlatmamız, talep ve önerileri ihracatçılarımızdan toplamamız büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle, İhracat Destek Hizmetleri Merkezi’nde özel olarak seçip görevlendirdiğimiz bir ekip ile kuvvetli bir iletişim mekanizması oluşturmayı amaçladık. Bu kapsamda, ihracatçılarımızın sorunlarını daha kısa sürede çözülmesi için önemli bir adım attığımızı söyleyebilirim. Yeni internet sitemiz ve Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezi’nin tüm ihracatçılarımıza hayırlı olması dilerim.”