Skip to content

GÜNDEM

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

TÜRKİYE’NİN İLK KARANLIK FABRİKASI İSTANBUL’DA İNŞA EDİLECEK!

AVRASYA’NIN LİDER SANAYİ FUARI WIN EURASIA FUARINA SAYILI GÜNLER KALDI. TÜSİAD, TİM VE ENOSAD İŞ BİRLİĞİYLE SANAYİNİN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK PANEL, KONFERANS VE FORUMLARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK WIN EURASIA’DA, TÜRKİYE’NİN İLK “KARANLIK FABRİKASI” İNŞA EDİLECEK; KATILIMCI VE ZİYARETÇİLER, SANAYİNİN YENİDEN ŞEKİLLENMESİNE YÖN VEREN TEKNOLOJİLERİ YAKINDAN GÖREBİLECEK.

Avrasya bölgesinin lider imalat sanayi fuarı WIN EURASIA, dünya genelinden binlerce katılımcı ve ziyaretçiyi bu yıl 14-17 Mart tarihleri arasında İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine; otomasyon hizmetlerinden elektrik ve elektronik ekipmanlara; hidrolik ve pnömatikten tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm ekosistem İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde ziyaretçilerle buluşacak.

“Geleceğin Parçası Ol” sloganıyla en yeni teknolojilerin görücüye çıkacağı fuar, Metalworking EURASIA, SurfaceTechnology EURASIA, Welding EURASIA, IAMD EURASIA, IES EURASIA ve CeMAT EURASIA fuarlarının katılımcı ve ziyaretçilerini Endüstri 4.0 konsepti altında tek çatı altında bir araya getirecek.

360 derece imalat sanayilerini, Sanayi 4.0 konsepti altında buluşturacak olan WIN EURASIA fuarını ziyaret edecek sektör profesyonelleri, otomasyon, dijitalleşme, Nesnelerin İnterneti, arttırılmış gerçeklik gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı yakalarken, fuar kapsamında kurulacak Endüstri 4.0 Festival Alanı, Türkiye’nin ilk Endüstri 4.0 konseptli Canlı Üretim Hattına da (Smart 4.0 Manufacturing Line) ev sahipliği yapacak. Bu alanda inşa edilecek Türkiye’nin ilk “karanlık fabrikası” üretim kontrolü ve takibi, veri analizi, bulut teknolojisi, endüstriyel güvenlik, endüstriyel Nesnelerin İnterneti, büyük veri, dijital otomasyon ve katmanlı üretim teknolojisi kullanılarak hazırlanacakken, katılımcı ve ziyaretçiler, sanayinin yeniden şekillenmesine yön veren teknolojileri yakından görebilecek.

14-17 Mart tarihlerinde kapılarını açacak fuarın sunacağı yenilikler, 12 Şubat’ta gerçekleşen bir toplantıda kamuoyuna aktarılırken, özel oturum şeklinde gerçekleştirilen toplantıda, WIN EURASIA fuarı ve Türkiye sanayisinin gelecek vizyonu da tartışıldı.

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel’in ve Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü Habertürk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki yaparken, oturuma konuşmacı olarak MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, AKDER Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kumbasar, ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu, İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan ile MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan katıldı.

İNTERAKTİF BİR FUAR DENEYİMİ

Bu yıl fuarda Endüstri 4.0 için özel bir deneyim alanı oluşturulacağı ve özel sunum alanlarıyla katılımcı ve ziyaretçilere interaktif bir ortam sunulacağını belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, “Türkiye sanayisini daha ileriye taşıma, teknolojiyi etkin kullanma, katma değeri yüksek ürünler yaratılmasına katkı sağlama amacıyla Endüstri 4.0 alanında uzman isimlerin katılacağı seminerlerle sektörün gelecek vizyonu WIN EURASIA’da ziyaretçilerle birlikte ele alacağız” derken, “Sanayide Dijital Dönüşüm”, “Ekonomi, Bilim, Gelecek ve Siz”, “Self Service Industry 4.0”, “Bilişim Teknolojilerinin Endüstriye Entegrasyonu: Sanayi 4.0”, “Üretimde Dijital Dönüşüm”, “Otonom Mobil Robotlar ve Lojistik 4.0”, “Akıllı Üretim Teknolojileri-Dijital Fabrikalar”, “Fabrikalarda IoT Altyapıları ve Yapay Zekâ” ile “WIN Eurasia Dijital Dönüşüm Sohbetleri” başlıklı konferansların ilgiyle takip edileceğine inandığını söyledi.

Hannover Fairs Turkey’nin, ENOSAD iş birliği ile bu yıl ilk kez WIN EURASIA bünyesinde gerçekleştireceği “WINOVATION” yarışması ise fuarın pek çok ilkinden bir başkanı olarak öne çıkıyor. Yarışmada ürün, hizmet, tasarım, teknoloji, teknik altyapı, çözüm, iş modeli, organizasyon ve sosyal çevre gibi konu başlıkları altında teknik inovasyon ağırlıklı, özgün tasarımlı projeler ödüllendirilecek.

İŞ DÜNYASI FUARI DESTEKLİYOR

Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB desteğiyle organize edilen WIN EURASIA fuarı, MAİB, MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER ve ETMD gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının iş birliğinde düzenleniyor. Devlet destekli Alım Heyeti Programları çerçevesinde birçok ülkeden uluslararası delegasyonların da ağırlanacağı fuarda, ikili iş görüşmeleri programı yeni iş bağlantılarının önünü açacak. Toplantıda Türkiye’nin makine sektörü hakkında bilgi veren MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, makine sektörünün gücü ile ülkelerin gücü arasında paralellik bulunduğuna dikkat çekerken, Türkiye’nin makinelerinin rekabetçi bir yapıya sahip olduğunu aktardı: “Ülkeler makine sektörünün gücü kadar var; bu, dünyada böyledir. Makine, dünyanın en yaygın ticaret kalemidir. Türkiye’nin Makinecileri olarak az enerji sarf eden ama verimliliği yüksek olan makineleri, ağırlıklı olarak AB ve ABD’ye ihraç ediyoruz. Makinelerimizin tanıtımı için fuarların stratejik bir öneme sahip olduğunu biliyor, pazar çeşitliliğini arttırmak ve yeni temaslar kurmak için fırsatlar yarattığına inanıyoruz.” Türkiye’nin rekabetçi fiyat ve performans açısından iyi makineler ürettiğini dile getiren MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan ise Türkiye’nin ciddi bir makine ihracatçısı olduğunu ve Türkiye’de çok önemli firmaların bulunduğunu belirtti: “WIN EURASIA çok iyi bir sinerji ortaya koyuyor. Bütün paydaşlar makinelerini fuarda sergileyecek. Bunlar akıllı makineler, robotlar ve Endüstri 4.0 ile donanmış makinelerdir.”

Sanayide dijital dönüşüm çağının eşiğinde olduklarını söyleyen ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, makinelerin hiçbir zaman insanların yerini alamayacağının altını çizerken, insan ile makine arasındaki en güçlü farkın duygu olduğunu ve makinelerin ancak fiziksel işlerde çalışabileceğini ve bunun ilk örneklerinin de fuarda görülebileceğini söyledi. AKDER Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kumbasar, Türkiye ve dünyada makine sektörünün içinde bulunduğu durumu ve gittiği yeri görmek açısından fuarların önemli olduğuna işaret ederken, ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu, fuarda bütün bu makinelere can veren enerji sistemlerinin en son ve güvenilir uygulamalarının sergileneceğini kaydetti; İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan da makine sektörünün ihracat hedeflerinin çok büyük olduğunu vurguladı.