Skip to content

GÜNDEM

HAZİRAN 2019 SAYI: 133

TÜRK İŞ MAKİNELERİ SEKTÖRÜ LATİN AMERİKA PAZARINA ODAKLANDI

TÜRK İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ KURULUŞU TÜRKİYE İŞ MAKİNALARI DİSTRİBÜTÖRLERİ VE İMALATÇILARI BİRLİĞİ (İMDER), LATİN AMERİKA BÖLGESİNİN EN BÜYÜK İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ İLE ALTYAPI FUARI OLAN CONEXPO LATİN AMERİKA’YA KATILIYOR. 2-5 EKİM TARİHLERİNDE ŞİLİ’NİN BAŞKENTİ SANTIAGO’DA DÜZENLENECEK CONEXPO LATİN AMERİKA’DA İMDER, LATİN AMERİKA PAZARININ TÜRK ÜRETİCİLER İÇİN SUNACAĞI YENİ İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI İÇİN GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRECEK.

Hükümet temsilcileri, akademisyenler, mühendisler, girişimciler ve yatırımcıların yoğun katılım gösterdiği fuar, İMDER’in Amerika kıtasındaki kardeş derneği Amerika Makine ve Ekipmanları Üreticileri Derneği (AEM) tarafından düzenleniyor.

Her üç yılda bir düzenlenen CONEXPO Latin Amerika, bir önceki döneminde 90’dan fazla ülkeden 32 bin ziyaretçiyi ağırlamıştı. İş makineleri sanayisinin en iyi uygulamalarının yer alacağı fuar, katılımcı firmaların yerel ve bölgesel pazardaki faaliyetlerini genişletmek için önemli bir platform görevi de görüyor. Dünyanın birçok noktasından sektör temsilcisini ağırlayacak fuarda, Çin, Kuzey Amerika ve Türkiye’den de çok sayıda firmanın yer alması bekleniyor.

LATİN AMERİKA ÖNEMLİ BİR PAZAR

Öte yandan, Latin Amerika bölgesinde 2026 yılına kadar inşaat sanayisi büyüklüğünün iki katına çıkması bekleniyor. Bölgedeki inşaat sektörü harcamalarının 2021 yılına kadar 596 milyar dolar olacağı tahmin edilirken, Latin Amerika’da şu anda yapım aşamasında olan projelerin tutarı 285 milyar doların üzerinde gerçekleşiyor. İnşaata hazır olan projelerin değeri ise 573 milyar dolar. Latin Amerika’da konut, ofis, otel, yazlık, toplu konut, altyapı (otoyol, havaalanı, liman ve hastane), madencilik ve sanayi altyapısı, AVM, okul, hastane, işyeri inşaatı gibi pek çok alanda iş yapma potansiyeli mevcut. Ayrıca inşaat sektöründe rekabet yoğun olup, modern teknolojilerin kullanımı yaygın olarak biliniyor. Konut sektörüne yönelik finansman olanakları da oldukça geniş. Şili’nin kendi inşaat ekipmanı üretimi kısıtlı, genellikle madencilikle ilgili ürünlerle sınırlı olduğundan bu ekipmanların büyük bir kısmı ithal ediliyor.