Skip to content

SEKTÖRDEN

ARALIK 2017 SAYI: 115

“Yeni Yatırımlarla Büyümeye Devam Ediyoruz”

Bursa’da 1994 yılında Nermin Cömert tarafından kurulan Teknokom Makina, basınçlı hava kompresörleri ve ekipmanları alanında faaliyet yürütüyor. Kuruldukları dönemde sektördeki önemli kompresör firmalarının bölge bayisi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Teknokom Makina Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Cömert 2011 yılında ise kurumsal çalışmaları tamamlayarak TORR markasıyla kendi ürünlerini imal edip, Türkiye ve dünya pazarına sunmaya başladıklarını belirtiyor. “Bu noktada önceliğimiz, özellikle kendi bölgemizde önemli referanslar oluşturarak gücümüzü ve hizmetimizi geniş alanlara yaymak oldu” diyen Cömert, firmalarının bugün itibarıyla aralarında Hollanda, Çekya, İngiltere, Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kosova, Bosna-Hersek, Sırbistan, Bulgaristan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Sri Lanka ve ABD’nin de yer aldığı dünyanın 40 ülkesine imal ettikleri tüm kalemlerde ihracat gerçekleştirdikleri bilgisini veriyor.

Teknokom Makina şirket yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Bursa’da faaliyet gösteren firmamız, yurt içi ve yurt dışında bayilikleri aracılığıyla hizmet veriyor. Kurucumuz Nermin Cömert aynı zamanda Teknokom Makina Genel Müdürlüğü görevini de üstleniyor. Ağabeyim Seval Cömert ise firmamızın finans ve muhasebe işlerini yürütüyor. İmalat, montaj, satış, servis ve yedek parça departmanlarımız ise alanında uzman yetkili personelimiz tarafından yönetiliyor.

İmalat çalışmalarınızı nerede ve nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Hâlihazırda Bursa Ovaakça’da bulunan fabrikamızda üretimimizi sürdürüyoruz. Bursa Görükle Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni tesis inşaatımız devam ediyor. Toplam 4 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu fabrikamız bu yıl içerisinde faaliyete geçecek. Bununla birlikte makine ve ekipman yenileme çalışmalarımız için önemli bir bütçe ayırdık. Yeni ekipmanlarla modernize edeceğimiz üretim tesisimiz yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak.

Ürün çeşitleriniz ve bunların özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Faaliyet alanımızı tamamıyla basınçlı hava sistemleri oluşturuyor. Basınçlı hava kompresörleri (vidalı, pistonlu, yağsız hava kompresörleri), hava kurutucuları, basınçlı hava tankları ve yedek parçaları bu grubun içerisindedir. İmal ettiğimiz ürünlerin teknik özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz: 4-250 kw arası vidalı hava kompresörleri; 100, 200, 300, 500 ve özel projeler için 1000 litre hava tankları üzerinde pistonlu kompresörler; 25-2000 litre kapasiteli hava tankları. Ayrıca özel projelerde değerlendirilmek üzere farklı çalışma basınçlarına sahip ürünler de imal ediyoruz.

Yeni geliştirdiğiniz bir ürün var mı?

İmal ettiğimiz ürünlerin yenilenmesi ve geliştirilmesiyle ilgili çalışmalarımız halen devam ediyor. Ürün kalitesinin ve enerji verimliliğinin artırılması yönündeki çalışmalarımız Ar-Ge faaliyetlerimizin temelini oluşturuyor. Söz konusu çalışmalarımız sonuçlandıkça, müşterilerimize büyük faydalar sağlayacaktır.

Firma olarak inovatif çalışmalara gereken yatırımları yapıyor musunuz?

Bazı yanlış değerlendirmelerde olduğu gibi inovasyon bir buluş değildir. İnovasyon daha ziyade bir ürün veya hizmette var olan sıkıntıları gidermek üzerine odaklanarak bizleri rahatsız eden sorunlara çözüm bulma faaliyetidir. Diğer taraftan da en basit anlamıyla farklı, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. İnovatif faaliyetler var olan bir ürünü ve hizmeti daha faydalı hale getirmeyi amaçlar. Teknokom Makina olarak hedefimizi bugün itibarıyla 40 ülkeye yayılan ihracat ağımızı 55 ülkeyi kapsayacak şekilde genişletmek. Tabii ki bunların sürdürülebilirliği ve değer performansının yükseltilmesi inovatif çalışmaların varlığı halinde gerçekleştirilebilir. Bünyemizde deneyimli ve uzman kadroların bulunması, yeni fikirlere açık olmamız, ürün ve hizmetlerimizi daima daha iyi hale getirme çalışmalarımız başlıca şirket politikalarımızdan biridir. Ayrıca müşteri talepleri de bizi yenileme çalışmaları yapmaya teşvik ediyor.

Çalışanlarınızın gelişimi konusunda ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Firmamızda çalışan bütün teknisyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almasını sağladık. İş Kanunu uyarınca bu belge bir zorunluluk olsa da, biz, teknisyenlerimizin konusunda en iyileri olmasını sağlamak için bu duruma özel bir önem veriyoruz. Öte yandan firma bünyesinde çeşitli konularda eğitim çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Mühendislerimiz ihtiyaç halinde çeşitli kurumların açtığı kurslara katılıyor. ISO 9001 kalite yönetim sistemi uyarınca da bütün çalışanlarımızın sisteme uyum sağlamak için gerekli uygulamaları gerçekleştirmesi zorunlu hale getirildi.

Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılıyor musunuz? Fuarların firmanız için öneminden bahseder misiniz?

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışında sektörümüzü ilgilendiren önemli fuarlara katılıyoruz. Özellikle her iki yılda bir Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen ComVac Fuarı’nda muhakkak ürünlerimizi sergiliyoruz. 2016 yılının Eylül ayında ise Amerika’nın Şikago kentinde gerçekleştirilen IMTS Fuarı’nda yer aldık. Yurt içinde de Bursa ve İstanbul’da organize edilen çeşitli sektörel fuarlara katılıyoruz. Muhakkak ki her firma, kendisinin ve ürünlerinin reklamını yapıp pazara tanıtma gayreti içerisindedir. Fuarlar da bu amaç doğrultusunda çözüm sunan önemli araçlar. Bayi ilişkileri kurma, ürünlerin satışını gerçekleştirme ve firmanızı yurt dışı pazarlara tanıtma noktasında fuar katılımları büyük avantajlar sağlıyor.

Firmanızın ihracat potansiyeli hakkında bilgi verir misiniz?

Teknokom Makina olarak aralarında Hollanda, Çekya, İngiltere, Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kosova, Bosna- Hersek, Sırbistan, Bulgaristan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Sri Lanka ve ABD’nin yer aldığı dünyanın 40 ülkesine ürün skalamızda yer alan tüm kalemlerde ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat potansiyelimiz yıllık ciromuzun yüzde 25’ine karşılık geliyor. İhracat konusunda yaşadığınız problemlerin başında ise bazı ülkelerin uyguladığı vergiler ve navlun fiyatlarının yüksek olması yer alıyor.

İhracata konu olan ilk ürününüz neydi ve bu ihracat nereye nasıl gerçekleşti?

20 yıl önce Rusya’ya 50 HP kapasitesinde bir vidalı kompresör gönderdik. 2011 yılına kadar Rusya’ya yönelik ihracatımız aralıklı olarak devam etti. Bu tarihten itibaren ise söz konusu ülkeye periyodik olarak ürünlerimizi gönderiyoruz.

Teknokom Makina için “Kalite” nasıl bir yerde duruyor? Bu kavrama nasıl bir pencereden bakıp, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörde var olabilmek ve devamlılık sağlayabilmek için her şeyden önce kaliteli ürünler imal etmeniz gerekiyor. Çeyrek asra yakın bir süredir sektörde faaliyet gösteren firmamızın adını sektöre ve dünyaya duyurmasında kaliteli ürün imalatına verdiği önem büyük rol oynuyor. Bu noktada kalitenin, ürün ve hizmet olmak üzere iki nokta üzerinde temellendiğini söylemek isterim. Müşteri memnuniyeti anketlerimizde yüzde 100’e yakın bir memnuniyet söz konusu olması nedeniyle bulunduğumuz konumda belli bir çizginin üzerine çıktığımız düşüncesindeyim.

Teknokom Makina’yı sektördeki benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Öncelikle mütevazı olmak, yerimizi bilmek, dürüst bir şirket politikası inşa edip izlemek, şirket çalışanlarının niteliğini en üst seviyede tutmaya çalışmak, hiç bir zaman rakiplerimizi kötülememek, müşterilerimizin en ufak bir talebinde bile onların yanlarında olmaya çalışmak, müşteri memnuniyetini sağlayarak hizmetimizin kalitesini artırmak, her zaman pozitif yönde referanslarımızı geliştirmek firmamızı öne çıkaran nitelikler arasında yer alıyor.

Türkiye makine üreticiliği bakımından sizce ne durumda?

Kendi sektörümüz açısından bir takım şeylerin başarıldığını düşünüyorum. Türkiye’deki kompresör üreticilerinin birçoğu ürünlerini dünyanın çeşitli ülkelerine pazarlıyor. Başta Avrupa olmak üzere dünya pazarlarında standardizasyon ve kalite, en çok dikkat edilen iki husus. Türkiye bugün dünyanın çok sayıda ülkesine kompresör ihraç edebiliyorsa bu durum ulaştığımız seviyeyi de gösteriyor. Fakat yine daha çok çalışarak yeni pazarlarda markalaşmak ve ülke ekonomisine katma değer kazandırmak sektördeki her firmanın önceliği olmalı diye düşünüyorum.

Firmanız açısından 2017 yılı nasıl geçti ve 2018 yılına dair beklentileriniz nedir?

Teknokom Makina olarak 2017 yılında koyduğumuz hedefleri ülke ekonomisindeki zorluklara rağmen yüzde 97 seviyesinde gerçekleştirdik. 2018 yılının daha zor geçeceğini değerlendirsek de yeni fabrika yatırımımız başta olmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu nedenle hedeflerimizi makul bir seviyede tutarak ve çok daha sıkı çalışarak 2018 yılında da hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyorum.

Sektöre bakıldığında size göre en büyük problem nedir?

Merdiven altı olarak tabir edilen kayıt dışı firmaların varlığı ve yarattığı haksız rekabet her sektörde olduğu gibi bizim için de en büyük sorunların başında geliyor. Söz konusu bu firmaların kalitesi ve standart dışı ürünleri nihai kullanıcıların güvenliğini riske atarken güvenini de sarsıyor.

Teknokom Makina olarak sektörün geleceği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Basınçlı hava sektörü günden güne gelişen, işletmelerin daimi ihtiyaçlarını karşılayan bir sektör Bu doğrultuda gelişime de sürekli açık. Dolayısıyla sektörde hizmet veren firmalar kendilerini geliştirip kısa süreli ticari kar zihniyetinden ziyade kurumsal yapı içerisinde hareket etmeye gayret gösterdikçe sektörde devamlılık sağlayabileceklerdir.