Skip to content

OAİB DEN

KASIM 2018 SAYI: 126

TÜRK SERAMİĞİNİN HEDEFİNDE ABD PAZARI VAR

SERAMİK ALANINDAKİ ULUSLARARASI TANITIM FAALİYETLERİNİ “TURKISHCERAMICS” MARKASIYLA SÜRDÜREN ÇİMENTO, CAM, SERAMİK İHRACATÇILAR BİRLİĞİ; AMERİKA SERAMİK DİSTRİBÜTÖRLERİ DERNEĞİ (CTDA), AMERİKA SERAMİK UYGULAYICILARI DERNEĞİ (TCAA), KUZEY AMERİKA KARO SERAMİK KONSEYİ (TCNA) VE ULUSAL KARO SERAMİK UYGULAYICILARI DERNEĞİ (NTCA) İLE İŞ BİRLİĞİ YAPARAK TÜRK SERAMİĞİNİN ABD PAZARINDAKİ PAYINI YÜKSELTMEK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI.

ABD’nin Teksas eyaleti Dallas şehrinde ABD’li Seramik Dernekleri tarafından ortaklaşa düzenlenen “Total Solutions Plus” konferansında Türk seramiğinin tanıtımını yapan Turkishceramics, 27-30 Ekim tarihlerinde ABD’li seramik dağıtım ve uygulama firmalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya gelerek sektöre dair gelişmeleri görüştü. Program kapsamında 29 Ekim’de 500 katılımcı ile gerçekleştirilen toplantıda, Çimento, Cam ve Seramik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Türk seramik sanayisi, üretim ve ihracat kapasitesi hakkında katılımcıları bilgilendirirken, Türkiye’nin ABD ve diğer pazarlardaki konumunun anlatıldığı toplantıda, ABD seramik distribütörlerinin 2019 yılı içinde Türkiye’ye heyet olarak ziyaret yapmasında mutabık kalındı.

“ORTA VADELİ HEDEF, DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜGÜ”

Erdem Çenesiz, Total Solutions Plus Konferansı’nda yaptığı sunumda ise Türkiye’nin seramik karoda dünyanın beşinci, vitrifiye malzemelerinde de dünyanın dördüncü büyük ihracatçısı konumunda olduğunu vurgularken, “Karoda Avrupa üçüncüsü, vitrifiye malzemelerinde ise Avrupa’nın en büyük üreticisi ve ihracatçısıyız. Son yıllarda seramik firmalarımızın yatırımlarıyla büyüyen sektör, büyümesini devam ettirerek dünya üçüncülüğüne yükselme potansiyeline sahip” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’LİLERE UNICERA DAVETİ

Türkiye seramik sektörünün toplamda 80’den fazla üreticiyi ve 40 bine yakın çalışanı kapsayan büyük bir güce sahip olduğunun altını çizen Çenesiz, “Türkiye’nin ABD’ye olan karo ihracatı 2017 yılında yüzde 25 artış gösterdi. Vitrifiye malzemelerinde ise bu artış yüzde 11 oldu. ABD, Türkiye için önemli bir pazar; Türkiye ise üretim gücü ve ürün kalitesiyle tüm dünya için önemli bir ülke” dedi ve ABD’li üretici ve alıcıları dünyanın en büyük ihtisas fuarlarından biri olan UNICERA Seramik Banyo Mutfak Fuarı’na davet etti.