Ağaç işleme makineleri sektörünü de etkisi altına alan salgınla ilgili konuşan Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, sektörün 2020’yi salgına rağmen 2019 rakamlarıyla kapatacağını, kış aylarının da gelmesiyle mobilya sektörünün hareketlenerek bu durumun ağaç işleme makinelerine artısı olacağını söyledi. 2021’de üretim ve ihracatın yüzde 10 ila yüzde 15 arasında artış beklediklerini dile getiren Erol, sektör paydaşlarına 2021 için önerilerde bulundu.

“SALGINA RAĞMEN 2020’DE GÜCÜMÜZÜ KORUDUK”

Yılın ilk çeyreğine çok iyi bir giriş yaptıklarını ancak salgınla birlikte, diğer tüm sektörler gibi salgının ekonomik sonuçlarından etkilenmeye başladıklarını söyleyen Erol, “Daha önce böyle bir şey deneyimlemediğimiz için istatistiki verilere dayanamadık ve beklemeye geçtik. Hâlâ da beklemeye devam ediyoruz. Sektörün 2020’yi 2019 verileriyle aynı kapatacağını düşünüyoruz. Görüntü şu an 2019 verileriyle aynı, her alanda. 2020’de yerimizde saydık ama diğer yandan gücümüzü koruduk” değerlendirmesinde bulundu.

“PANDEMİNİN SEKTÖRE ARTISI OLACAK”

“Salgın aslen mobilya sektörüne yaradı. Çünkü insanlar evlerinde izole oldukları için rahat olmayan mobilyalar değiştirildi. Bu durumun 2021 yılında tüm dünyada daha fazla artacağını ve mobilya sektörünün daha olumlu etkileneceğini düşünüyorum. Bu sebeple, sadece ağaç işleme makinelerinde üretim anlamında bir artı olacak” diyerek devam eden Erol, kamunun sağladığı desteklerle fabrikaların çalışır durumda olduğunu, mobilya sektöründeki kimi firmaların iş yoğunluğu nedeniyle altı ay sıra verdiklerini de sözlerine ekliyor. Bu durumun, firmaların makine parkurlarını yenileme isteklerini de güçlendirdiğini ifade eden Erol, “Biz, bu yılı yaklaşık 220 milyon dolar üretimle kapatacağımızı düşünüyoruz. 2021’de bunun yüzde 10 ila yüzde 15 artmasını bekliyoruz. İhracat açısından da bu yıl 95 ila 100 milyon dolarla kapatacağız. Dünyadaki mobilyaya olan yönelim itibarıyla, ihracatın 2021’de yüzde 15 artacağını öngörüyoruz.” diyor. Mustafa Erol, ithalatta gelecek yılın bu yılın rakamlarıyla aynı olacağına inandıklarını da vurgularken, “Hâlâ yapamadığımız bazı makineler var ve ithal ediyoruz.

İthalatlar, daha çok MDF hatları gibi yan sanayi fabrikalarında gerçekleşiyor. Şu anda ihracatın ithalatı karşılama oranı yükseldi, daha da yükselip yüzde 250’leri bulacağına inanıyorum.” dedi. 2020’de güç kaybetmemelerinin bir başka nedeninide sektörel makine fuarını gerçekleştiren tek ülkenin Türkiye olmasıyla ilişkilendiren Erol, “Salgın koşullarında yüksek önlemlerle gerçekleştirdiğimizi fuarın çok faydası oldu. İhracatın yüksek seyretmesinin nedeni de budur. Biz esnek bir ülkeyiz, firmalarımız konuyu ve işin ciddiyetini anladı ve pozisyonlarını aldı. Avrupa’nın kapalı olması bizi yeni pazarlara itti, pazar çeşitliliğimiz arttı. Bazı ülkelerle ciddi problemler yaşıyoruz ama bunun da kısa vadeli olduğuna inanıyorum. Belki ülkeler alışverişi kapatabilir ama yatırım mallarını kapatamaz. Makine konusu farklı bir dünyadır. 2021’de bu gelişmelerin geride kalacağını ve çok kısıtlı olarak bizi etkileyeceğini düşünmüyorum. Kimi ülkelerle sorun yaşasak da çoğu pazarımızda sempati toplamaya devam ediyoruz; artılar eksileri kapatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“FİRMALAR, DİJİTAL SATIŞA DA YÖNELMELİ”

“2020’de kendimizi çok iyi sınadık. Firmalarımızı atölye düzeninden kurtarmaya çalıştık. Bence 2021’de bu adımların meyvelerini görmeye başlayacağız. Kurumsallaşmaya her zaman önem verilmeli; orta ve uzun vadeli planlar yapmalıyız. Ekonomideki anlık değişimlere göre değil, öngörülü beklentilerle yatırım yapmalıyız. Halihazırda küresel pazardan aldığımız pay elbette çok az. Daha teknolojik, daha başarılı işler yapmamız gerekli. Bu tarz krizler bizi daha başarılı yapıyor. Her alanda çift haneli büyüyerek başaracağız.” diyerek devam eden Erol, salgın sürecinde hayata geçirdikleri www. turkishwoodworking machinery.com portalı ile dijital pazara da adım attıklarını, bu çabalara sektör olarak daha fazla önem vermek zorunda olduklarını söylüyor: “Firmalar, internet sitelerini dijital satış ortamına dönüştürebilir. Bu dönemde gidiş gelişler, maliyetler ortadan kalktı. Bunun verimliğe de etkisi olacak. Her firmanın bir sanal fuar ortamı yaratması satışları arttıracaktır.”