Skip to content

GÜNDEM

HAZİRAN 2019 SAYI: 133

TÜRK MAKİNELERİ LIGNA’DA KALİTESİYLE FARK YARATTI

AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ ALANINDA DÜNYANIN ÖNEMLİ FUARLARINDAN OLAN LIGNA, 27-31 MAYIS TARİHLERİNDE ALMANYA’NIN HANNOVER KENTİNDE DÜZENLENDİ. FUARA KATILAN 40 TÜRK FİRMASI FUARDAN MEMNUN AYRILIRKEN, TÜRK MAKİNELERİ KALİTELERİYLE ZİYARETÇİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU.

Ağaç işleme makineleri sektörüne yönelik olarak iki yılda bir düzenlenen ve bu alanda dünyanın en önemli fuarlarından biri olarak gösterilen LIGNA fuarının 23’üncüsü, 27-31 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşti. Fuar, sektörün Türkiye’den katılan aktörleri için çok verimli geçerken, fuara katılan 40 Türk ağaç işleme makinesi üreticisi, sergiledikleri kaliteli ürün ve hizmetleriyle fuar ziyaretçilerinin dikkatini çekmeyi başardı. Fuara başta Almanya olmak üzere İtalya, Avusturya ve Avrupa ülkeleri ile Çin ve Rusya’dan da çok sayıda firma katıldı. 50 farklı ülkeden 1500 katılımcının bulunduğu fuarı, beş günde toplam 90 binden fazla sektör profesyoneli takip ederken, fuar bu yıl “Ağaç İşleme Sektöründe Dijitalleşme ve Otomasyon” temasıyla gerçekleştirildi.

TÜKETİCİ TERCİHLERİ BİREYSELLEŞİYOR

Ağaç işleme ve mobilya sektöründe giderek bireyselleşen tüketici tercihleri, özelleştirilmiş ürün imalatını zorunlu kılarken, firmaların üreticilere özelleştirilmiş ürünleri en az seri üretimde olduğu kadar çabuk, kârlı ve verimli bir şekilde sunmaları gerekiyor. Fuar, bu çerçevede bireyselleşen tüketici tercihlerine çözüm sunmayı amaçlarken, “Entegre Ağaç İşleme-Özel Çözümler”, “Akıllı Yüzey Teknolojisi” ve “Kaynak ve Teknolojiye Erişim” alt başlıklarıyla düzenlenen fuarda ziyaretçi ve katılımcılar, özel ve toplu üretim makine ve ekipmanlar, yüzey teknolojileri, ahşap esaslı panel üretimi, orman teknolojileri, kesici teknolojileri, makine ekipman ve otomasyon teknolojileri ile enerji çözümlerine yönelik son teknoloji ürün ve hizmetleri izleme şansı yakaladı.

REKLAM ÇALIŞMALARI YİNE İLGİ ODAĞI OLDU

Makine sanayisinin tüm alt sektörlerinde, o sektör için önemli olan ihtisas fuarlarına katılmaya özen gösteren Türkiye’nin Makinecileri, Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneğinin (AİMSAD) önerisiyle LIGNA’ya ikinci kez katılırken, ziyaretçilere Türk ağaç işleme makineleri sektörü ve üyeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin Makinecilerinin fuar alanı ve çevresindeki reklam çalışmaları ise her zaman olduğu gibi yine hem katılımcı Türk firmaları hem de fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgisini çekti.

Fuar süresince, uluslararası sektör dernekleriyle çok sayıda görüşme gerçekleştirirken, bu çerçevede üyeleri dünya ağaç işleme makineleri üretiminin yüzde 56’sını gerçekleştiren Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu (European Federation of Woodworking Machinery Manufacturers- EUMABOIS), Tayvan Ağaç İşleme Makineleri Birliği (Taiwan Woodworking Machinery Association- TWMA), İtalya Ağaç İşleme Makineleri ve Ekipmanları İmalatçıları Birliği (Italian Woodworking and Tools Manufacturers’s Association- ACIMALL) ve Tayvan Makine Sanayicileri Birliği (Taiwan Association of Machinery Industry - TAMI) ile bir araya gelindi.

Fuarın üçüncü günü ise Makine İhracatçıları Birliği Almanya Danışmanı Ahmet Yılmaz, Alman superexpo. com İnternet sitesine Türk makine sektörünün üretim gücü ve kabiliyetlerini anlattı.

IOT UYGULAMALARI DA FUARDA YER ALDI

Fuarda, ağaç işleme endüstrisinde üretim tesisi verimliliğini arttırmak için durum izleme ve öngörücü bakım gibi Nesnelerin İnterneti uygulama senaryoları da ele alındı. Uygulama senaryolarının arasında; işbirlikçi robotlar, otomatik güdümlü araçlar ve akıllı işçi destek teknolojileri gibi siber-fiziksel yardım sistemleri de yer aldı. Sektördeki teknolojik gelişimlerle beraber, imalatta ana eğilimin ürünün üretim tesisi ve onu işleten insanlarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu hibrid insan-makine üretim sistemlerine doğru gittiği gözlemlenirken, katılımcı Türk firmaları da fuardan genel itibarıyla memnun olduklarını ifade etti.