Değerli okurlarımız,

Makine ihracatımız yılın sekiz ayı sonunda, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artarak 16,1 milyar dolar oldu. Dünyanın en fazla makine satın alan ülkelerinin resesyon riskiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde gerçekleşene bu artış, elbette çok önemliydi. Diğer yandan, bir önceki ay düşüş yaşanan Almanya’ya gerçekleştirilen makine ihracatı yeniden tırmanışa geçerken, Ağustos ayı sonunda Almanya ve ABD’ye yapılan toplam makine ihracatı 3 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin makine ihracatında rekor kırmaya devam eden Rusya’ya ihracatımız ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,2 artış sağladı.

Türkiye’nin makine ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artmasının olumlu olduğunu belirten MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu da “Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin üretim esnekliğinden yararlanmak istemesi çok doğal. Fakat enerji sadece onların değil, tüm dünyanın sorunu ve hiç ucuz değil. Avrupa ülkelerinin savunmada açıklar verdiği bu mücadelede, Türkiye için forvette en iyi aday makine sektörüdür.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Moment Expo’nun bu sayısında, “Gündem” sayfalarımızda iki ana habere odaklandık. Bunlardan ilki, salgın nedeniyle dört yıllık bir ara vermek zorunda kalan MAKTEK Avrasya fuarının muhteşem geri dönüşüydü. 26 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında makine sektörünü buluşturan fuar adeta satış rekorları kırdı ve ekonomiye ciddi bir katkı sağladı. Ziyaretçi sayısında da yüzde 40 artış sağlayan fuar süresince 1,2 milyar dolarlık tezgâh satışı yapıldığı bildiriliyor. Benzer şekilde, Türkiye’nin Makinecileri’nin Eylül ayındaki bir başka durağı Kazakistan Makine Fuarı oldu.21-23 Eylül’de gerçekleşen fuarda Türkiye’nin Makinecileri standı yoğun ilgi görürken, Türkiye heyeti de önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Biz de her iki fuarı ayrıntısıyla takip ettik ve detaylı içerikler oluşturduk.

“Bilgi Hattı” sayfalarımızda ise Ağustos ayında yayımlanan ve ihracat dünyasının heyecanla karşıladığı 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Kararın ayrıntılarına odaklandık. Yeni Karar ile tüm devlet destekleri tek çatı altında toplanırken, destek miktarlarının TL ile güncellenmesi dikkat çekiyor.

“Kapak” sayfalarımızda ise bu kez, iş dünyasının güncel bir sorun başlığına odaklandık:
İşe alımların zorlaşması... İşten ayrılmalar bitmeyecek bir trend ancak özellikle salgın süreciyle birlikte insan kaynaklarında büyük dönüşüm yaşanırken, gönüllü işten ayrılma oranları salgın öncesi seviyelerin yüzde 25 daha üzerinde seyrediyor. Mevcut ve öngörülen işe alma, işten ayrılma ve iş yaratma hızı göz önünde bulundurulduğunda, halen çok yüksek sayılarda gerçekleşen açık iş pozisyonlarının bir süre daha normal seviyelere dönmeyeceği öngörülüyor. McKinsey&Company analistleri ise işten ayrılmalar böyle

rekor seviyelerdeyken firmaların hâlâ eski yöntemlerle çalışan çekmeye ve elinde tutmaya çalıştıklarına dikkat çekiyor ve önemli bir uyarıda bulunuyorlar: “Doğru yetenek havuzuna baktığınıza emin misiniz?” Biz de MAİB’in Türkçeleştirdiği bu çalışmanın, Moment Expo okurları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.

EDİTÖRDEN

Sağlıklı günler ve keyifli okumalar diliyorum,