Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2018 SAYI: 126

VDMA ÜYE TOPLANTISINDA KOBİ’LERİN DİJİTALLEŞMESİ KONUŞULDU

TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ’NİN DE KATILDIĞI VE 21 KASIM’DA ALMANYA’NIN RECKLINGHAUSEN KENTİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN VDMA KUZEY REN VESTFALYA ÜYE TOPLANTISI’NDA KOBİ’LERİN DİJİTALLEŞME STRATEJİLERİ ELE ALINDI. TOPLANTIDA, TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ’NİN STANDI DA ÇOK SAYIDA ALMAN VE HOLLANDALI MAKİNE SEKTÖR TEMSİLCİSİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ.

Türkiye’nin Makinecileri, Avrupa’nın en büyük sanayi birliği olan Alman Makine Sanayicileri Federasyonu’nun (VDMA) 21 Kasım’da Recklinghausen kentinde düzenlediği Kuzey Ren Vestfalya Üye Toplantısı’na bir info stand ile katıldı. Toplantının açılış konuşmasını VDMA Yönetim Kurulu Başkanı Carl Martin Welcker ile Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Ekonomi, Enerji, İnovasyon ve Dijital Alanlardan Sorumlu Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart yaparken, toplantının ana gündem konusu ise KOBİ’lerin dijitalleşme stratejileriydi.

VDMA’nın Kuzey Ren Vestfalya Genel Müdürü Hans-Jürgen Alt ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin Makinecileri’nin stand katılımına teşekkür etti ve Türkiye makine sektörü hakkında bilgi almak isteyenleri Türkiye’nin Makinecileri standına davet etti. Türkiye dışında Hollanda makine sektörünün temsilcilerinin katıldığı de katıldığı toplantıya ilgi oldukça yoğundu. VDMA Kuzey Ren Vestfalya Üye Toplantısı’nın ana gündemi olan KOBİ’lerde dijitalleşme stratejileri başlığı altında düzenlenen üç farklı atölye çalışmasında ise makine sektöründe platform ekonomisi ve dijital iş modelleri, startupların sektöre teknolojik katkıları ve etkisi ile dijitalleşmenin iş yaşamına direkt etkileri ele alındı. Diğer yandan, toplantıya katılan çok sayıda kurum ve işletme Türkiye’nin Makinecileri’nin standını ziyaret ederek, Türkiye’nin Makinecileri adına toplantıyı izleyen Silvia Bartsch’dan Türkiye makine sektörü ve Türkiye’nin Makinecileri’nin Almanya’daki faaliyetlerine yönelik kapsamlı bilgiler aldı. Toplantı sonunda, 2019 yılında dijitalleşme ve Türkiye- Almanya arasındaki karşılıklı dış ticaretin artırılmasına yönelik aktiviteleri ortaklaşa düzenlemek konusunda VDMA ile Türkiye’nin Makinecileri arasında görüş birliğine de varıldı.