Aramızdan çok erken ayrılan Ercüment Hızal kimdi?

Ercüment Hızal “müteşebbisti”; henüz 19 yaşındayken kurduğu ilk şirketiyle başladığı ticari yolculuğunu, ileriyi görme yetisi, kendine güveni ve çalışkanlığı sayesinde her zaman başarıyla sürdürmüş, girişimci kişiliğini zaman içerisinde farklı sektörlere de taşımıştı. Ercüment Hızal “bilgeydi”; kişiliğinin en önemli özelliği, iyice araştırmadan, öğrenmeden, konuya hâkim olmadan asla karar almazdı. Bu özelliği sayesinde inanılmayacak kadar farklı konuda bilgi sahibiydi. Gerek tecrübesi, gerek bilgisi sebebiyle sözü dinlenen, çözüm ve kararlarına saygı gösterilen bir yöneticiydi.

Ercüment Hızal “zekiydi”; çok hızlı öğrenir, hesap etmeden, ileriyi görmeden hareket etmez, hep aklını kullanırdı. Hep mükemmeli hedefler, çok ama çok çalışır, kolay kolay razı olmaz, devamlı en iyi sonuca, en kaliteliye ulaşmak için çaba gösterir ve son dakikaya kadar yılmazdı.

Ercüment Hızal “liderdi”; bulunduğu topluluğa yarar sağlamak için, belirli hedefler doğrultusunda peşinden sürüklemeyi çok iyi bilirdi. Gerektiğinde aldığı zor kararlar ve sonuçlarının arkasında dururdu. Hitabet gücüyle, sahip olduğu bilgi ve vizyonuyla insanları etkileyip, sürükleyen bir yapıya sahipti. Devamlı anlatır, insanların öğrenmeleri için çaba sarf ederdi.

Ercüment Hızal “insandı”; günümüzde çok aradığımız ama bulmakta zorlandığımız en önemli insani özellikler olan dürüstlük, samimiyet, saygı, sevgi, hoşgörü, hakkaniyetli olmak onun en önemli erdemlerindendi. Sözünün eriydi. Gerçek bir iyi bireydi. Tüm çevresine mutlaka kibar, anlayışlı ve saygılı davranırdı.

Ercüment Hızal, herkese bir şekilde “dokunmayı” başarabilen, yardımcı, yol gösteren biriydi. Birlikte çalıştığı insanlarda asla unutamayacakları anılar bırakarak aramızdan ayrıldı. Onu tanıyan herkesin kalbinde yaşadığına ve yaşayacağına olan inancımız tamdır. Hızal’ın kaybı, hiç kuşkusuz dünyamız, ülkemiz ve insanlık için çok önemli bir kayıptır.

SEKTÖRE YÖN VEREN İSİMDİ

1955 yılında İstanbul’da doğan Ercüment Hızal, 1980 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden endüstri tasarımcısı ve iç mimar olarak mezun oldu. 1974 yılında ilk şirketini kurdu. 1970’li yıllarda, Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlayan fuarcılık alanında yaptığı çalışmalar, organizasyonlar ve tasarımlarla fuarcılık sektörünün temellerinin atılmasında önemli roller üstlendi. 1980’li yıllarda, Türkiye’nin dünyaya yeni açılmaya başladığı, henüz birçok kişinin yurt dışını görmediği veya bulunmadığı dönemlerde uluslararası arenaya çıkma cesaretini gösteren Hızal, Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketlerinin ve Türkiye’nin yurt dışı tanıtımlarına önemli katkılar sağladı. 1990’lı yıllarda ise asansör alanında üretim yapan ASFEN şirketini edinmesiyle sektöre adım atan Hızal, üstün tasarım ve proje üretme yeteneği sayesinde sektörü etkilemeyi ve yön vermeyi başardı. Hızal’ın büyük çabalarıyla Alman menşeli ortaklıkla kurulan Wittur Türkiye fabrikası, Türkiye’de ilk kez otomatik asansör kapıları üretmeye ve sektörün ilk ihracatlarını yapmaya başladı. Kısa sürede Wittur Türkiye büyük bir tesis haline geldi, Türk asansör sanayisinde çağdaş teknolojiye ve dışa açılmada kilometre taşı oldu. Ercüment Hızal, Wittur Holding İcra Kurulu Üyeliği görevi süresince, Wittur Grubu’nun küresel strateji ve operasyonlarında da etkili oldu. AYSAD’da üç dönem başkanlık yapan Hızal, Asansör Teknik Komitesi’nde uzun yıllar görevler üstlendi; Avrupa Asansörcüler Birliği’nin yönetim kurulu üyeliğini sürdürdü. CEN, ISO ve TSE gibi kurumlarla yaptığı çalışmalarda sektöre önemli katkılar sağlayan Ercüment Hızal, asansör sektörünün bugün uyguladığı yönetmelik, standart ve mevzuatlarının oluşmasında da önemli katkılarda bulundu. Ercüment Hızal, evli ve iki çocuk babasıydı.