Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

YILIN İLK İKİ AYINDA TOPLAM MAKİNE İHRACATI 2,7 MİLYAR DOLAR OLDU MAKİNECİLER ABD’YE İHRACATTA İLK SIRAYA YERLEŞTİİ

TÜRKIYE’NIN MAKINE IHRACATI ŞUBAT AYINDA 1,4 MILYAR DOLAR OLURKEN, MAKINE İHRACATÇILARI BIRLIĞI YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUTLU KARAVELIOĞLU, “ABD’NIN TÜRKIYE’DEN YAPTIĞI TOPLAM ITHALAT IÇINDE MAKINELERIN PAYI, ALMANYA’DA OLDUĞU GIBI YÜZDE 15’IN ÜZERINE ÇIKTI. AR-GE YATIRIMLARIMIZ VE YÜKSELEN TEKNOLOJI SEVIYEMIZ KONJONKTÜREL GELIŞMELERE KARŞI BIZI KORUYOR” DEDI.

Şubat ayında 1,4 milyar dolar ihracat gerçekleştiren makine sektörü, ilk iki ay sonunda toplam ihracatını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artışla 2,7 milyar dolara taşıdı. İki aylık dönem sonunda ABD, İngiltere, Fransa ve İspanya’ya yapılan makine ihracatında yüzde 20’lerin üzerinde artışlar gerçekleşti. Diğer yandan, Türk makine sektörünün toplam ihracatı içinde yaklaşık yüzde 15 paya sahip olan Alman sanayisinde son dönemde yaşanan üretim gerilemesinden bir miktar etkilendiklerini ifade eden Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’daki sanayi üretimi, verilerin açıklandığı son dört aylık dönem boyunca art arda gerileme yaşadı. Ülkenin sermaye ve tüketim malları üretimindeki azalma, Almanya’ya yaptığımız makine ihracatını da doğrudan etkiledi. Fakat Almanya bizim için sadece hedef bir pazar değil, dünya makine dış ticaretine açılan önemli kapılardan biri. Dünya ticareti hız kesse de büyümeye devam ettiği için, makine ihracatımız da hedeflerimiz doğrultusunda artmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

“GTS DÜZENLEMESINDEN EN AZ ETKILENEN SEKTÖR OLACAĞIZ”

Bu dönemde başta ABD olmak üzere, gelişmiş ülkeleri alternatif pazarlar olarak verimli değerlendirdiklerini ifade eden Karavelioğlu şunları söyledi:

“Türk makine sektörü Almanya’dan sonra, ABD’ye ihracatta da birinci sıraya yerleşti. ABD’nin Türkiye’den yaptığı toplam ithalat içinde makinelerin payı, Almanya’da olduğu gibi yüzde 15’in üzerine çıktı. Ar-Ge yatırımlarımız ve yükselen teknoloji seviyemiz konjonktürel gelişmelere karşı bizi korurken, Türk makineleri ABD’de kilogram başına 15 dolara alıcı buluyor. Makinelerimizin katma değeri yüksek olduğu için, ABD’nin Türkiye’yi GTS Programından çıkarma kararından en az etkilenecek faaliyet alanlarından biri olacağız.”

23 ÜLKENİN ALIM HEYETLERİ İSTANBUL’DA BULUŞACAK

Kutlu Karavelioğlu, 14-17 Mart tarihleri arasında düzenlenecek WIN EURASIA ile 20-23 Mart arasında düzenlenecek IDMA fuarlarına yönelik özel çalışmalar yaptıklarını da belirterek, “Türkiye’nin Makinecileri olarak bir yandan uluslararası fuarlarda ülkemizi temsil ederken, uluslararası firma temsilcilerini kendi ülkemizde ağırlamaya ve onlara sektörümüzün gerçek gücünü yerinde göstermeye de büyük önem veriyoruz. Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek bu iki fuarda 23 farklı ülkeden 75 firmayı ağırlayacağız. WIN EURASIA esnasında ayrıca Almanya’dan özel nitelikli alım heyeti organizasyonu da yapacağız. Bu çalışmaların yılın kalan kısmında makine ihracatımızı daha da yukarı taşıyacağına inanıyoruz” dedi.