JAPONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN G20 TİCARET VE DİJİTAL EKONOMİ BAKANLARI TOPLANTISI SIRASINDA İSPANYA TİCARET BAKANI REYES MAROTO İLE GÖRÜŞEN TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARETİN ARTTIRILMASI SÜRECİNDE KADIN SANAYİCİLERİN DE AKTİF OLARAK YER ALMASINI İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ VE “WOMAN IN TRADE” PROJESİYLE İKİ ÜLKENİN KADIN GİRİŞİMCİLERİNİ BİR ARAYA GETİRECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

İspanya ile olan ticari ilişkileri daha da derinleştirmek, ticaret hacmini ve karşılıklı yatırımları artırmak için mevkidaşı İspanya Ticaret Bakanı Reyes Maroto ile görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İspanya’nın ekonomik ve ticari ilişkilerin derin boyutlarda sürdürüldüğü önemli bir Avrupa Birliği ülkesi olduğuna dikkat çekti. Bakan Pekcan, 2018 yılında İspanya’ya olan ihracatın 7,7 milyar dolar, İspanya’dan ithalatın ise 5,4 milyar dolar olduğunu belirttiği açıklamasında, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım potansiyelinin yeterince değerlendirilmediğinin altını çizerken, İspanyol ve Türk iş insanlarını bir araya getirebilecekleri düzenli ticari ve ekonomik temaslara ihtiyaç duyduklarını söyledi. İspanya Hükümetinde 10 kadın, yedi erkek bakan bulunduğuna da dikkat çeken Pekcan, şunları kaydetti: “İspanya hükümetindeki kadın bakanlar maliye, ticaret, sanayi, ekonomi gibi tamamen üretim, finans ve ticaret konularından sorumlu. İspanya ile iş birliğimizi yeni alanlarda güçlendirmek için iş kadınlarımızın bu süreçte aktif olarak yer almasını istiyoruz. Bizim kadın girişimcilerimizle İspanyol kadın girişimcileri bir araya getireceğiz; “Woman in Trade” projesiyle nasıl ortak ticaret yapabilirler, ihracat yapabilirler, bunu planlayacağız. İspanya tarafı ile Kadın ve Genç Girişimci İhracat Daire Başkanlığı söz konusu projeyi yürütecek. Ayrıca, Bakan Maroto ile görüşmemizde, sonbaharda bir araya gelmek üzere mutabık kaldık. İspanya ile Ortak Ticari ve Ekonomik Komisyonu Katılım Protokolünü (JETCO) imzalamayı planlıyoruz.”

HOLLANDA’YLA DA “KADIN İŞ BİRLİĞİ” KONUŞULACAK

Bakan Pekcan, Hollanda’nın da Türkiye’nin gerek ticari anlamda gerekse yatırım anlamında önde gelen ekonomik ortaklarından biri olduğuna dikkati çektiği açıklamasında, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2006 yılındaki 4,6 milyar dolar seviyesinden 2018’de 8,1 milyar dolar seviyesine ulaşıldığını anımsattı. Hollanda’nın Türkiye’deki doğrudan yatırımlarının 24,2 milyar dolara ulaştığına da işaret eden Pekcan, Türklerin Hollanda’daki yatırımlarının ise 12 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi. Pekcan, Hollanda ile ticari ilişkilerin en önemli ayağını Türkiye-Hollanda Ortak Ticari ve Ekonomik Komisyon Toplantısının oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Söz konusu toplantının ikincisini ve yuvarlak masa toplantısını Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Hollanda ile ikili ticari ilişkilerimizin daha ileri bir boyuta ulaşması için klasik yöntemlere ek olarak yeni projelerin geliştirilmesi gerektiğini de düşünüyoruz. Bu noktada kadın girişimcilerimize büyük roller düşüyor. Zira Hollanda ile gerçekleştireceğimiz toplantının ana konularından biri de iki ülkenin kadın girişimcileri arasındaki iş birliğini güçlendirmek olacak. Bu sebeple, söz konusu toplantıya önemli sayıda kadın girişimcimiz de iştirak edecek, kendi faaliyetlerini anlatacak ve iş birliği alanları ile ilgili öneriler sunacak.”

“KADIN” İÇİN İLKE İMZA ATILDI

Öte yandan Japonya’da Kanada ile imzalanan JETCO anlaşmasında da ilk kez kadınlarla ilgili bir maddeye yer verdiklerini de bildiren Bakan Pekcan, “Ekonomik büyümeye olumlu bir etki sağlamak, eşitsizliğin ve yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunmak amacıyla toplumun tüm kesimlerini, özellikle de kadınları güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi. Bakan Pekcan, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi hususunun ikili bazda ticari ve ekonomik ilişkiler ile iş birliğine ilişkin imzalanan bir metinde hedef olarak ilk kez yer aldığına dikkat çekerken, “İhracatımızı desteklemeye, büyütmeye devam edeceğiz. Bunun için Bakanlık olarak desteklerimizi ve rehberliğimizi uluslararası kadın iş birlikleri için de ihracatçılarımızın hizmetine sunacağız” değerlendirmesinde bulundu.