Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2018 SAYI: 126

ÜNİVERSİTE VE SANAYİCİLER 4’ÜNCÜ KEZ BULUŞTU

“ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNDEN YÜKSEK KATMA DEĞERE” TEMASI İLE BU YIL DÖRDÜNCÜSÜ DÜZENLENEN ÜSİMP ULUSAL PATENT FUARI VE KONGRESİ 14-15 KASIM 2018 TARİHLERİNDE HARBİYE ASKERİ MÜZESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Üniversiteler ile sanayi arasında stratejik iş birliklerinin kurulması, gelişmesi ve güçlenmesi amacıyla dört yıldır Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) tarafından düzenlenen Ulusal Patent Fuarı ve Kongresi, bu yıl pek çok yeniliğe ev sahipliği yaptı. Çeşitli üniversitelerin teknoloji transfer ofislerinden teknoloji/patent portföylerinin sanayici ve yatırımcılarla buluştuğu etkinliğin açılış konuşmasını ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest ile Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ağrikli gerçekleştirirken, Kongre’nin ilk oturumu ise TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın “Ar-Ge ve Yenilikçilik Ekosisteminde TÜBİTAK’ın Yeni Misyonu” başlıklı sunumu ile başladı. ÜSİMP’in 2008 yılından bu yana her yıl düzenlediği Üniversite-Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi, yaygın etkinin artırılabilmesi amacıyla bu yıl Ulusal Patent Fuarı etkinliğiyle de eş zamanlı gerçekleştirildi. Öte yandan bu yılki etkinliğe Malezya HLAF (Human Life Advancement Foundation) kurumu da onur konuğu olarak katıldı. Malezya HLAF, etkinlikte kendi çalışanları ve filiz işletmelerine ait 21 yeni teknoloji/patent sergilerken, Türkiye’deki kurumlarla da ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Teknoloji transferi alanında uluslararası akreditasyon yetkisine sahip ATTP (Alliance for Technology Transfer Professionals) kuruluşunun dünyadaki 11 üyesinden birisi olan ÜSİMP, üyelerinin çatısı altında çalışan teknoloji transfer ofisleri profesyonellerine mesleki anlamda gelişim sağlamak için Teknoloji Transfer Profesyonelleri Sertifikası (RTTP) konusunda da destek veriyor. Bu kapsamda etkinlikte, RTTP sertifikası almaya hak kazananlar rozetlerini TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın elinden aldı. Teknoloji transfer ofisleri tarafından sergilenen patentlerin buluşçusu konumundaki öğretim üyeleriyle önde gelen sanayi firmalarının katılımcıları arasında organize edilen 192 kayıtlı ikili görüşmeyle yüksek bir sinerji yakalanan etkinlikte; 10 farklı ilden 600 ziyaretçi, 24 teknoloji transfer ofisi, iki Ar-Ge merkezi, 146 teknoloji profili, 51 farklı alan uzmanıyla patent hizmeti ve desteği veren pek çok firma da hazır bulundu.