Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2018 SAYI: 126

TÜRK MAKİNESİ EIMA’DA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI

İTALYA’NIN BOLOGNA KENTİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN EIMA FUARI’NA MAKFED ÜYESİ DERNEKLERDEN TARMAKBİR VE POMSAD İLE BERABER KATILAN TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ, FUAR ALANI VE ŞEHİR İÇİNDEKİ MERKEZİ NOKTALARA VERDİĞİ REKLAMLAR VE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ LOBİ FAALİYETLERİYLE TÜRK MAKİNE SEKTÖRÜNE YÖNELİK FARKINDALIK YARATMADA ÖNEMLİ BİR ROL OYNADI.

Türkiye’nin Makinecileri, 7-11 Kasım tarihlerinde İtalya’nın Bologna kentinde bu yıl 45’incisi düzenlenen ve tarım makineleri sektörü açısından dünyanın en prestijli organizasyonları arasında gösterilen EIMA Fuarı’na katılarak, Türk makine sektörünün imajının güçlendirilmesine yönelik önemli bir çalışma daha gerçekleştirdi. 70 milyar dolar hacimli küresel ihracat gücünü bu fuarda buluşturan ve makine pazarlarımız içinde ilk dörtte yer alan İtalya’da beş gün süren fuar boyunca Türk firmaları, yeni ürün ve teknolojilerini dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilere tanıtma olanağı elde etti. Bu yıl yeşil, komponent, enerji, sulama ve çok işlevlilik temalarıyla kapılarını açan fuara bin 950 firma katıldı. 317 bin kişinin ziyaret ettiği organizasyonda 75 firmayla temsil edilen Türkiye, fuara yurt dışından en fazla firmayla katılan ikinci ülke oldu. Fuar süresince mekanizasyon, tarım teknolojileri ve tarım politikaları konularında çok sayıda konferans ve toplantı da düzenlendi.

FUARDA TARMAKBİR VE POMSAD YER ALDI

Fuara, Türkiye’nin Makinecileri’ni temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan, Makine Şube Müdürü Mehtap Önal ve Makine Şubesi Uzmanı Şeyda Yıldız Sarıca katıldı. MAKFED üyesi derneklerden TARMAKBİR ve POMSAD temsilcileri de Türkiye’nin Makinecileri’nin standında hazır bulunarak, ziyaretçilere Türk makine sektörü ve üyeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin Makinecileri tarafından hazırlanan, Türk firmalarının lokasyonu ve ürünleri hakkında bilgilerin yer aldığı bir broşür ziyaretçilere sunuldu.

Fuar süresince pek çok firma ile kurum ve kuruluşun temsilcileriyle temaslarda bulunan Türkiye’nin Makinecileri, organizasyonun ikinci günü verdiği kokteyl davetinde yerli ve yabancı firmalarla uluslararası sektörel dernek temsilcilerini buluşturdu. Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz ile Milano Ticaret Ataşesi Dr. Emre Orhan coğrafyanın bir parçası olduğuna vurgulayan reklamlar; Bologna Havaalanı’ndan başlayarak şehir merkezindeki Piazza Galvani’yi de dolaşan otobüslerde, fuar alanındaki çok sayıda banner ve küp ilanlarda, fuarın resmi İnternet sitesinde ve fuar kataloğunda yer alarak, Türk makine sektörüne yönelik farkındalık yaratmada önemli bir rol oynadı.

Fuar kapsamında yapılan ikili görüşmeler ve ziyaretlerde ilgili kurum ve kişilere de Türkiye’nin Makinecileri tarafından Türk makine imalat sektörü, ekonomik durum ve yatırım olanakları hakkında bilgiler verildi.

“TÜRK TARIM MAKİNELERİ SEKTÖRÜ CİDDİ BİR DENEYİM VE BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİP”

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, dünyanın tarımla büyümeye karar verdiğini ve EIMA’nın sahip olduğu canlılık ve yabancı ziyaretçi profilinin bu durumu teyit ettiğini vurguladı. Dünya makine ihracatının yüzde 10 arttığını belirten Karavelioğlu, dünya tarım makineleri ihracatının ise yüzde 52 artarak 73 milyar dolara yükseldiğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin de tarım yatırımları için makine ve ekipman konusunda çok güçlü olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet tarıma yılda 7 milyar dolar destek veriyor ve sektörün aynı oranda da ticaret fazlası var. Ayrıca sektör, dövizle de borçlanmıyor. Seracılık tekniğini geliştirdik ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızla bütünleştirdik. Sulama ekipmanları konusunda ithalata bağımlılığımız hiç yok. Traktörler bakımından pazarın yüzde 90’ı yerli. Tarım makineleri sektöründe yıllardır ticaret açığımız bulunmuyor. Sektörün yıl sonunda 800 milyon dolara yakın ihracatı olacak. Otomotiv sektörüne kaydedilen yedekler ve komponent ihracatıyla 1 milyar dolar bile denilebilir.” Tarım makineleri sektörünün bütün makine dallarının buluşma noktası olduğunu da kaydeden Karavelioğlu, “Elektronik ve yazılımla entegredir; traktörler, iş makineleri, araç üstü ekipmanlar, sulama, pompa, vana, iklimlendirme, elleçleme, depolama, hidrolik-pnömatik, güç aktarma sistemleri gibi hemen bütün segmentlerinin en üst teknolojilerini bir araya getirir. Sistem yaklaşımını ortaya koyarak hızlı katma değer artışının sağlanabileceği bir fırsat alanıdır. Bu alandaki başarımız bir tesadüf değil çünkü Türkiye’nin Makinecileri’nin sadece tarım makineleri alanında değil, makine sektörünün hiçbir kolunda kalite ve teknoloji eksiği bulunmuyor. Ürünlerimizin verimlilikleri sürekli artarken, ihraç birim fiyatlarının yükselmesiyse uzun yıllara dayanan tecrübe ve yatırımlarımızın bir karşılığıdır” dedi. Türkiye’nin tarım makineleri teknolojilerinde uluslararası alanda tanınan güçlü markalar geliştirdiğine dikkat çeken Karavelioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türk tarım makineleri sektörü, dünya tarımının çok büyük bir kısmını yapan küçük ve orta ölçekli tarım işletmeciliğine yönelik makineler başta olmak üzere, alanında ciddi bir deneyim ve bilgi birikimine sahip. İmalatçılarımız büyük ölçekli ve ileri teknolojili tarımsal üretime yönelik adımları da süratle atıyor. Bu sektör üniversitelerle en yakın ilişkide olan faaliyet alanımızdır.

Özellikle geleneksel tarımdan modern tarıma geçiş sürecinin yaşandığı ülkelerden, yaygınlaşarak artan bir talep görüyoruz. Makinelerimizi hızla akıllı tarım uygulamalarında kullanılacak hale getiriyoruz. Bologna’da sergilediğimiz yeni ürünlerin katılımcılardan büyük ilgi gördüğünü gözlemledik. Korumacı politikaların tarımı da yerelleştirip, yerlileştireceği ve tarımsal yatırımların hızla büyüyeceği bir dönemde dünya çiftçilerinden gördüğümüz ilgiden memnuniyet duyuyoruz.”