Skip to content

OAİB DEN

ARALIK 2018 SAYI: 127

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNİN, ASYA ATAĞI

7-10 KASIM TARİHLERİNDE ENDONEZYA’NIN BAŞKENTİ CAKARTA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN INDO DEFENCE İLE 27-30 KASIM TARİHLERİNDE PAKİSTAN’IN KARAÇİ ŞEHRİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN IDEAS 2018 FUARLARINA KATILAN SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ, TÜRK SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİSİNİN SON TEKNOLOJİ ÜRÜN VE HİZMETLERİNİ SERGİLEDİ.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) iş birliğinde ve 17 Türk firmasının katılımıyla INDO Defence Fuarına katılan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen ve savunma sanayisinde Güneydoğu Asya için çok önemli bir yere sahip olan fuarda, savunma endüstrisinin lider firmalarıyla bir araya geldi. Dünyanın her yerinden birçok katılımcıya ev sahipliği yapan fuara bu yıl ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Kanada, İtalya ve Brezilya başta olmak üzere 44 ülkeden katılan firmalar, son teknoloji ürün ve hizmetlerini sergiledi. Türkiye’nin milli katılım organizasyonuyla yer aldığı fuarda gerçekleştirilen ikili ticari görüşmeler sonucunda Endonezya, savunma sektöründe Türkiye ihracatı için potansiyel bir ülke konumuna gelirken, Türkiye ile Endonezya arasında sürdürülen iş birliğiyle geliştirilen ve kalifikasyon testleri Ağustos ayında başarıyla tamamlanan Kaplan MT tankı da sergilendi.

SSI, 27-30 Kasım tarihlerinde ise Pakistan’ın Karaçi şehrinde gerçekleştirilen IDEAS 2018 Pakistan Uluslararası Savunma Fuarı ve Seminerine, SSB ve 25 Türk firmasıyla birlikte katıldı. Türkiye, gerçekleştirdiği milli katılım organizasyonu ile fuardaki en güçlü yabancı ülke katılımını gerçekleştirirken, Türkiye ülke standı Pakistan Hava, Kara ve Deniz Komutanlığının üst düzey yetkilileri ile çeşitli ülke delegasyonlarınca da ziyaret edildi.