Makine Tanıtım Grubu ve Adana Ticaret Odası işbirliğiyle 24 Aralık 2012 tarihinde Adana’da Makine İmalat Sektör Toplantısı düzenlendi.

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği 24 Aralık’ta Adana’da makine sektöründe faaliyet gösteren firmalarla bir araya geldi.

Makine İmalat Sektör Toplantısı’nda Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Özkan Aydın, Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Güven, AdanaTicaret Odası Başkanı Ali Gizer, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan yer aldı.

Makine imalat ve yedek parça sektöründe faaliyet gösteren firmaların yurt içinde ve yurt dışında rekabet koşulları, ihracat potansiyelleri, elverişli pazarlar, ürün ve teknoloji geliştirme, Ar-Ge, sektöre yönelik devlet destekleri ve sektörde yaşanan son gelişmelerin ağırlıkla ele alındığı toplantıya Adana makine sektörünün önde gelen firmaları dakatıldı.

“Makine, ihracatımızın yüzde 10’unu temsil ediyor”

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Özkan Aydın yaptığı konuşmada,Türkiye’nin kalkınmasında makine sanayisinin lokomotif sektör olduğunu belirtti.

1990’lı yıllardan günümüze makine sektöründe yaşanan gelişmeyi grafiklerle anlatan Özkan;1990’lı yıllarda ithalatımız ihracatımızın10 katı iken bugün aradaki farkın kapandığına dikkat çekti. Önümüzdeki10 yılda makine ihracatımızın ithalatımızı geçeceğine değindi.Aydın, ayrıca Türkiye’de ihracattamakinenin yüzde 10 gibi önemli birpayı temsil ettiğini belirterek makine sektörünün dünyaya tanıtımı için Birlik tarafından yapılan çalışmaları aktardı.

“Makine Türkiye’nin geleceğini belirleyecek”

Sektörde ihracat ve imalata ilişkin tecrübelerini paylaşan Makine ve Aksamları İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Güven, makine imalat ve ihracatında yaşanan sorunlara değindi.Birlik olarak bu sıkıntıları aşmak için gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan Güven; yurt dışı fuar katılımları, üyelere dönük nakdi yardımlar, Ekonomi Bakanlığı teşvik ve desteklerine değindi.

Güven; makine sektörününTürkiye’nin geleceğini belirleyen baş sektör olduğunu belirterek sektörün desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi. Ortak Satınalma Organzisyonu (OSO) sistemi ile üyelere sağlanan avantajlar ve sektöre desteklerini vurguladı. Makine sektörü temsilcilerinin bir arada dayanışma içinde bulunmalarının da önemini anlatan Güven, sektör temsilcilerini yeniden daha kapsamlı ve uzun bir çalıştayda bir arada görmek istediğini belirtti.

“İnovatif düşünün”

Adana Ticaret Odası Başkanı AliGizer ise makine üreticilerine seslenerek şunları söyledi: “İhracat söz konusu olduğunda rakiplerdenavantajlı olmak ön koşuldur. Makine imalat sektöründe bugün avantaj yakalamak rakiplerin çokluğu nedeniyle oldukça zordur. Ancak biz kalite,uzun ömür, verimlilik, düşük bakım kurulum maliyetleri, enerji tüketim değerleri ve benzeri birçok alanda rakiplerimize göre avantajlı makineler üretebiliriz. Böylelikle ihracattada istediğimiz avantajı yakalayabiliriz.İnovasyona ve yüksek teknolojiye sahip ürünler üretmek gelişmişliğin göstergesidir.

Dünya pazarındaönemli pay sahibi olan tüm şirketlere baktığımızda inovatif ürün geliştirmedeki başarılarıyla ekonomik başarılarının parallelik gösterdiğini gözlemliyoruz. Öte yandan inovatif kapasitesi düşük olan şirketlerin hacimleri, müşteri potansiyelleri ne olursa olsun zor günler yaşadığını her gün okuyoruz.”