Malumları olduğu gibi 2009 yılına küresel rekabetin kıran kırana geçtiği dünyamızda Türk makine sektörü de dünyadaki global krizin etkisi altında girmiştir. Ancak, Türkiye’deki imalat sanayileri içinde Makine sektörü bu krizden en az zayiatla çıkacak olan birinci sektördür. Bununla ilgili Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, Makine Tanıtım Grubu, Genel Sekreterliğimiz ve Dış Ticaret Müsteşarlığının desteği ile, stratejik aklın gereği yeni müşteriler, yeni pazarlar ve yeni ülkeler üzerinde çalışmalara başlamış olup, bu çabaların sonucu olarak; büyük ölçüde Makine ve aksamları sektörü ihracatında Kuzey Afrika, Orta Doğu, Güney Amerika ve Güney Asya’ya 2009 yılının 4 aylık döneminde Türk Makine Sektörünün ihracatında büyük artışlar kaydedilmiştir.

Küresel sermayenin en büyük patronlarının kurguladığı bu kriz aslında suni bir krizdir. Bu kriz bahanesi ile piyasada oluşan arz talep durgunluğu birim fiyatları da olumsuz etkilemiştir. Yeni sanayileşen ve sanayileşmemiş ülkeler arasında enerji kaynakları, hammadde coğrafi konumu iyi olan ülkelerde bu kriz döneminde yeni yatırımların o ülkeler için fırsata dönüştüğünü görmekteyiz. Makine sanayii bütün önemli sektörlerin imalatı için gerekli olan imalat araçlarını sağlayan yatırım malları grubuna girdiği için ve Türk makine sanayi en son üretim tekniklerini kullanarak, nitelikli mühendislik hizmetleri, ucuz işgücü ve AR-GE’si, kaliteli ürün gruplarıyla başta Almanya ve ABD olmak üzere ihracat yapmaktadır ve Avrupa standartlarında üretmiş olduğu makine ile ihracatının  yüzde 55’ini AB ülkelerine ve ABD’ye gerçekleştirmektedir.

Türk Makine sanayinin çok değerli firma sahipleri, yöneticileri, bu zor ve sıkıntılı süreci ve iç ve dış piyasadaki talep darlığını samimiyeti, cesareti ve inancı ile çifte su verilmiş çelikleşmiş iradesiyle aşacak, stratejik aklı ve zekâsını kullanarak bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.

Saygılarımla.