Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2016 SAYI: 103

Uzak Doğu Fuar Turunun Son Ayağı: Mumbai

Tekstil makine ve aksesuarları alanında dünyanın en önemli üç fuarı içinde gösterilen INDIA ITME 2016, TEMSAD ve Türkiye’nin Makinecileri’nin etkili reklam ve tanıtım çalışmalarına sahne oldu.

Hindistan’ın Mumbai şehrinde 3-8 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen tekstil makine ve aksesuarları alanında dünyanın en önemli üç fuarı içinde gösterilen INDIA ITME 2016’ya ilk kez katılan Türkiye’nin Makinecileri; verdiği reklam ve ilanlarla Türk makine sektörünün imajının güçlendirilmesine katkıda bulundu. MAKFED üyesi derneklerden TEMSAD’ın da logosunun yer verildiği “Turkish Machinery” imzalı İngilizce ilanlar Türk ve yabancı katılımcılara makine sektörünün gücünü gösterdi.

Dört yılda bir düzenlenen INDIA ITME Fuarı’na bu yıl 16’sı Türkiye’den olmak üzere dünyanın değişik noktalarından 1500 firma katıldı. Türkiye’nin Makinecileri 150 bin kişinin ziyaret ettiği etkinlikte, ziyaretçilere Türk makine sektörünün faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Türkiye’nin Makinecileri’nin standına gelen ziyaretçilere TEMSAD ile makine alt sektör dernekleri hakkında detaylı bilgi verildi.

SEKTÖREL İŞBİRLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Fuara; Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Makine-Otomotiv-Elektrik ve Elektronik Ürünler Dairesi Başkanı Ali Rıza Oktay, Türkiye’nin Makinecileri ve MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Sevda Kayhan Yılmaz ve Mehmet Ağrikli’nin yanı sıra TEMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Adil Nalbant ile Makine Şube Müdürü Mehtap Önal ve Makine Şube Şefi Erinç Tarhan katıldı. Türkiye’nin Makinecileri’nin düzenlediği, Türk ve yabancı yetkilileri bir araya getiren, işbirliği olanaklarının da değerlendirildiği akşam yemeğine; Türkiye’nin Mumbai Başkonsolosu Erdal Sabri Ergen, Ticaret Müşaviri Salih Ünver, Hindistan Tekstil Makine Üreticileri Dernekleri ITAMMA ve TMMA’nın Başkanları, Bangladeş Tekstil Üniversitesi Rektörü, INDIA ITME Society Yönetim Kurulu Başkanı’nın yanı sıra makine sektörünün önde gelen önemli isimleri katıldı.

Hint ve Türk firma temsilcilerinin de katıldığı yemekte Mehmet Ağrikli, Adil Nalbant ve Erdal Sabri Ergen de birer konuşma yaparak Türk makine sektörü hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“HİNDİSTAN AVANTAJLAR BARINDIRAN BİR PAZAR”

Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan MAİB ve Türkiye’nin Makinecileri Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Kayhan Yılmaz, Hindistan’ın ucuz işgücü, zengin hammadde kaynakları, altyapısı ve eski teknolojisi nedeniyle makine sektörü açısından çok sayıda avantaj sunan bir ülke olduğuna dikkat çekti. INDIA ITME’nin tekstil makineleri alanında dünyadaki en önemli üç fuar arasında yer aldığının altını çizen Sevda Kayhan Yılmaz, “Türkiye’nin Makinecileri olarak bu fuara ilk defa yanımızda önemli derneklerimizden biri olan TEMSAD ile birlikte katılmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Fuarda yer alan 16 Türk firması da genel olarak başarılı bir etkinlik geçirdiklerini ifade etti. Türkiye’nin Makinecileri olarak sektörümüzün buradaki varlığını güçlü bir şekilde vurguladığımızı düşünüyorum. Hindistan Tekstil Bakanlığı ve Hindistan Tekstil Makineleri Üreticileri Dernekleri ile çeşitli toplantılar gerçekleştirdik. Söz konusu görüşmelerin tekstil makineleri sektörümüze olumlu geri dönüşleri olacağına inanıyorum. Makine alımında teşvik sağlayacak programın içerisine ilave Türk firmaların eklenmesiyle ilgili girişimlerimiz oldu ve bu konuda onlar da üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti. Hindistan pazarındaki avantajımızı kullanarak ihracatımızı daha da artırabiliriz” dedi.

ZİYARETÇİ VE KATILIMCILAR BİLGİLENDİRİLDİ

8 Aralık tarihine kadar devam eden INDIA ITME Fuarı süresince Türkiye’nin Makinecileri’nin standında yabancı ziyaretçilere ve katılımcılara Türk makine sektörü hakkında bilgiler verilirken Türk firmaları da ziyaret edilerek sorunlar ve çözüm önerileri detaylı bir şekilde dinlendi. Karnataka Tekstil Bakanı Sri Rudrappa Manappa Lamani, Hindistan Tekstil Makineleri Üreticileri Derneği Başkanı R. Rajendran da Türkiye’nin Makinecileri standını ziyaret ederek Türk makine sektörü hakkında bilgi aldı.