Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki tesislere teknoloji üreten Ersey Makina 30 yılı aşkın bir süredir, 180 kişilik kadrosuyla hizmet veriyor. İlk olarak İstanbul Bayrampaşa’da 1978 yılında faaliyetlerine başlayan firma; 1995 yılında Ersey Makina San. ve Tic. unvanını alarak İkitelli Metal iş Sanayi Sitesi’ne taşındı. Oluşan talepler ve artan müşteri portföyü neticesinde yerin yetersiz gelmesiyle beraber 2008 yılında Hadımköy’deki -şu anda faaliyet gösterdikleri- 11 bin 200 metrekare alana kurulu fabrikalarına geçtiler. “Tasarımdan gerçeğe” sloganıyla faaliyetlerine devam eden Ersey Makina’nın yeni ürünü şişirme makinesi ve gelecek hedeflerine yönelik firmanın Pazarlama ve Satış Müdürü Ayşe Pınar Atar ile röportaj gerçekleştirdik. “Tasarımdan gerçeğe” Deneyimli kadrosu ve tecrübesiyle onlarca tesisin çözüm ortağı olma yolunda, Seydi Yanova kuruculuğunda ilerleyen Ersey Makina markası; yüksek kaliteye yaptığı yatırımlarla üretimi daha seri, daha ekonomik ve daha kaliteli hale getirdi.

“Tasarımdan gerçeğe”
sloganıyla yola çıkan firma; pet şişe için anahtar teslim çözümlerinden, damacana dolum hatlarına, gazlı dolum hatlarından paletizer makinelerine, tam otomatik etiketleme makinesinden kasalama ve kolileme makinelerine kadar geniş bir yelpazede üretim gerçekleştiriyor.

Ar-Ge çalışmalarına ne kadar kaynak ayırıyorsunuz?
Sektörde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi yatırımcıların yeni bir hat kurarken makineleri anahtar teslim tek imalatçıdan değil, farklı farklı birçok adresten tedarik etmeleriydi. Bu tarz alımlarda müşterilerimiz teknik servis zamanında, kurulumlarda, hattın senkronizasyonunda ve buna benzer birçok konuda büyük sıkıntılar yaşamaktaydılar. Bizim çalışmalarımız müşterilerimizin bu sıkıntılarını da göz önünde bulundurarak anahtar teslim üretim yapmaktır. Müşterilerimizden doğan yeni talepler değerlendirilerek ve Ar-Ge çalışmaları yapılarak tek çözüm noktası olmayı hedefledik.

Ürettiğiniz makine çeşitleri ve kapasiteleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pet dolum makineleri
• 0,5-1,5 lt:min 2.500 - max 25.000 şişe/saat
• 5-8-10 lt: min 1.500 – max 6.000 şişe/saat

Polikarbon dolum makineleri
• 250 – 2.150 şişe/saat Şişirme makinesi
• 0,25 – 2,5 lt: min 3.000 - max 12.000 şişe/saat
• 5 – 10 lt: min 2.000 – max 4.500 şişe/saat
• 19 lt: min 500 şişe/saat – max 1100 şişe/saat

Son olarak ürettiğiniz şişirme makineleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ersey Makina’nın imalattaki tecrübesi, üretim kapasitesi, genç, dinamik, geniş çalışma kadrosu, dolum makineleri ve ekipmanları konusundaki bilgi birikimi ile Tisse Makina’nın şişirme makinelerindeki mükemmel mekanik dizaynı ve PET işleme teknolojisindeki engin tecrübesi birleşti. Su ve içecek konusunda sektörün ihtiyaçları doğrultusunda TİSSE Makina’nın projelendirip üretimini yapmış olduğu pet şişirme makinelerinin üretimi, 03 Kasım 2009 tarihi itibariyle Ersey Makina bünyesinde yapılarak firmamızın garantisi ile satışı yapılmaya başlandı. En son üretmiş olduğumuz makine olan şişirme makinelerinde teknolojinin en son ürünleri kullanılıyor.

Üretimin yarısı ihraç ediliyor
2009 yılına kadar yüzde 40 oranında olan ihracat rakamlarının 2010 itibari ile yüzde 50 oranına yükseldiğini belirten Ersey Makina Pazarlama ve Satış Müdürü Ayşe Pınar Atar; Ortadoğu’da sektörel liderliği ellerinde bulundurmakla beraber Balkanlar, Afrika ve Avrupa’dan da yeni müşterileri portföylerine katmaya devam ettiklerini belirtti.

Üretmiş olduğunuz ürünlerin çevreye ve insan sağlığına duyarlılığı nedir?
Bu konudaki hassasiyetinizi öğrenebilir miyiz? İnsanlarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir. Biz üretim yaparken para kazanmaktan çok ülkemize faydalı bir iş yapıyoruz. Bunun içinde son teknoloji ürünlerini kullanıyoruz. Ersey Makina olarak işini titizlikle yapan bir üretim kadrosuna sahibiz. Endüstriyel mimarları hem analog, hem de bilgisayar ortamında çizimleri kusursuzca yapıyor. Çizilen makineler gerekli testlerden geçtikten sonra üretim aşamasına geçiyor. Her aşaması ISO standartlarına uygun üretilen makinelerde en kaliteli malzemeler kullanılıyor. Mekanik ve elektronik aksamları bitirilen makineler yalnızca satış değil, satış sonrasında da servis hizmetleriyle müşteri odaklı pazarlama anlayışına sahiptir.

Avrupa kalitesinde, Asya fiyatları
Özellikle 2005 yılından sonra Türk makine sektörünün büyük bir atılım yaptığını söyleyen Ersey Makina Pazarlama ve Satış Müdürü Ayşe Pınar Atar; ülkemizde Avrupa kalitesinde üretim yapılıp, Asya ülkelerindeki fiyatlarla piyasada satış yapıldığını ifade etti.

Türk makine sektöründe ihracat rakamlarının geliştirilmesi için sizce nelerin yapılması gerekir?
İçinde bulunduğumuz makine sanayii sektöründe özellikle 2005 yılından sonra büyük bir atılım yaşandı. Avrupa ülkelerindeki kalite anlayışıyla üretilen makineler, Asya ülkelerindeki fiyatlarla satışa sunuldu. Bu durum Türkiye makine sanayisinin dünyaya arzında sektörün gelişmesinde büyük rol oynadı. Pazarda kalite standardını sağlayabilen gelişmiş teknoloji ile üretim yapan firmaların dünya çapında kabul göreceği ve sektör yıldızının daha da parlayacağını ön görüyoruz.

Sektörün en önemli sorunları neler? Bu sorunların çözümü için neler yapılmalı?
Sektörde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi yatırımcıların yeni bir hat kurarken makineleri tek yerden değil, değişik yerlerden almalarıydı. Bu tarz alımlarda müşterilerimiz teknik servis zamanında büyük sıkıntılar yaşıyordu. Bizim çalışmalarımız müşterilerimizin bu sıkıntılarını da göz önünde bulundurarak anahtar teslim üretim yapmaktan yanadır. Böylelikle bu problemi en aza indiriyoruz.Şu aralar üretimi için uğraştığınız
herhangi bir makine projesi var mı?
2010 yılında Tisse – Ersey Makina iş birliği ile şişirme makinesini de ürün portföyümüz arasına kattık. Ümraniye’de faaliyet gösteren Tisse Makine, Türk PET ambalaj sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda ürettiği PET şişirme makineleri ile alanının önde gelen firmaları arasında geliyor. BLW2C19 modelimizle saatte bin 100 adet 19 lt pet şişirme makinemiz ve 4C10 4 bin şişe/saat 5-10 şişirme makinemizle hizmetinizdeyiz. 2011 yılında makine parkurumuza katmayı düşündüğümüz projemiz olan rotary tip şişirme makinesinin çalışmalarına başladık.

"Ersey Makine Pazarlama ve Satış Müdürü Ayşe Pınar Atar; 2009 yılına kadar yüzde 40 oranında olan ihracat rakamlarının, 2010 itibari ile yüzde 50 oranına yükseldiğini belirtti"