KOSGEB TARAFINDAN SANAYİCİLERE 1 MİLYON LİRALIK YERLİ MAKİNE TEÇHİZAT ALIMINDA 300 BİN LİRA FİNANSMAN DESTEĞİ SAĞLANMAYA BAŞLANDI.

Hükümetin 100 günlük eylem planının bir parçası olan yerli makine ve teçhizat alımına destek başladı. Sanayicilerin 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında, bu yatırımın KOBİ başına 300 bin liraya kadar olan finansman maliyetini devlet karşılayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni destek programıyla birlikte yerli makine imalat sektöründe 1,4 milyar TL’lik pazar hacmi oluşacağının altını çiziyor.

KOSGEB eliyle yürütülen destek programından yararlanacak bin 345 şirket ölçek ve kârlılık kriterlerine göre belirlendi. Destekten yararlanacak yatırımlara ilk altı ayı ödemesiz, 36 ay vade seçeneğiyle uygun maliyetli kredi sunulurken, teminat güçlüğü çeken işletmeler de Kredi Garanti Fonu’na başvurarak kefalet hizmetinden yararlanabilecek. Makine satacak şirketlerin ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Yerli Malı” belgesi almış olmaları gerekiyor.

YERLİ ÜRETİCİLER MEMNUN

Bakanlığın teşvik kararını değerlendiren Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran, teşviğin son dönemde ekonomide yaşananlar göz önüne alındığında atılmış önemli adımlardan bir tanesi olduğunu vurgularken, destek programının ithal oranını azaltacak bir adım olduğunu da vurguluyor. Teşviğin yerli üretimi canlandıracak bir adım olduğunu ifade eden Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren ise, “Beklediğimiz, çok doğru atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum. Özellikle üretimin katma değerini de artıracak” değerlendirmesinde bulunuyor.

YATIRIMLARI ARTIRACAK ÖNEMLİ BİR ENSTRÜMAN

Program çerçevesinde alımların başlamasıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise “Uygulamaya koyduğumuz programlarla sanayicilerimiz ve KOBİ’lerimizi desteklemeye kararlıyız. Kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak işletmelerimizin önünü açmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda KOSGEB aracılığıyla imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansman desteği sağlıyoruz. Bu finansman desteği imalat sanayindeki işletmelerimizin yatırımlarını hızlandırmak ve üretim kapasitelerini artırmak için de önemli bir enstrüman olacaktır” diyor. KOBİ başına desteğin üst sınırının 300 bin TL olduğunu hatırlatan Bakan Varank, sanayicilerin ilk etapta 700 milyon TL’ye yaklaşan yatırımlarına finansman desteği sağlanmış olacağını vurguluyor.

İLK ALTI AY ÖDEMESİZ 36 AY VADE SEÇENEĞİ

Destek programına Haziran- Ağustos ayları arasında 2 bin 252 işletmenin başvururken, bunlar arasında yapılan incelemeyle bin 354 şirkete destek verilme kararı verildi. KOSGEB, yatırım destek başvurularında, başvurucu şirketin başta kapasite kullanım oranı ve üretim alanı olmak üzere bir dizi ölçüte bağlı olarak değerlendirileceği sistemi hayata geçirdiğini daha önce açıklamıştı. Bu işletmelere KOSGEB ile bankalar arasında yapılan görüşmeler çerçevesinde ilk 6 ayı ödemesiz, 36 ay vade seçeneği ile uygun maliyetli kredi kullandırılacak. İlan edilen destek programı kapsamında başvurusu kabul edilen sanayicilerin yerli ve yeni makine alımını içeren yatırımlarına destek olunacakken, sanayicilerin 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında, bu yatırımın KOBİ başına 300 bin liraya kadar olan finansman maliyeti devlet tarafından karşılanacak. Böylece yerli makine üreticileri için 1,4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi de oluşturulmuş olacak.

Öte yandan başvurusu kabul edilen şirketler, KOSGEB’den alacakları form ve başvuru kodu ile banka şubelerine başvuruda bulunarak kredilerini kullanacak. Kredi, başvurucuya değil, doğrudan tedarikçinin hesabına yatırılacak. Makine teçhizatın işletmeye teslimine ilişkin kontrolleri ise banka yapacak. Bu kapsamda teminat güçlüğü çeken işletmeler, Kredi Garanti Fonu’na başvurarak kefalet hizmetinden de yararlanabilecek. Program kapsamında desteklenecek ve makine ve teçhizatlar ise öyle belirlendi:

Makine: En az bir parçası uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan; malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler ile tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.

Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren, değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler.