Site Makine İhracatçıları Birliği’nin son dönemlerde en önem verdiği projeler olan Türk Eximbank’ın makine ihracatçılarına sağladığı Ülke Alıcı Kredisi Programı ve Halkbank’ın yerli makine üreticileri için özel olarak hazırladığı kredi programının tanıtıldığı özel sayfa ile açılmaktadır. Makine İhracatçıları Birliği’nin dünyanın 228 ülkesine makine ihraç ettiğini simgeleyen ve “Dünyanın Makinesi Türkiye’nin Kalitesi” sloganı ve makine üretiminin temelini oluşturan kumpas cihazının Türkiye üzerinde odaklandığı bir görsel animasyon ile site ziyaretçilerinde dünyaya ihraç edilen kaliteli Türk makinesi algısının yaratılması amaçlanmıştır. Sitede tasarımında yurt içi ve yurt dışı tanıtım faaliyetlerinde ön plana çıkabilecek kadar görsel anlamda kuvvetli; ama tasarım olarak da bir o kadar sade bir yapı belirlendi. Bu prensiple başlayan çalışma internet kullanıcılarının bilgiye son derece hızlı ve kolay bir şekilde ulaşımını sağlayacak nitelikte bilgi içeriğinin sağlanması süreci ile devam etti.

Türk makine sektörünün ihracat yapan üreticileri
Türk makine endüstrisi her türlü makine ve aksamı yüksek kalite ve rekabetçi fiyatlarla üretmektedir. Türk makinecileri uluslararası pazarlarda kalite, zamanında teslim ve uygun fiyat seçenekleriyle tercih edilmekte olup 228 ülkeye ihracat yapma başarısını göstermişlerdir. Makine web sitesinde yayınlanmakta olan makine sektörü ihracat yapan üreticiler rehberinde firma bilgilerine anahtar kelime, firma ismi ve ihracat yapılan ürün GTİP’lerinden hızla ulaşılabilmektedir.

Zengin ve hızlı içerik yönetimi

Makine web sitesi Makine İhracatçıları Birliği’nin yurt içi ve yurt dışında yaptığı her türlü etkinliğin duyurulduğu bir mecra olmakla birlikte birliğe ait tüm projeler hakkında bilgi edinilebilecek bir portal olma özelliğini de taşıyor. Ziyaretçiler makine sektörünün kalite markası olan TURQUM, makine sanayinde dernekleri ve sektörel örgütleri bir araya getiren ve federasyona dönüşme yolunda olan “Makine Sanayii Sektör Platformu” ve aylık olarak yayınlanan sektörel dergi “Moment Expo”ya ait elektronik dergi web sitelerine hızlı erişim imkânına sahip oluyor.

İstatistikler
Makine ihracatına ait Türkiye geneli tüm ürün grupları ve ülkeler bazında ihracat miktar ve değerlerine 2009 ve 2010 yılları karşılaştırmalı olarak yüzde değişim oranları ile birlikte ulaşım imkânı sağlanmaktadır.

Araştırma raporları

Makine sektörüne ait sektörel projeksiyonları içeren ülke, il ve sektör raporlarına bu bölümde ulaşılabilmektedir. Makine Şube Müdürlüğü uzmanları tarafından hazırlanan araştırma raporları;
- Sektör raporları: Makine ve aksamları sektörü bazında potansiyel arz eden hedef pazarları belirlemek üzere hazırlanan ve sektörün dünyadaki ve Türkiye’deki durumunun ihracat ve ithalat göstergelerine dayanarak detaylı bir analizini içermektedir. - Ülke raporları: Makine sektörünün dünyadaki görünümünün projeksiyonu ile birlikte dünya ithalatı ile potansiyel alıcı ülkeler hakkında bilgi sunulmaktadır.
- İl il ihracat raporları: Türkiye’nin sanayileşmiş şehirlerinin makine ihracat potansiyelini inceleyen detaylı araştırma raporlarını içermektedir.

Aradığınız makineyi
bulamıyor musunuz?
Makine web sitesinde yurt içi ve yurt dışından ziyaretçilere firma arama ve company search bölümlerinde aradıkları nitelikte makineye ulaşamamaları durumunda on-line danışma hizmeti sunulmaktadır. Ziyaretçiler kısa ama detaylı formu doldurup göndermeleri halinde makine şubesi uzmanlarından gerekli bilgi ve yönlendirme hizmetini alabilmektedirler.

Nasıl yardımcı olab iliriz?

Makine web sitesinde ziyaretçilerin her türlü soru ve görüşlerini on-line olarak iletebilmeleri amacıyla özel bir menü tasarlanmıştır. Makine sektörü uzmanlarına on-line bilgi danışma ve dünyadaki tüm Ticaret Müşavirlikleri’nin web sitelerine doğrudan erişim de bu bölümün ziyaretçilerinin yararlanabileceği imkânlar arasındadır.

Yurt dışı ziyaretçileri için:

Makine web sitesi hâlihazırda Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Yurt dışından gelen tüm ziyaretçiler şu an için direkt olarak İngilizce sayfaya yönlendirilmektedir.

Türkiye’de yat ırım
yapılmasının teşvik edilmesi Makine web sitesinin İngilizce versiyonunda Türkçe sitede yer alan yurt içi ve yurt dışında yapılan her türlü etkinlik duyurulmakta olup; birliğe ait tüm projelere İngilizce sitede de yer verilmektedir. Makine sektörünün kalite markası olan TURQUM, makine sanayinde dernekleri ve sektörel örgütleri bir araya getiren ve federasyona dönüşme yolunda olan “Makine Sanayii Sektör Platformu” ve aylık olarak yayınlanan sektörel dergi “Moment Expo”ya ait elektronik dergi web sitelerinin İngilizce versiyonlarına hızlı erişim imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca İngilizce web sitesinde Invest in Turkey bölümü ile yurt dışı ziyaretçileri Türkiye’den makine almaya yöneltmek ve Türkiye’de yatırım yapmak konusunda teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Site makine sektörü ve Türkiye hakkında detaylı bilgi vermekte yatırım ve ihracat konusunda önde gelen kuruluşlara ait ön bilgi vererek web sitelerine yönlendirmeler yapılmaktadır. Yatırımdan önce ülkemizin harikulade coğrafyasının ve teknolojide geldiğimizin boyutun anlaşılmasını teminen Visit Turkey bölümü ile tüm yatırımcılar ülkemize davet edilmekte ve on-line seyahat planlayıcı başta olmak üzere Türk Havayolları’nın dijital imkânlarına kadar bilgi sunulmaktadır.

Firma arama
İngilizce web sitesinde en çok ziyaret edilen sayfa haline geleceği düşünülen firma arama motoru Türkiye’den makine satın almak isteyen firmalara rehberlik etmek üzere tasarlanmıştır. İhracat yapan üretici firmanın bilgisine anahtar kelime, firma adı ve ihracat yapılan ürün GTİP’leri aracılığı ile ulaşılabilmektedir.

Arama motoru optimizasyonu
Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Türk makine üreticilerinin dünyada tanıtımı için en önemli mecranın internet olduğunun bilinci ile web sitesinin dünyaca ünlü arama motorlarından kolaylıkla ulaşılır hale gelmesini sağlayacak önlemleri almaya başlamıştır. Bu profesyonel çalışma kapsamında belirli pazarlar, cografyalar, kullanıcı eğilimleri göz önünde bulundurularak yapılan çalışma ile sitenin arama motorlarında erişilebilirliği artırılacak ve daha çok trafik çekmesi sağlanacaktır. Bu şekilde site içeriğinde yer alan ihracatçı firmalarımızın iletişim bilgileri dünya kullanıcılarının yaptığı ürün bazında kriter içeren arama sonuçlarında görüntülenebilecektir.