Araç üstü ekipmanlarının hidrolik aksamlarını üreten Hidromas AŞ, 8 bin metrekare kapalı alanda, 160 çalışanı ve satış ağı ile hidrolik sektörüne yön veren, yapmış olduğu Ar-Ge çalı şmaları ile sektörün ilerlemesine öncülük eden firmalardan biri. Bu çalışmaları ile Türkiye sınırlarını aşıp uluslararası hidrolik sektöründe önemli bir yere ulaşan firma, dünya üzerinde 5 kıtada 42 ülkeye ihracat yapıyor. Başta Orta Doğu bölgesi olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere, Avustralya ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracatı bulunan firma, yaptığı çalışmalar ile Hindistan ve Rusya bölgesinde de ihracatını arttırak devam ettiriyor.

“HİDROLİK KİT DE HAZIRLIYORUZ”
Hidromas AŞ olarak araç üstü ekipmanları n hidrolik aksamlarını üretmekte oldukları nı söyleyen Hidromas AŞ Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Özkavak, “Bunlar başta teloskobik silindir olmak üzere her türlü araç sistemine uygun hidrolik pompa, valf, PTO grubu ve bağlantı elamanları olarak sıralanabilir” diyor. Bununla beraber müşteri istekleri doğrultusunda bir araç üstü yapıda yer alacak tüm hidrolik malzemeleri içeren Hidrolik Kit de hazırladıklarına değinen Özkavak, “Hazırlanan bu KİT ile araç üstü yapının tüm hidrolik sistemin hem birbiri ile daha uyumlu çalışması hem de daha uygun fiyata temin edilmesi sağ- lanmış oluyor” diye konuşuyor. Hidromas’ın kuruluşundan bu güne ürünlerini sürekli geliştirme faaliyetlerinde bulunduklarını da belirten Özkavak, bu yapının Türkiye’de hidrolik sektörünün gelişmesine önemli ölçüde katkı da bulunduğunu söylüyor. Özkavak bunlardan bazılarını şu şekilde sıralıyor: “Türkiye’de ilk dişli pompaların yapılması, silindirlerde segman sisteminin ilk kez kullanılması, ilk eğik eksenli pistonlu pompanın yapılması gibi daha birçok ürün geliştirme çalışmaları ile hidrolik sektörüne önemli katkılarda bulunmuştur. Bu açılımlar yapılan ARGE çalışmaları ile daha iyiyi arayışı içerinde devam edecektir.”

“SEKTORUN YENİLİĞE İHTİYACI VAR”
Sektörün her zaman gelişime ve yeniliğe ihtiyacı olduğunu dile getiren Özkavak, “Gerek hidrolik sisteminin çalışma şartları nda gerek montajında gelişmeler yaşanı yor ve bu durum gelecekte de devam edecek” diyor. Hidromas olarak gelişmeleri sürekli takip etmekte oldukları- nı da aktaran Özkavak, müşteri beklenti ve istekleri doğrultusunda bunu ürünlere yansıttıklarını söylüyor. Bu amaçla teloskobik silindirlerini daha hafif ve daha mukavemetli hale getirdiklerini belirten Özkavak, “Hidrolik pompalarımızı da yüksek devirlerde ve yüksek basınçlarda çalışır duruma getirdik. Müşterilerimize hidrolik kit vererek sistem garantisi veriyoruz” diye konuşuyor.

“TEKNOLOJİK YATIRIMA İHTİYAC VAR”
Üretimde teknolojik yatı rımlara her zaman ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Özkavak, 2006 yı- lında yapmış ol dukları yatırımlar ile makine parkurları- nı geliştirdiklerini ve üretim kapasitelerini artırdıklarını söylüyor. Üretim kapasitesi olarak dünya hidrolik sektöründe ilk beş içerisinde yerini alan firma, hidrolik sisteme ait birçok ürünü kendisi üreterek dış pazarda oldukça yüksek bir rekabet avantajı sağlıyor. Avrupa, Güney Amerika ve Avustralya pazarlarında kendi markasıyla ürünlerini satan firma, bu konudaki yeterliliğini de göstermiş durumda. Araç üstü hidrolik ekipman üreticisi olarak Türkiye’de BMC Otokar, Koluman Serin gibi Firmalar ile çalıştıkları nı belirten Özkavak, “Yurt dışı pazarda araç üstü imalat sektörünün ekipman ihtiyaçlarını karşılayan JOST firmasının global ağı ile çalışmaktayız” diyor.

KALİTESİZ VE TAKLİT URETİM SEKTORUN EN BUYUK SORUNU Müşterilerinin yapmış oldukları ÜR-GE ve AR-GE çalışmalarından oldukça memnun olduklarına da değinen Özkavak, müşteri beklentileri doğrultusunda sürekli ürün geliştirmeye açık durumda olduklarını söylüyor. Özkavak, “Bu açı- dan kalite ile ilgili büyük bir sorun yaşamadı k. Bu hiç problem yaşamadık anlamı na gelmez elbette. Ancak Satış Sonrası Hizmetler birimimiz bu ufak aksaklı kları yerinde veya fabrikamızda çözüme kavuşturuyor” diye devam ediyor. Özkavak ayrıca, “Hidrolik sistemin araca montajı esnasında oluşabilecek kazaları n önüne geçmek için de kullanma kı- lavuzları ve üst yapıcılara periyodik eğitimler vermekteyiz” diyor. Ucuza mal etme ve ucuza satarak pazarda yer bulma kaygısıyla kalitesiz ve taklit üretimin sektörün önemli sorunlardan biri olduğunu aktaran Özkavak, “Patent ve tasarım sistemi ülkemizde etkili ve yeterli işlemiyor. Hiçbir yaptırımı olmayan uygulamalar var, TSE uygunluk, CE uygulamaları, üretim teknikleri, teknoloji yeterliliği gibi, konularda denetim veya yaptırımların olmaması ciddi bir eksiklik” diyor. Özkavak ayrıca, 2008 yılını son 3 aydaki düşüşlere rağmen 2007 ihracat adetlerini kıl payı geçerek kapatabildiklerini belirterek, “9 bin 500 takım silindir ve 18 bin takım pompa olarak gerçekleşen rakamları n 2009 sonunda aynı kalmasını hedefliyoruz” diyor.