MAKİNE SEKTÖRÜ, YAN SANAYİLERİYLE BİRLİKTE MİLYONLARCA İNSANIMIZI İLK ELDEN İLGİLENDİRİYOR. ANCAK, EKONOMİNİN ANA DAMARLARINDAN BİRİ OLAN, GÜNLÜK YAŞAMIN HEMEN HER ANINDA VAR OLAN ÜRÜNLERİN ÜRETİLDİĞİ MAKİNELERİ, BU DEVASA CAMİAYI VE BU CAMİANIN İÇERİSİNDEKİ KAVRAMLARI NE KADAR TANIYORUZ?

“Makine” size ne ifade ediyor?

Makine, benim için günlük hayatımı kolaylaştıran, her zaman geliştirilebilmeye müsait teknolojik aletlerin bütününü ifade ediyor. Özellikle sanayi alanında iş gücünü kolaylaştıran makineler günlük hayatımı her ne kadar kolaylaştırsa da insan yaşamına pek de olumlu olduğunu düşünmüyorum. Bize hız kazandıran birçok makine, aynı zamanda günlük hayatımızda birçok detayı kaçırmamıza neden oluyor.

“Endüstri 4.0” kavramı size tanıdık geliyor mu?

“Endüstri 4.0” kavramı siyasetçiler, sanayiciler, hatta zaman zaman sanatçılardan bile duyduğum bir kavram. Sürekli olarak Endüstri 4.0’a geçmemiz, bu alanda ilerlememiz gerektiği yönünde konuşmalar duyuyorum. Ancak herhangi bir faaliyete rastlamadım. Yazılım anlamında hala çok geç kaldığımızı ve ağır ilerlediğimizi düşünüyorum.

Sizce, makine sektörüne daha fazla yatırım yapılmalı mı?

Makine sektörüne daha fazla yatırım yapılmalı ancak bu yatırımlar kontrollü olmalı. Çok fazla makine yapılarak fabrikalarda işçi bırakmamak yerine çok fazla makine yapılarak çalışan işçilere daha uygun çalışma şartları sunulmalı.

Sizce, gelecekte insanmakine ilişkisi nasıl olacak?

Makine-insan ilişkisini her zaman insan yönetmeye devam edecektir. Dünyayı cennete çevirmek de cehenneme döndürmek de insanın gelecekte tamamen kontrolü altına alacağı makine gücü ile olacak. İnsanın olmadığı bir dünyada makinelerin de çok bir anlamı olacağını düşünmüyorum. Bu yüzden makineler insanın önemini azaltmaz, ancak düzgün bir şekilde kontrol edilebilirse insan yaşamını kolaylaştırır.

“Endüstri 4.0” kavramı size tanıdık geliyor mu?

Tam olarak içeriğini bilmiyorum ancak sanayi ile alakalı bir terim olarak hatırlıyorum. Gelecekte insan-makine ilişkisi sizce nasıl olacak?

Gelecekte makinelerin birçok alanda olacağını düşünüyorum. Ancak “dünyayı makineler yönetecek” senaryosuna inanmıyorum. Evet, hayatımızın en küçük detayında bile makineleri kullanıyor olacağız, hatta onlar bizi yönlendirecek ancak insanoğlu her zaman hâkim güç olacak, sadece daha da tembelleşeceğiz. Makinelerin giderek daha “akıllanması” iyi mi, kötü mü? Evet, makineler akıllanacak ancak bunların hepsi yapay zekâ olacak. Yani tek bir hareketle durdurulabilecek. Ancak makinelerin daha aktif olması insanoğlunu pasifleştirebilir. Bu açıdan makinelerin akıllanması, sosyal hayatımızı olumsuz etkileyebilir.

“Makine” size ne ifade ediyor?

Makine, benim için fotoğraf demek. Ama zaten makine, genel bir terim: Birçok farklı alanda kullanılıyor. Benim mesleğim nedeniyle makine, fotoğraf makinesi anlamına geliyor. Elbette makine, sanayide kullanıldığı anlamıyla çok daha güçlü bir anlam barındırıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte insan gücünün yerini tutuyor.

“Endüstri 4.0” kavramı için neler söyleyebilirsiniz?

Bana tanıdık gelmeyen bir kavram. Çağrışım olarak cevaplamam gerekirse endüstriyel sektörle alakalı olmalı. Günümüzde sanayi ile teknolojinin birleştiği nokta için kullanılabilir. Onun dışında kavram hakkında çok fazla bilgim yok. Fakat kulağa yeni kullanılmaya başlanan bir tabir gibi geliyor. İlgi alanım olmadığı için çok fazla yorum yapamayacağım.

Sizce makine sektöründe daha fazla yatırım yapılmalı mı?

Gelişen teknolojiyle birlikte sanayi sektörüne yatırımlar artmaya devam ediyor. Gelişen ülkeler arasında yer almak için makine sektörüne daha fazla yatırım yapılması gerekli. Dünyada artık ülkeler sanayi güçleriyle yarışıyor.

Sizce, gelecekte makineler insanların işlerini ellerinden alacak mı?

Üretimde evet, zaten yavaş yavaş almaya başladı da. Gelişen teknolojiyle birlikte tek bir makine daha fazla sayıda insanın işini üstlenebiliyor. Bir sonraki evrede insana belki hiç gerek kalmayacak, makineler üretimde tek başına yeterli olacak.

Peki, insan-robot ilişkisi için neler söyleyebilirsiniz? Makinelerin giderek ‘akıllanması’ iyi mi kötü mü?

İnsan-robot ilişkisi bence korkunç bir noktaya doğru gidiyor. İnsanların ürettiği robotlar ileride onları tanımayacak. Robotlar bir nebze insanlar için iyi olsa da, işlerini kolaylaştırsa da ileride bunun önü alınamayacak gibi duruyor. Makinelerin akıllanması üretim için iyi olsa bile insanlar için kötü olacak. Teknolojinin zararlarını ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

“Makine” denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Makine kavramı, değişen ve gelişen teknolojiyi, aynı zamanda düzen kavramını çağrıştırıyor.

Sizce makine sektörüne yatırımlar artmalı mı?

Hayır, bence makine sektörüne değil bilgi teknolojilerine yatırım yapmalıyız. Böylece diğer gelişmiş ülkelerle yarışabiliriz. Yatırımı makineye değil, insana yapmalıyız. Böylece beyin göçünü engellemiş oluruz.

Gelecekte insan-makine ilişkisi nasıl olabilir?

Bu konu hakkında ciddi bir okuma yapmadım. Sosyal medya hesaplarından okuduğum kadarıyla korkunç bir manzara çizildiğini söyleyebilirim. İlerleyen zamanlarda robotların üretimi ele geçirdiği bir dünya olabilir ancak insanoğlu robotları kontrolü altında tutmaya devam edecektir.

“Makine” nedir?

Makine, benim için, insanların yaşamlarını kolaylaştıran ve bazı şeyleri üretmelerine yardımcı olan; böylece insan hayatına katkı sağlayan buluşlardır.

“Endüstri 4.0” kavramı size tanıdık geliyor mu? Bildiğim bir kavram değil. Sizce, makine sektörüne daha fazla yatırım yapılmalı mı?

Elbette yapılmalı. Her ne kadar insan gücünü azaltmayı beraberinde getiriyor olsa da teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu çağ beraberinde teknolojiyi doğru kullanmayı da getiriyor. Her alanda üretimi artırmak için makineleşme önem arz ediyor. Bu sebeple sektörel konularda hem firmalarla hem de ülke olarak iş birlikleri yapılmalı.

İnsan-robot mücadelesi, nasıl bir gelecek yaratacak?

Aslında işin bütününe bakıldığında insan ve robotlar birbirlerinden bağımsız düşünülemez. İnsan makineyi icat eder, sonra onu kendi yararına olacak şekilde kullanır. Belki bir film repliği gibi gelebilir fakat “dünyayı robotlar yönetecek” klişesi, günün birinde gerçekleşeceğe benziyor. İnsan icadı bir makine, gün gelecek insanın hayatını yönetecek.

Endüstri 4.0 tanıdık bir kavram mı?

Endüstri 4.0, yeni sanayi devrimine verilen isim. Sanayi ve bilgi teknolojilerinin buluşma noktasıdır.

Makineler gelecekte daha da akıllanacak, bu sizce iyi mi kötü mü?

Makine deyince aklıma ilk olarak geleceğin insanları geliyor. Şimdilik deneme aşamasına olan mekanik insanlar ileri zamanlarda normal insanların yaşamak için yaptıkları fiziksel aktiviteleri yerine getirerek sadece yöneten bir toplumun varlığını bizlere gösterecek. Gelecekte insan makine ilişkisi şüphesiz daha ileri seviyelere taşınacak. Daha az iş gücü kullanılacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla desteklenen otomasyon ve makine sektörü bir nevi kendi çalışma ortamlarını oluşturacak.

Peki, robotlar, insanların işlerini ellerinden alacaklar mı?

Makineler insan zihninin öngördüğü şeyleri, bazı yüklenmiş kodlarla uygulayan insan yapımı nesnelerdir. Atom bombasının yapılış amacıyla kullanılma biçimi arasındaki farklara bakarak, robotların da zamanla kullanış amacının dışına çıkacağını söylemek mümkün. Bunun önlenmesi durumunda hiçbir sorun çıkarmayacak ve insan varlığına daha çok saygı duyulacak ortamların sağlanmasında yararlı olacaklarına inanıyorum.