Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2019 SAYI: 132

YILDIZLI PROJELER’DE KAZANANLAR BELİRLENDİ

TÜRKIYE’NIN MAKINECILERININ DESTEKLEDIĞI; YILDIZ TEKNOPARK, YILDIZ TEKNOLOJI TRANSFER OFISI VE YILDIZ TEKNIK ÜNIVERSITESI IEEE ÖĞRENCI KULÜBÜ IŞ BIRLIĞINDE “FIKRINI GELECEĞE TAŞI” SLOGANIYLA 11’INCISI DÜZENLENEN YILDIZLI PROJELER YARIŞMASININ KAZANANLARI BELLI OLDU.

Kendi projesini hayata geçirmek isteyen ve girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri ile girişimci şirketlerin (startup) başvurduğu Yıldızlı Projeler Yarışmasının 11’incisi, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kongre Merkezinde 18 Nisan’da düzenlendi.

Bu yıl da 500’e yakın projenin başvurduğu yarışmada altı proje ödüle layık görülürken, yarışmanın başladığı yıldan bugüne 11 yılda 44 üniversiteden 2500 proje Yıldızlı Projeler Yarışmasında yarışmış oldu.

AR-GE VE İNOVASYON KÜLTÜRÜNE KATKI SAĞLIYOR

Türkiye’nin Makinecilerinin de desteklediği Yıldızlı Projeler Yarışması, dünyanın en büyük kâr amacı gütmeyen mesleki ve teknik organizasyonlarından biri olan YTÜ IEEE (Institude for Engineers and Everybody Else) Öğrenci Kulübü tarafından düzenleniyor.

Öğrencilerin projelerinin hayata geçmesi konusunda onlara destek olarak bu projelerin ürüne dönüşmesinde rol oynayan, startupların ve akademisyenlerin projelerine destek olan, üniversite-sanayi iş birliğini somutlaştıran, genç ve pratik beyinlerin rekabet ettiği bir yarışma olan Yıldızlı Projeler Yarışması bu yıl iki ana kategoride (Öğrenci Projeleri, Startup) proje başvurusu aldı.

Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon kültürünün gelişmesinde de önemli rol üstlenen yarışmaya bu yıl başvuruda bulunan 500’e yakın proje, akademisyenlerden oluşan bilim kurulu ile sanayicilerden oluşan sanayi kurulu tarafından birlikte değerlendirildi. Finale kalan proje sahipleri Ar-Ge, yenilikçilik, girişimcilik ve sunum teknikleri hakkında eğitim alırken, 18 Nisan’daki final etkinliğinde ise finalist projeler sunumlarını gerçekleştirdi ve Yıldızlı Projeler Jürisi kazananları belirledi.

İKİ KATEGORİDE ALTI ÖDÜL VERİLDİ

Yapılan değerlendirmede iki kategoride ilk üçe giren projeler belirlenirken, “Öğrenci” kategorisinde birincilik ödülünü “Atık Kauçuklardan Enerji Depolama Sistemleri ile Uyumlu Aktif Karbon Geliştirilmesi” ile Erdem Mutlu; “Startup” kategorisinde ise birincilik ödülünü “Gugagon” projesiyle Önder Güzel kazandı.

Yarışmada dereceye giren proje sahipleri, para ödülünün yanı sıra Yıldız Kuluçka Merkezinde yer alma fırsatı ile Yıldız Prototip Atölyesini kullanma hakkı, mentorlük ve sponsor özel ödülleri gibi farklı ödüllere sahip oldu.