Soğutma sektöründe bir ilke imza attıklarını belirten Kaplanlar Soğutma Genel Müdürü Duygu Kaplan; sıfır salınımla çalışan soğutma sistemi ürettiklerini söyledi. Firmalara yüzde 40’a kadar enerji tasarrufu sağlayan yeni ürünleriyle devrim niteliğinde bir başarı yakaladıklarını ifade eden Kaplan; dünya perakende sektörüne yön veren İngiltere pazarında lider konumda olduklarını belirtti.

Bursa’da soğutma sektöründe faaliyet gösteren Kaplanlar Soğutma Ertuğrul, Faik veFaruk Kaplan ortaklığında 1978yılında kuruldu. Firmalarının yakaladığı başarı ivmesiyle gelişimini hız kesmeden sürdürdüğünü belirten Kaplanlar Soğutma Genel Müdürü Duygu Kaplan;sektörün gelişimi için önemli çalışmalar yürüttüklerini ve birçok firmatarafından da takip edildiklerini söyledi.

Dünya çapında başlattıkları büyüme hamlesiyle ürünlerinin büyük kısmını yurt dışına ihraç ettiklerini vurgulayan Kaplan; “Dünyanın birçok önemlimarkasına ürün tedarik ediyoruz.Aynı zamanda her geçen gün dünya markası olan rakiplerimizi de geridebırakıyoruz. Ekspres mağazalardan hipermarketlere kadar; şarküteri, et,balık, pasta, şişe soğutucuları ve derin dondurucu ihtiyacı olan ürünleri hijyenikşartlarda, doğru sıcaklıkta saklamave sergileme amaçlı soğutma ürünleriüretiyoruz” dedi.

Kaplanlar Soğutma nasıl bir şirket yapılanmasına sahip?

Şirketler grubumuzda bir üretim şirketi,iki dış ticaret şirketimiz mevcut.Yönetim kurulumuzda ise benimle birlikte Ertuğrul, Faik ve Faruk Kaplanbulunuyor. Bursa’da kurulu tesislerimizdefarklı departmanlarda görevli320 civarında personelimiz çalışıyor.27 bin metrekare kapalı alanda üretim yapıyoruz. Bu büyüklükte bir alanda faaliyet göstermek kendi sektörümüz için çok önemli. Dünya çapında üretimyaptığımız firmalarımız için tüm altyapımızı Bursa’da kurduk.

Tesisleriniz hakkında bilgi alabilirmiyiz?

Tesislerimiz tamamen entegre ve akıllısistemlerden oluşuyor. Teknolojiye büyük önem veriyoruz. Altyapımızıkurarken dünya standartlarının üzerindeakıllı sistemlere yatırım yaptık.Bu sayede hem ürettiğimiz ürünlerle fark yaratıyor, hem de dünya çapında rekabetçi bir pozisyon alabiliyoruz.Ürünlerimizi Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikamızda üretiyoruz.

Kaplanlar Soğutma’nın ürün çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Biz firmamızın çalışmalarını üretim ve hizmet olarak iki farklı alanda değerlendiriyoruz.Üretim kısmında özel soğutmalı reyonlar, soğutma sistemleri,soğutmalı-ısıtmalı reyonlar gibi perakende sektörüne yönelik ürünlerin imalatını yapıyoruz. Hizmet alanındaise marketlere yönelik proje yönetimi,bakım ve satış sonrası teknik hizmetler sunuyoruz.

Buna ek olarak uzaktan kumandalı teknolojik sistemler ile kurulansistemin düzenli olarak izlenmesini sağlıyoruz. Uzaktan izleme ve denetim hizmeti, bizim çok önemsediğimiz bir hizmet. Marketlerin soğutma ve ısıtma sistemlerini 7/24 uzaktan izliyoruz. Bu sayede hem ürün kayıplarının önüne geçiyoruz, hem de marketler için enerji verimliliği alanında önemli avantajlar yaratıyoruz. Örnek vermek gerekirse bir soğutma reyonunda enerji kaybı olması veya bir kapının açık bırakılması halinde gözlem istasyonundaki operatörümüz marketlere anında bilgi vererek kayıpların önüne geçebiliyor. Ayrıca sistemlere uzaktan müdahale ederek servis maliyetlerini düşürüyoruz.

Oluşabilecek enerji kayıplarının önünegeçmek adına sistemlere yerleştirdiğimiz sensor ve elektronik ekipman ile sistemin verimli çalışmasını sağlıyoruz.Oluşabilecek arızaları da minimuma indiriyoruz.

Geliştirdiğiniz çevreci ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Biz Ar-Ge’ye önem veren bir firmayız.Bu nedenle 30 kişilik bir Ar-Ge takımına sahibiz. Bu takımı Green Development Team–Çevreci GelişimTakımı (GDT) olarak adlandırdık.Çevreci teknolojilerin gelişimi adına önemli başarılar elde ettik. Soğutma sektörünün, gaz salınımı yüksek birsektör olması nedeniyle bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Yapılan araştırmalara göre; soğutma ürünlerinin bıraktığı karbon ayak izi aydınlatma ürünlerinden sonra ikinci sırada.

Bu nedenle sürekli çalışıyoruz.Dünyaca ünlü uluslararası bir zincire,karbondioksitle soğutan yeni bir sistemgeliştirdik. Karbondioksit şu anda sıfır salınım yapan tek gaz. Eskiden yurt dışındangetirilen komponentleri entegre olarak Türkiye’de ilk defa Bursa’da üretiyoruz. AB ülkelerinde kullanımı duran ve salınımı yüksek olan gazların ülkemizde kullanımının kısıtlanması ve kaldırılması için sosyal çalışmalara destek oluyoruz. Öncü ve yenilikçi çözümler için tedarikçilerimiz ile sürekli toplantılar yapıyoruz. Uluslararası standartlara uygun ve akredite olmuş EN 23953 standartlarında çalışan üçtest odamız var.

İngiltere’de yer alanBristol Üniversitesi ile çalışmalar yaptıkve sertifika aldık. Ayrıca bir laboratuvarımızda CO2, R290, R1270 gazlarıile yapılan çalışmaları test edebilecek kapasitede.“YÜZDE 40’A VARAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYORUZ”Tasarım trendlerinde retro modellere yönelik yaşanan dönüşüme uygunolarak basit ve işlevli modeller geliştirdiklerini belirten Kaplanlar Soğutma Genel Müdürü Duygu Kaplan;“Ürünlerde montaj ve bakım maliyetini azaltmak için vida tasarımlarını bile değiştirdik. Daha kolay montaj sağlamak için vidaların sayılarını azalttık.Tasarımlarımızı bu yönde geliştirdik.Devasa bir kapalı alana sahip olmamıza ve entegre üretim kabiliyetimize rağmen müşteri ihtiyaçlarına özel butik üretimler de yapıyoruz.

Marketin küçükolması durumunda bile alana özelüretim ve Ar-Ge yapıyoruz. Enerji tüketimikonusunda da önemli çalışmalar yürütüyoruz. Özel üretim modelimiz çerçevesinde büyük marketler içingeçerli olan tüm verimli kompresör uygulamalarını küçük marketler için de uyarladık. Aydınlatmalarımız bile daha az enerji tüketen LED teknolojisi ile yapılıyor.Soğutma verimini düşürmeden fanlarımızı da enerji tasarruflu ürünler haline getiriyoruz.

Tasarımlarımızda ısı kaybını azaltmak adına ısı yalıtımlı ve su bazlı çevreye duyarlı komponentler üretiyoruz. Ürünlerde yüzde 40’a kadar enerji tasarrufu sağlayan devrim niteliğinde bir geliştirme yaparak ısı rezistanslarını kaldırdık. Bu iyileştirme ile hem dünyamızın kıt kaynaklarının etkin kullanılması, hem de perakendeciler adına önemli kazançlar sağladık” dedi.

Türkiye’de ilk defa sıfır salınımla çalışan soğutma sistemini biz ürettik. Çevreye duyarlı komponentlerimizl e firmalara yüzde 40’a kadar tasarruf sağlıyoruz.

Kaplanlar Soğutma Gelişim Modeli çerçevesindeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kaplanlar Soğutma Gelişim Modeli uygulamasıyla çalışanlarımızın gelişimi adına birçok eğitim ve atölye çalışması gerçekleştiriyoruz.

Geçtiğimiz yıl başlayan koçluk sistemi ile de çalışanlarımıza kariyer planlamalarında destek oluyoruz. Koçluk sistemi kapsamında firmada uygun olanlara hem kişilik,hem de yönelim testleri yapılarak potansiyel koç adayları belirleniyor.

Kişilik testlerinde güçlü yönler tespit edildikten sonra bu verilerin ışığında bireysel görüşmelerle koç adayları seçiliyor. Bu çerçevede belirlenen adaylar, koçluk eğitimlerine tabi tutuluyor.Eğitimi başarı ile tamamlayanlar firma içi koçu olma hakkı elde ediyor.Sonrasında bu arkadaşlarımız şirket içinde aktif roller üstleniyor.

Gençlere yönelik eğitim destekleri de sağlıyor musunuz?

Gençlerimizin gelişimi adına Uluslararası Öğrenci Değişim Programı (AIESEC) çerçevesinde yabancı ülkelerden üniversite öğrencilerini staj amaçlı firmamızda ağırlıyoruz. Gençlerle birçok ortak proje yürütüyoruz. Onların bizim aracılığımızla çeşitli eğitimler almalarını sağlıyoruz. Yine önemli bir çalışma olarak Uludağ Üniversitesi bünyesinde yer alan Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Merkezi ile bir protokol imzalayarak gençlerimize staj imkanı yarattık. Ayrıca üniversitenin katkıları ile Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa’da kurulan Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı bünyesinde mesleki eğitimlerin gerçekleştirilmesi ve ara eleman yetiştirilmesi konusunda da firma olarak destekler veriyoruz.

Sektörünüzle ilgili fuarlara katılıyor musunuz?

Biz firma olarak fuarları stratejik bazda planlıyoruz. Her yıl en az üç büyük fuara katılma hedefimiz var. Bu çerçevede her fuar için ayrı bir stratejimiz mevcut. Bir fuarı dünyadaki rakiplerimizile kendimizi karşılaştırmak ve yeni trendleri takip etmek için seçiyoruz. Bir diğer fuarı hedef pazarlarımıza yönelik seçiyoruz. Son olarak seçtiğimiz fuarise Ar-Ge alanında yatırım yapmak için belirlediğimiz fuar oluyor.

Firmanızın ihracat potansiyeli hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kaplanlar Soğutma olarak 48 ülkeyeihracat yapıyoruz ve 20 milyon dolar seviyesinde bir ihracat rakamına sahibiz. 2013 yılı hedefimiz ise 25 milyon dolar hedefine ulaşmak.Dünya perakende sektörüne yön veren İngiltere pazarında lider konumdayız.İngiltere özellikle perakende sektöründe trendleri belirleyen ülke olduğuiçin bu pazara büyük önem veriyoruz.

İngiltere’nin yanında Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. Asya’nınönemli perakende zincirlerinde Kaplanlar Soğutma’nın ürünleri var. Yeni Zelanda, Avustralya ve Afrika ülkelerine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Ayrıca birçok ülkede ürün ihracatının yanı sıra anahtar teslimi proje yönetimi çalışmalarıda yapıyoruz.

“ÜLKE MARKAMIZ, BAŞARI İVMESİ YAKALADI”

Türkiye olarak ülke markası anlamında son dönemlerde önemli bir başarı ivmesi yakalandığını vurgulayan Kaplan,sözlerini söyle sürdürdü: “İhracatçılar olarak bu konuda büyük bir avantaja kavuştuk. Ancak küresel ekonomik krizin etkileri bu avantajı sonuca ulaştırma anlamında geç kalmamıza neden oluyor.

Diğer taraftan gümrük vergilerive tarifeler ülkeler bazında bizi zora sokuyor. Bazı ülkelerle ikili anlaşmalar yapılması sayesinde rekabetçi olabiliyoruz; ancak ikili anlaşmaların olmadığı ülkelerde vergiler, maliyetler üzerinde büyük etken.

Bu konuda daha fazla ülke ile vergi anlaşmaları yapılmasının gerekliliği ortada.”

İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ne gibi çalışmalarınız var?

Bizler Kaplanlar Soğutma olarak işçisağlığı ve iş güvenliği konusuna çok fazla önem veriyoruz. Çalışanlarımızın metal gibi ağır bir sektörde mesai harcaması göz önüne alındığında bu konuda haklılığımız da ortaya çıkıyor.Bu nedenle aldığımız tüm makinelerde de iş güvenliği önem taşıyor.

Zaten dünyada da bu konu artık birinciöncelik halini aldı. Makinelere standart olarak güvenlik paketleri ekleniyor. Ancak ülkemizde güvenlik paketleri hala opsiyonel olarak sunuluyor. Ya da sonradan yapılan uygulamalar nedeni ileinanılmaz zaman kayıpları yaşanıyor.Bu doğrultuda üreticilere yönelik makine üretimi yapan sektör mensuplarımızın,Ar-Ge çalışmalarını yoğunlaştırmasının doğru olacağına inanıyorum.Aksi takdirde dünya standartlarının gerisinde kalınacak. İşçi sağlığı ve işgüvenliği konusunun gelecek dönemin trendi olacağına inanıyorum.

Bu nedenleKaplanlar Soğutma olarak biz işgüvenliği mantığını tüm üretim sürecimize yerleştirdik. Örneğin; poli üretan hatlarda maske gibi ucuz bir yöntemle çare bulmak yerine gazların çıkışını ilk andan itibaren engelledik ve özel bir havalandırma sistemi kurduk. Bu uygulama henüz dünya çapında pek az şirket tarafından kullanılıyor.

2012 yılı firmanız açısından nasıl geçti ve 2013 yılına nasıl bir başlangıç yaptınız?

2012 dünya genelinde önemli bir durgunluk yılı olarak yaşandı. Gelişmiş ülkelerdeki ekonomik durgunluk nedeniyle birçok sektör zorluk yaşadı.Biz 2012 yılında mevcut pazarlarda rakiplerimizden pay alma hedefiyle ilerledik. AB ülkelerinde bu anlamda önemli başarılar yakaladık. Ayrıca pazar alternatiflerimizi de geliştirdik.

Farklı pazarlara ürün satmaya başladık.2013 yılı ise her yılbaşında olduğu gibi durgun başladı. Birçok şirket satın alma planlarını bu dönemde yapıyor.Bahar ve yaz döneminde işlerin iyi bir ivmeye ulaşacağına inanıyorum. Özellikle uzun süredir altyapısını hazırladığımızprojelerin de bu yıl gerçekleşeceğiniöngörüyoruz. Bu da bize büyükbir katkı sağlayacaktır.Bu yıl ayrıca 1,5milyon euro değerinde makine yatırımı yapacağız. Bu makineler son teknolojiyi kullandığı için bize büyük katkı sağlayacak.

Firmanızın gelecek hedeflerinden bahseder misiniz?

Kaplanlar Soğutma olarak sektörümüzde en etkin Ar-Ge yapısına sahip ve dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alma hedefindeyiz. Bu çerçevede uzun dönemli planlarımızı yaptık.Hızlı bir büyüme ivmesi ile ilk etapta Avrupa’nın, sonrasında da dünyanın en büyük soğutma sektörü firmalarından bir tanesi olmayı hedefliyoruz.

“MTG SAYESİNDE SEKTÖRÜMÜZ DÜNYADA TANINIYOR”

Türk makine sektörünün dünyada büyük bir üne kavuştuğuna işaret eden Kaplan; “Son dönemde Makine Tanıtım Grubu tarafından yapılan çalışmalarında etkisi ile sektör dünyada artı kadından söz ettiriyor. Rakamlar da bu bilinirliğin başarı olarak geri döndüğünü gösteriyor. Bizler biliyoruz ki makine sektörü stratejik sektörlerden bir tanesidir. Bu alanda yakalanan her başarı, ülkemize büyük bir katkı olarak dönecektir” dedi.

Kaplanlar Soğutma olarak sektörün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sektörümüzün geleceği çevreci ve enerji verimliliğine yönelik üretimden geçiyor. Bu noktada tüm altyapımızı buna göre oluşturduk. Şimdiden Ar-Ge çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.Tüm dünyada kabul gören bazı iyileştirmeler yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Aynı zamanda üniversite öğrencilerini kendi taleplerimiz doğrultusunda eğiterek, sektörün en önemli sorunu olarak tespit ettiğimiz kalifiye eleman sorununa yönelik çözümler de buluyoruz. Bu tarz çalışmalar sonucu sektörümüz önemli bir gelişim gösterecektir.Katma değerli ürünler ile hızlı bir büyüme yakalayabiliriz.

Duygu Kaplan Kimdir?


Ankara’da 1980 yılında doğdu. İlk,orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamladı.Endüstri mühendisliği alanında lisans eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans eğitimini Amerika’da tamamladı. Eğitiminin ardından Bursa’da bulunan aile şirketi Kaplanlar Soğutma’da aktif iş hayatına başladı. Sırasıyla dış ticaret, üretim planlama, finans gibi departmanlarda görev alan Kaplan; 2009 yılında başladığı genel müdürlük görevini halen sürdürüyor.