Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

TÜRKİYE ROBOTİK ŞAMPİYONU VOLTRAN’A DESTEK OLMAK İSTER MİSİNİZ? VOLTRAN 7108 FRC DÜNYA ŞAMPİYONASINA HAZIR

2017 YILI EYLÜL AYINDA KURULAN PERTEVNIYAL LISESI ROBOTIK KULÜBÜ, MART AYI BAŞINDA İSTANBUL’DA DÜZENLENEN VE BREZILYA, İSVIÇRE, POLONYA VE TÜRKIYE’DEN 34 LISE TAKIMININ YER ALDIĞI FRC İSTANBUL BÖLGESEL YARIŞMALARINDA ŞAMPIYON OLARAK 14-25 NISAN TARIHLERINDE ABD’DE DÜZENLENECEK FRC DÜNYA ŞAMPIYONASINA KATILMAYA HAK KAZANDI.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Boeing ve Google’ın da desteklediği; FIRST Vakfı tarafından 1997’den bu yana düzenlenen FRC Dünya Şampiyonasına (FIRST Robotics Competition) her yıl dünyanın birçok ülkesinden 4 bin takım katılırken, yarışma liseler arasında düzenlenen en prestijli robotik yarışması olarak biliniyor.

Yarışmada takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde belirli hedeflere top atma, tırmanma, tahterevallide dengede durabilme, çark takabilme gibi görevlerin üstesinden gelebilen robotlar yapmaya çalışırken, FIRST Vakfı takımlara robotlarında kullanmak üzere belirli parçalar sağlıyor; ancak takımlar yarışma kurallarına uydukları sürece farklı parçalar üretme ve kullanmada serbest çalışabiliyor. Böylece takım olarak iletişim ve iş birliği geliştirilirken, öğrencilerin birbirlerinin deneyimlerinden öğrenmeleri de hedefleniyor.

VOLTRAN 7108 ÜÇ ÖDÜLLE ŞAMPİYON OLDU

Yarışmanın 2019 sezonu için İstanbul’da gerçekleşen bölgesel elemeleri Mart ayı başında gerçekleşirken, Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 34 lise takımının yer aldığı FRC İstanbul Bölgesel Yarışmalarında şampiyonluğu Pertevniyal Lisesi Robotik Kulübü ve geliştirdikleri robotları VolTRan 7108 kazandı. VolTRan 7108 ayrıca, yarışma kapsamında elektronik, mekanik, yazılım ve tasarım alanlarında en kaliteli robot seçilerek Kalite Ödülünün sahibi olurken, Pertevniyal Lisesi Robotik Kulübü güvenlik disiplinini en iyi sağlayan takımlardan biri olarak En Güvenli Takım Ödülünde ise ikinciliği kazandı. Pertevniyal Lisesi Robotik Kulübü, yine yarışmanın en prestijli ödüllerinden biri olan Dijital Animasyon Ödülü kategorisinde de dünya genelinde yaklaşık 5 bin takım arasından ilk 12 takım arasına kalarak “Jürilerin Favorileri Listesi”ne girmeyi başardı.