Skip to content

MAKİNE TARİHİ

MART 2018 SAYI: 118

Zamanı Ve Anıları Biriktirme Tutkusu

Bir sanayici olan Erol Ata, çocukluğundan beri dakikliğe özel bir önem gösteriyor. Zamanı ve anıları biriktirmeyi ise ayrı bir keyif olarak gören Erol Ata için saat koleksiyonculuğu, kendi söyleyişiyle “kaçınılmaz” olmuş. Bugün Türkiye’nin en büyük mobilya üreticilerinden olan Ersa Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Erol Ata ile saat tutkusu ve koleksiyonunu konuştuk.

Koleksiyon objesi olarak neden saatleri tercih ettiniz? Bu koleksiyona başlarkenki duygusal motivasyonunuz neydi?

Çocukluğumdan bu yana dakik olmayı fazlasıyla önemserim. Bununla birlikte zamanı ve anıları biriktirmek ayrı bir keyif olmuştur benim için. Hepsi bir araya gelince, saat biriktirmek kaçınılmaz oluyor. Bununla birlikte zamanı ve anıları biriktirme tutkumun en anlamlı objesi benim için tabii ki saatlerdir.

Koleksiyonunuzda kaç saat var? Saatlerinizin tamamı mekanik mi?

Önceleri sadece duvar, masa, şömine, kol, cep saatleri olarak başlayan koleksiyon, zaman içerisinde salon radyoları, gramofonlar, taş plaklar, silindir plak çalan fonograph, metal plak çalan laterna, pikaplar, müzik setleri, jukeboxlar, hesap makineleri, daktilolar, yazım araçları, kitaplar, kalemler, telefonlar gibi objelerle giderek çeşitlendi ve zenginleşti. Koleksiyonumda bugün itibarıyla 2 bininin üzerinde duvar, masa, cep, kol, masa saatini bulunuyor. Saatlerimin çalışma mekanizmaları, saat objesinin zamanla geçirdiği evrimle birlikte değişiklik gösteriyor. Benim önceliğim, çalışır durumda olmaları. Bunun yanında; edinme şekli, taşıdığı manevi değer ve geçmişi de büyük önem taşıyor. Sahip olduğunuz en eski saatin geçmişi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Koleksiyonun en eski saati tahmini 350 yıllık Oignon (Soğan) modeli olarak adlandırılan bir İngiliz cep saati.

Koleksiyonunuz ziyarete açık mı?

Elbette, koleksiyonculuğun en keyifli tarafı, bunu paylaşmaktır. Ankara’da, 1. Organize Sanayi Bölgesi, Oğuz Caddesi, No:17, Sincan adresinde Ersa Mobilya bünyesinde yer alan saat koleksiyonumuz, hafta içi mesai saatleri arasında önceden randevu alınarak ziyaret edilebilir.