Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2017 SAYI: 108

Türkiye’nin Makinecileri Hannover Messe Geleneğini Bozmadı

Türkiye’nin Makinecileri, bu yıl 70’incisi düzenlenen Hannover Messe Fuarı’na 8’inci kez katılarak makine sektörünün üretim gücü ve kalitesini tüm dünyaya tekrar gösterdi. Fuarda partner ülke izlenimi yaratan Türkiye, metrekare büyüklüğü bakımından ev sahibi Almanya ile İtalya’nın ardından fuarın üçüncü büyük katılımcısı oldu.

Dünyanın lider endüstri teknolojileri fuarları arasında yer alan Hannover Messe, 24-28 Nisan tarihleri arasında Almanya’da düzenlendi. 70 ülkeden 6 bin 500 firmanın katıldığı fuarda bu yıl partner ülke Polonya olurken Türkiye’den de 180 firma organizasyonda yerini aldı. Ev sahibi Almanya ile İtalya’nın ardından metrekare alanı bakımından fuarın üçüncü büyük katılımcısı olan Türkiye, Türkiye’nin Makinecileri’nin gerçekleştirdiği reklam ve tanıtım faaliyetleriyle de fuarın ilgi odağı oldu. Türkiye’nin Makinecileri, iki farklı stantta fuar ziyaretçilerine Türk makine sektörü hakkında kapsamlı bilgi verirken havaalanı ve fuar alanının çeşitli noktalarında yer alan reklamlarla da dikkatlerin Türk makine sektörüne yoğunlaşmasını sağladı. “Turkish Machinery” logosuyla Almanca hazırlanan reklamlar havaalanından başlayarak, fuar alanındaki reklam kulelerinde, otobüslerde, taksi duraklarında, billboardlarda, fuar haritaları ve fuar gazetesinde yer aldı. Türkiye’nin Makinecileri gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleriyle fuarı ziyaret eden 225 bin kişiyi Türk makine sektörü hakkında bilgilendirdi.

PAYDAŞLARLA KAPSAMLI GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl “Entegre Endüstri-Değer Yaratmak” sloganıyla kapılarını açan fuara; MAİB ve Türkiye’nin Makinecileri’ni temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ile Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Eren ve Sevda Kayhan Yılmaz katıldı. Türkiye’nin Makinecileri Almanya Danışmanı Ahmet Yılmaz’ın da yer aldığı fuar heyetinde ayrıca; Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyesi derneklerden Akışkan Gücü Derneği (AKDER), Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) temsilcileri de hazır bulunarak fuar ziyaretçilerine sektörleri ve üye firmaları hakkında bilgi verdi.

Hannover Başkonsolosu Banu Malaman, Hannover Ticaret Ataşesi Ruhi Deniz, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeleri de fuarda Türkiye’nin Makinecileri’nin standını ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Türkiye’nin Makinecileri Hannover Messe temasları kapsamında; Alman Mühendislik Federasyonu (VDMA), Almanya Satınalmacılar Birliği (BME), Saksonya Eyaleti Ekonomi Ajansı, Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK), Dortmund Ekonomik Kalkınma Ajansı, Robotation Academy (Technology Academy), Deutsche Messe, OWL Maschinenbau ve çeşitli yayın kuruluşlarının temsilcileriyle de kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdi. Fuar alanında düzenlenen Aşağı-Saksonya Dış Ticaret Günü Programı’na katılan Ahmet Yılmaz da etkinlik kapsamında makine ve otomotiv sektörü başta olmak üzere Türkiye’nin ihracatını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

“ENDÜSTRİ 4.0 ALANINDA BİLGİ VE DENEYİM TRANSFERİNİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan MAİB ve Türkiye’nin Makinecileri Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, dünyanın en büyük makine ihracatçılarından Almanya’nın Endüstri 4.0 anlayışının da anavatanı olduğuna dikkat çekerek, “Almanya’nın teknoloji ve inovasyona yaklaşımı, sanayi kültüründe önemli değişimler sağlıyor. Bu ekosistemin güçlü bir parçası olmak istiyorsak, öncelikle bu kültürü yerleşik hale getirmemiz gerekiyor. Sektörümüz Ar-Ge’ye verdiği önemle ciddi bir atılım yaptı. Makine üretimine yaptığımız yatırımlar arttıkça, Türk sanayisinin yurt dışında gördüğü itibar da artıyor” dedi. Hannover Messe’nin dünya devlerinin son teknoloji ürünlerini göstermek için yarıştıkları bir arena olduğuna dikkat çeken Dalgakıran konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yıl ‘Entegre Endüstri-Değer Yaratmak’ sloganıyla düzenlenen fuarda üretim ve enerji sektörlerindeki dijitalleşme süreçlerine dair son teknoloji uygulamaları ele alındı. Geleceğin üretim modellerinin de sergilendiği fuar, yüksek katılımcı profiliyle firmalarımıza yeni iş fırsatları da sağladı.”Hannover Messe’de bu yıl partner ülke olan Polonya’nın ihracatımız için önemli fırsatlar sunan bir pazar olduğuna da dikkat çeken Dalgakıran, “Orta Avrupa’daki önemli ticaret ortağımız Polonya, bölge pazarlarına erişim imkânlarıyla firmalarımız açısından çok cazip bir konumda. Doğu Avrupa ülkeleri arasında en fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını alan ülke olması itibarıyla da altyapı ve iç tüketim harcamalarında ciddi bir sürekliliği söz konusu. MAİB olarak ayrıca Polonya ve Almanya işbirliğiyle ‘Makine Sektöründe Üretim Tekniklerinde Modern Yaklaşımlar’ projesini sürdürüyoruz. Bu ve bunun gibi çalışmalarla Endüstri 4.0 alanında bilgi ve deneyim transferinin sağlanmasına katkı sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.