Skip to content

GÖSTERGELER

TEMMUZ 2018 SAYI: 122

UMTİK 2018 Yazılım Ve Tasarıma Odaklandı

TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ’NİN SPONSOR OLDUĞU VE BU YIL 18’İNCİSİ DÜZENLENEN ULUSLARARASI MAKİNE TASARIM VE İMALAT KONGRESİ (UMTİK 2018) ESKİŞEHİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. ÇOK SAYIDA YERLİ VE YABANCI AKADEMİSYEN İLE SANAYİCİNİN KATILDIĞI KONGREDE, TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN İNSAN YAŞAMINA ETKİSİ, SOSYAL YAŞAM VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ TARTIŞILIRKEN, YAZILIM VE ENDÜSTRİYEL TASARIMA ODAKLANILDI.

Bu yıl 18’incisi düzenlenen ve üç gün süren Uluslararası Makine Tasarım ve İmalat Kongresi (UMTİK 2018) Eskişehir’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin Makinecileri’nin de sponsor olarak desteklediği etkinlik, çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen ile sanayicileri bir araya getirerek, sanayi- üniversite işbirliğinin güçlendirilmesi adına önemli oturumlara ev sahipliği yaptı.

Üç gün süren kongre kapsamında düzenlenen oturumlarda, gelişmiş imalat süreçleri ile bu süreçlerde kullanılan makine ve malzemeler ele alınırken, kurumlar ise ürettikleri yazılımları tanıtma fırsatı yakaladı. Diğer yandan kongre kapsamında düzenlenen yazılım ve endüstriyel tasarım seminerleri de makine imalat sektörlerinin Endüstri 4.0’a uyum sürecinde önemli bilgi paylaşımlarına sahne oldu. Kongrenin açılış oturumu ise Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Yetkin, konuşmasında, yeni bir çağın eşiğinde bulunduğumuzun altını çizerken, “Ateşin bulunuşundan tekerleğin bulunuşuna, daha sonra Sanayi Devrimi’ne kadar böyle her yeni teknolojinin hayatımıza girişinde, yeni bir ekonomik ve siyasi düzen, yeni toplumsal katmanlar onu izliyor. Sanayi Devrimi, geçmişten daha farklı bir işçi sınıfı ortaya çıktı. Bugün de yeni bir çağın eşiğinde bulunuyoruz. Endüstri 4.0 bu yeni çağın işaretlerinden biridir” değerlendirmesinde bulundu.