Skip to content

GÜNDEM

HAZİRAN 2019 SAYI: 133

VOLTRAN 7108 ABD’DE İLK 10’A GİRDİ

GEÇTİĞİMİZ MART AYINDA TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLARAK FRC DÜNYA ŞAMPİYONASINA KATILMAYA HAK KAZANAN PERTEVNİYAL LİSESİ ROBOTİK KULÜBÜ, TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ DESTEĞİYLE KATILDIĞI, ABD’DE GERÇEKLEŞEN VE TÜM DÜNYADAN 403 TAKIMIN REKABET ETTİĞİ YARIŞMADA KENDİ KATEGORİSİNDE İLK 10 TAKIM ARASINDA YER ALMAYI BAŞARDI.

Pertevniyal Lisesi Robotik Kulübü, Mart ayı başında İstanbul’da düzenlenen, Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 34 lise takımının yer aldığı FRC İstanbul Bölgesel Yarışmalarında şampiyon olmuş ve 14-25 Nisan tarihlerinde ABD’de düzenlenen FRC Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanmıştı. Türkiye’nin Makinecilerinin de sponsoru olduğu VolTRan 7108 Ekibi, Deneyimli (Veteran) kategorisinde katıldığı yarışmada, kendi kategorisinde ilk 10 takım arasında yer almayı başararak önemli bir başarı elde etti. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Boeing ve Google’ın da desteklediği; FIRST Vakfı tarafından 1997’den bu yana düzenlenen FRC Dünya Şampiyonasına (FIRST Robotics Competition) her yıl dünyanın dört bir yanından yüzlerce takım katılıyor ve yarışma liseler arasında düzenlenen en prestijli robotik yarışması olarak biliniyor. Yarışmada takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde belirli görevlerin üstesinden gelebilen robotlar yapmaya çalışırken, takımlar yarışma kurallarına uydukları sürece farklı parçalar üretme ve kullanmada serbest hareket edebiliyor. Böylece takım olarak iletişim ve iş birliği geliştirilirken, öğrencilerin birbirlerinin deneyimlerinden öğrenmeleri de hedefleniyor.

TÜRK TAKIMLARI İÇİNDE EN YÜKSEK SIRALAMAYI ALDI

Halen 20 öğrenci ve dört mentor ile çalışmalarına devam eden Pertevniyal Lisesi Robotik Kulübü, ABD’nin Houston kentinde düzenlenen ve Türkiye’den 16, toplamda ise tüm dünyadan 403 takımın katıldığı FRC Dünya Şampiyonasında, 68 takımın yer aldığı kendi kategorisinde ilk 10 sıralamasına girip dokuzuncu oldu ve Türk takımları arasında en yüksek sıralamayı elde etti. Play-off finallerinde ise 6’ncı İttifak Kaptanı olarak kendi oluşturduğu takım üyeleriyle üç çeyrek final oynayan VolTRan 7108, bu maçların birini kazandı, ikisinden ise mağlup ayrıldı.