DÜNYADA GELİŞMİŞ ÜLKELER GÜMRÜKLERİ KALDIRDILAR AMA KENDİ ÜRETİM ALANLARINI STANDARDİZASYONLA KORUMA ALTINDA TUTUYORLAR. İŞTE TURQUM® İŞARETİNİ BUNUN İÇİN ÇIKARIYORUZ. TURQUM® MAKİNE SEKTÖRÜNDE BELLİ STANDARTLARA UYGUN, KALİTELİ ÜRETİM YAPAN, SATIŞ SONRASI HİZMET VE GARANTİSİ TAAHHÜT EDEN FİRMALARA VERİLEN BİR İŞARET. TURQUM’U BİR MARKA VE KALİTE GARANTÖRÜ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ. HİÇ MAKİNEDEN ANLAMAYAN BİRİ BİLE TURQUM BELGESİ VAR DEYİP, GÖNÜL RAHATLIĞIYLA ALIŞVERİŞİNİ YAPSIN İSTİYORUZ.

Kayıt dışının var olduğu bir ülkede serbest rekabet, serbest Pazar ekonomisinden bahsedemeyiz. Aynı sektör içerisinde birileri kayıt altında, birileri kayıt dışındaysa ikisi arasında ciddi bir maliyet farkı vardır. Türkiye, bunu düzeltmek için bir şeyler yapma fikrini benimserse, biz öncelikle bunu yapan ülkeler nasıl yapmış, ortaya bu bilgileri koyarız. Burada stratejik noktaları tespit etmemiz lazım. Bizim kendi ülkemize ait belli çerçevelerimiz var. Gümrük Birliği anlaşması yapmış, Dünya Ticaret Örgütü’ne imza atmışız. Biz Çin’in yaptığının aynısını yapamayız. Çünkü onlar ne Dünya Ticaret Örgütü’ne imza atmış, ne de Gümrük Birliği’ne. Dünyada gelişmiş ülkeler gümrükleri kaldırdılar ama kendi üretim alanlarını standardizasyonla koruma altında tutuyorlar. Bütün standartları yine bu ülkeler koyuyorlar. Peki, bizim böyle standardizasyonumuz var mı? Aslında var. Daha yeni yeni gelişmeye başlamış olsa da TURQUM® işaretini alan makine firmalarımızın sayısı her geçen gün artıyor.

 

Standardizasyon meselesi çok önemli. İçeride müşteri mal alacağı zaman ikisi de yerli üretim deyip, çok daha kalitesiz bir şeyi alabiliyor. İşte TURQUM® işaretini bunun için çıkarıyoruz. Belli standartlara uygun kaliteli, vizyonu olan işler yapan yerleri belirliyoruz. TURQUM® işareti belli standartlara uygun üretim yapanlara verilen bir işaret. TURQUM’u marka haline getirmek istiyoruz. Hiç makineden anlamayan biri bile TURQUM® belgesi var deyip, gönül rahatlığıyla alışverişini yapsın istiyoruz.

 

TURQUM®’un bir diğer önemli hedefi, firmaların çıtayı yükseltmeye zorlayan bir unsur haline getirmek. Aynı zamanda TURQUM® işareti almaya hak kazananlara maddi destek de vereceğiz. Yüzde 60 fuar desteği alıyorsa, yüzde 20’de biz vereceğiz. Özendireceğiz yani. Bunu devlette yapmalı. “Şu standartlara geldiğiniz zaman ben size şu desteği veririm” diye bir uygulama yapsa, firmalar o standardı yakalamak için yarışmaya başlar. Ama popülist bir yaklaşımla fuara katılan herkese aynı desteği verirsen, o fuar içerisinde en kaliteli üretim yapanla, merdiven altı bir atölye yan yana dizildiği zaman, bunun Türkiye’ye bir faydası olmuyor. Kaliteliyi de kalitelisizi de aynı şekilde ödüllendiren bir sistemin faydası olmaz. İnsanı iyiye doğru zorlayacak bir sistemin varlığı gerekli her zaman. Biz bu sistemi kurmaya çalışıyoruz.

 

 

RESİM ALTI:

ADNAN DALGAKIRAN

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı