Total Turkey Pazarlama Teknik Servisler Müdürü Özgecan Çakıcı, “Bir aracı, marka ve modelinden bağımsız olarak izlenecek basit adımlarla arızalardan korumak mümkün” derken, aracın park halinde kalma süresinin uzamasıyla koruma önlemleri için de o kadar fazla hazırlık yapmak gerektiğinin altını çiziyor. İki, üç aylık bir park süresi için yapılacaklar hayli kolay. Bununla beraber eğer altı ayı geçen sürelerde araç park halinde kalacaksa motor su contaları kuruyabilir, farklı arızalar baş gösterebilir.

ARACINIZI 10 GÜNDE BİR ÇALIŞTIRIN

Motorun ve diğer mekanik elemanların işlerliğini kaybetmemesi için aracınızı kullanmasanız bile en az 10 günde bir çalıştırmanız gerekiyor.

SIVI SEVİYELERİNİ KONTROL EDİN

Yağ, soğutma suyu ve fren hidroliği seviyelerini kontrol edin ve sızıntı olmadığından emin olun. Sızıntı olup olmadığını aracın alt kısmına ve park edildiği zemine bakarak kolayca tespit edebilirsiniz.

YAKIT DEPOSUNU DOLU TUTUN


Hareketsiz bir araçta yakıt deposu dolu olmalıdır. Bunun nedeni, dolu bir deponun yakıt buharlaşmasına sebep olan boşluğa daha az alan yaratacak olmasıdır. Depo ne kadar dolu olursa buharlaşma için o kadar az alan olur ve aracın tekrar çalışması kolaylaşır.

AKÜ BAĞLANTISINI KESİN


Aracın her 10 günde bir (ideal olan haftada bir kez) çalıştırılması, akünün ömrünü mümkün olduğunca uzatmaya yardımcı olur. Ancak boşta duran bir araca bağlı akü, motor hiç çalıştırılmasa bile akü tüketimi anlamına gelir. Bu nedenle akünün tamamen boşalmasını önlemek ve kullanım ömrünü uzatabilmek için akünün bağlantısının kesilmesi gerekir.

LASTİK BASINCINI KONTROL EDİN

Yanlış kullanımdan kaynaklanan deformasyonu önlemek için lastik basıncını kontrol edin. Lastik hava basınçları uygun değilse aracı normal olarak kullanmaya başlamadan önce lastik hava basınçları uygun aralığa getirilmelidir.

İÇ EKİPMANLARIN BAKIMINI YAPIN


Motor çalışırken, tüm elektronik ve mekanik kontrol sistemlerinin (kapı kilitleri, pencerelerin açılması ve kapatılması, klima gibi) en az iki haftada bir kontrol edilmesi ve çalıştığından emin olunması önerilir. Tüm bu sistemler hareketli sistemlerdir, periyodik olarak hareket ettirildiklerinde uzun süreli beklemeden kaynaklı zarar görmeleri engellenmiş olur.

KORUYUCU KILIFLA ARACINIZI ÖRTÜN

Aracınızı hava koşullarından korumak için kalın, dayanıklı bir koruyucu kılıf kullanmanız önerilir. Bu şekilde dış yüzey, çeşitli hava koşullarına ve her türlü leke gibi unsura karşı korunur.

ARABA CİLASI UYGULAYIN


Son olarak aracınızın boyasını korumak için araba cilası uygulayın. Cila boyayı daha dayanıklı ve parlak tutacaktır.