Skip to content

YATIRIM

HAZİRAN 2018 SAYI: 121

Yerli Ve Yeni Makine Yatırımına Destek

BILIM, SANAYI VE TEKNOLOJI BAKANI DR. FARUK ÖZLÜ’NÜN AÇIKLADIĞI KOSGEB 2018 YILI MAKINE TEÇHIZAT FAIZ DESTEĞI PROGRAMI’NA GÖRE IŞLETMELERE 450 MILYON TL KREDI HACMI OLUŞTURULARAK 100 MILYON TL TUTARINDA FAIZ DESTEĞI SAĞLANACAK.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2018 Yılı Makine Teçhizat Faiz Desteği Programı’nda yaptığı açıklamada, destek programının ve diğer desteklerin ortak hedefinin Türkiye’nin teknoloji üretmesi ve ürettiği teknolojiyi ihraç etmesi olduğunu belirterek, “KOBİ’lerimizi yüksek teknoloji ile buluşturuyoruz. KOSGEB’in yeni vizyonu kapsamında özellikle imalat sanayimizi teknoloji odaklı bir biçimde destekliyoruz. Bundan sonra KOSGEB’in destek ve teşvik mekanizmasındaki temel önceliği imalat sanayisi ve yüksek teknolojidir. Bu çerçevede KOSGEB’in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını teknoloji üreten KOBİ’lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. KOBİ’lerimizi ‘yerli üretime’ teşvik ediyoruz. KOBİ’lerin Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 20 seviyesine çıkarmak için bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz” ifadelerini kullandı. Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı’nın üretim tabanlı ekonomik büyüme için atılmış önemli bir adım olduğunu kaydeden Dr. Özlü, 2016 yılında da aynı destek programının işletmelerin hizmetine sunulduğunu anımsatarak, “2016 yılındaki Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı’ndan bin 88 işletmemiz faydalanmıştı. Program kapsamında 472 milyon TL kredi kullandırılmış ve 95 milyon TL faiz desteği KOSGEB tarafından karşılanmıştı. Yeni destek programımızla işletmelerimize 450 milyon TL kredi hacmi oluşturacağız. 100 milyon TL tutarında faiz desteği sağlayacağız. İşletme başına sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limitini 300 bin TL olarak belirledik. Kredi vadesinin ilk altı ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere toplam 36 ay olarak belirlendi” dedi. Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı için Haziran ayı içinde başvuru alacaklarını da kaydeden Bakan Özlü, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, imalat sanayisinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin başvuru yapabileceğinin altını çizerek, “İşletmelerimize alım yaparken ‘yerli ve yeni’ makine ve teçhizatları tercih etmeleri şartını getiriyoruz. Yani biz, bu destek programımızla, yerli ve yeni makine ve teçhizat alımına destek veriyoruz. Sanayinin ve KOBİ’lerimizin çarklarını yerli makinelerimizle döndüreceğiz. Çünkü makine sektörü olmadan sanayileşmeden bahsedemeyiz.

Makine sektörümüzün daha da büyümesi için elimizdeki tüm enstrümanları harekete geçirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.