Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2016 SAYI: 103

Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Tanıtıldı

TEMSA ve ASELSAN işbirliğiyle üretilen Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsü Avenue EV tanıtıldı.

Yolcularına sessiz, temiz, titreşimsiz, dumansız ve güvenli ulaşım vaat eden Avenue EV’nin tanıtıldığı törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanı sıra Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken ve TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik katıldı.

Törende konuşan Bakan Özlü, “Türkiye ekonomisiyle ilgili endişe duyanlara verilen en iyi cevabın işte böyle yeni yatırımlar olduğunu ifade etmek istiyorum. TEMSA’nın da bugün tanıtımını yaptığımız bu aracını kısa sürede banttan indireceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Özlü, “Dünyada çevre dostu araçlara ve alternatif yakıtlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye’nin ticari araç sektöründe liderliğini sürdürebilmesi, yeni teknolojilere adapte olmasını gerektiriyor. Bu açıdan yerli imkanlarla yerli elektrikli otobüs üretilecek olması beni çok mutlu ediyor” diye konuştu. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul da TEMSA ve ASELSAN’ın ortak çalışmasıyla geliştirilen yüzde 100 yerli Avenue EV’nin modern şehirlere yakışan, ileri teknoloji ürünü, temiz ve sessiz bir şehir içi toplu taşıma çözümü olduğunu söyleyerek, söz konusu işbirliğinin kendilerine gurur verdiğine dikkat çekti.

Toplantıda söz alan ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken ise, “2015 yılında TEMSA ve ASELSAN ekiplerimiz, TÜBİTAK TEYDEB desteği de alarak başlattıkları projeyle belediyelerin şehir içi toplu taşıma ihtiyacını karşılayabilecek özgün bir otobüs geliştirdi. ASELSAN olarak; elektrik motorunu, motor sürücü birimini, araç kontrol birimini, sürücü gösterge panelini, güç kontrol birimlerini, araç batarya yönetim sistemini özgün olarak 10’dan fazla sayıda yerli alt yüklenicimizle tasarladık ve yine yerli olarak üretme imkânı kazandık. Geliştirilen otobüste yeni bir teknik olan bataryaların hızlı şarj imkânı bulunuyor ve bu sayede otobüsler rotalarında belirlenen duraklarında çok kısa sürede tam şarjlı hale gelebiliyor. Bu proje Türkiye’nin kendi elektrikli araçlarını, otobüslerini, otomobillerini geliştirebileceğini göstermesi açısından çok önemli bir örnek teşkil ediyor” dedi.

Türk otomotiv sanayisinde yeni bir dönemin de başlangıcını müjdeleyen bir şirketin genel müdürü olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, şunları kaydetti: “Yüksek performanslı ve yeni nesil Avenue EV’yi Türk savunma sanayisinin lider kuruluşu ASELSAN ile birlikte geliştirdik. İki lider kuruluş bu süreç içerisinde büyük bir uyum içinde çalıştı. Bu işbirliğimiz sadece elektrikli otobüs üretimi boyutunda kalmayacak ve sürdürülebilir bir dünya için, çevreye duyarlı ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.”

TEK ŞARJLA 50-70 KİLOMETRE YOL ALABİLİYOR

Küresel ihtiyaçlar göz önüne alınarak, çevreci bir bakış açısıyla geliştirilen Avenue EV, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışıyor. Sekiz dakikada tam şarja ulaşabilen aracın bu özelliği sayesinde duraklarda kısa süreli şarjlarla kesintisiz hizmet sunması planlanıyor. Elektrikli çekiş sistemiyle sıfır karbon emisyonuna sahip çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı ve son teknolojiye sahip. Klima sisteminin yanı sıra araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonu da sunan Avenue EV; 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu kapasitesine sahip. Avenue EV, ASELSAN’ın geliştirdiği yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli elektrikli çekiş sistemi sayesinde uzun süre bakım gerektirmeden yüksek ve verimle hizmet verebiliyor. Tek sarjla 50-70 kilometre mesafe kat edebilen araç aynı zamanda geniş bir iç hacme sahip.