Skip to content

YATIRIM

KASIM 2018 SAYI: 126

TÜRK TRAKTÖR SEKTÖRÜ İLK LİSANS İHRACATINI YAPTI ERKUNT TRAKTÖR ARMATRAC LİSANSINI İHRAÇ ETTİ

ERKUNT TRAKTÖR’ÜN İHRACAT MARKASI ARMATRAC, DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA BÜYÜK BİR ADIM ATARAK, AFRİKA’NIN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARINDAN GIAD’A TRAKTÖR ÜRETMEK İÇİN LİSANS VERDİ.

Türkiye’de “olmaz” denen şeyler oluyor; 2003 yılında “Türk çiftçisi yerli marka traktör almaz” uyarılarına rağmen, tamamen Türk mühendislerinin tasarladığı traktörlerin üretimine başlayıp altı yılda 31 marka içinde üçüncülüğe yükselen Erkunt Traktör, 15’inci yaşını kutladığı 2018’de Türkiye’den dünyaya lisans veren ilk traktör üreticisi olma başarısını sergiledi.

Erkunt Traktör’ün ihracat markası olan ArmaTrac’ın Afrika’nın en büyük sanayi kuruluşlarından olan GIAD’a traktör üretmek için lisans vermesi üzere yapılan anlaşmanın imza törenine Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, GIAD Grubu CEO’su Ismail Altayeb Abdalla, Abdon Khairi ve her iki firmadan yetkililer katıldı.

SADECE SUDAN İÇİN DEĞİL 19 AFRİKA ÜLKESİ İÇİN ÜRETİLECEK

2007 yılında ihracata Bulgaristan’la başlayan Erkunt Traktör, bugün ihracat markası ArmaTrac ile 33 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye’den çıkan bir yerli markanın dünya arenasında boy göstermesine yeni alışılırken, Erkunt Traktör bir ilke daha imza atarak Türkiye’den yurt dışına lisans veren ilk yerli üretici oldu. 2015 yılında Sudan’dan 99 yıllığına 780 bin dönümlük tarım arazisi kiralayarak büyük bir iş birliğine imza atan Türkiye’nin, Türk yatırımcıları ve şirketleri için büyük bir fırsat yarattığının altını çizen Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, bu projenin Türkiye için öneminden bahsederken, Sudan’da yapılan yeni anlaşmanın detaylarını ise şöyle aktarıyor:

“Afrika kıtasının en hızlı gelişen ülkelerinden ve son derece verimli topraklara sahip olan Sudan, tarım sektörü açısından büyük potansiyel taşıyor. Özellikle henüz bozulmamış, yani doğal tarım uygulamalarıyla Türkiye’ye de büyük katkı sağlayacağına inandığım bu devletlerarası proje, Türkiye’den TİGEM’in liderliği ile hayat bulacak. Biz zaten 2009 yılından beri Sudan’ı çok doğru bir pazar olarak görüyor ve hedef ülkelerimizin ilk sırasında tutuyorduk. İki devlet arasında imzalanan bu anlaşma sadece firmalara değil, ekonomilere de önemli bir katma değer yaratma adayı oldu. GIAD bizim yıllardır güvenerek çalıştığımız, Sudan’ın en profesyonel çalışan önemli kuruluşlarından birisi. Bugüne kadar distribütörlük anlaşmasıyla devam ettirdiğimiz iş birliğimizi, bu üretim anlaşmasından sonra daha zengin ve yaratıcı hale getireceğimize inanıyorum. Sudan’da üretilmeye başlanacak ArmaTrac marka traktörlerle yalnızca Sudan pazarında değil, Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) üyesi 19 ülkenin pazarında da önemli adımlar atacağız. Bizim en önemli özelliğimiz, girdiğimiz ülkenin çiftçisi ve toprağına göre tasarladığımız traktörlerimizdir. Yıllar önce Sudan ve çevre ülkelerini ciddiye alarak tasarladığımız ve ürettiğimiz traktörler, bugün Erkunt Traktör’e ve Türkiye’ye büyük bir iş potansiyeli olarak dönüyor. Özellikle bugün sektörün içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde bu marka ihracat haberinin, herkese moral vereceğini umut ediyorum.”