Dünyanın lider endüstri teknolojileri fuarı olan ve 1947 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen Hannover Messe, 8-12 Nisan tarihleri arasında Almanya’da düzenlendi. “8.000 makine üreticisi burada” sloganı ile fuarda gövde gösterisi yapan Makine Tanıtım Grubu’nun (MTG) reklam çalışmaları katılımcı ve ziyaretçileri hayran bıraktı. Türk makine sektörünü tanıtan reklamlar havaalanından başlayaraktramvaylar, fuar alanında reklam kuleleri, taksi durakları, billboardlar, fuarharitaları, shuttlelar, basın otobüsleri ile şehirde ve fuar alanında geniş yer buldu.

MTG ayrıca, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı açılış seremonisine de sponsor oldu. Hannover Messe’nin hemen ardından iş ve inşaat makineleri alanında dünyanın en önemli fuarı olarak kabul edilen ve Münih şehrinde düzenlenen Bauma Fuarı’na katılan MTG, Türk makinecilerinin uluslararası platformlarda sesi olmaya devam ediyor. Fuarlarla ilgili kapsamlı bilgileri bu sayımızda bulabilirsiniz. Nisan sayımızın sektörden bölümünde Esmaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Malik Demirci ile sektörün durumu ve firmalarının ihracata kattığı değeri irdeleyen bir röportaj gerçekleştirdik.

MSSP Focus bölümümüzün bu ay ki konuğu ise PAGDER’di. Makine Sanayii Sektör Platformu’na üye dernekler içinde önemli bir
yere sahip olan Plastik Sanayicileri Derneği, Türkiye plastik sektöründe faaliyet gösteren üretici firmaları aynı şemsiye altında toplamayı amaçlıyor. Türkiye’yi dünya plastik pazarının önde gelen üretim ve tedarik merkezlerinden birisi yapmayı hedeflediklerini belirten PADER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, bu doğrultuda yürüttükleri çalışmalar konusunda bilgi verdi.


Sektörel eğitim kurumları ve genç kuşağın başarılarına yer verdiğimiz sayfalarda Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ne misafir olduk. Endüstriyel kuruluşlarının ihtiyaçlarına cevap verecek yeterlilikte mühendisler yetiştirmenin önemine vurgu yapan Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Uzman, sanayinin ihtiyaçlarının mühendislik eğitiminin niteliğini etkilediğini söyledi. Sektörümüzün başarılı iş kadınları incelediğimiz Pozitif bölümümüzde ise sorularımızı TASİAD Yönetim Kurulu Üyeliği’ne bu yıl seçilen Betül Yılmaz yanıtladı.


Nisan ayının kapak konusu ise üretimin can damarı olarak nitelendirilen “Endüstriyel Boyama Uygulamaları ve Türkiye’deki Endüstriyel Boyama Pazarı”. Makine aksamlarından lastik ve süspansiyon sistemleri gibi otomotiv parçalarına, petrol ve gaz borularından beyaz eşyalara kadar farklı üretim alanlarının ortak paydası endüstriyel boyama uygulamalarıdır. Doğru boyama tesisi yatırımları; zaman, insan gücü ve enerji kaybını engellediği gibi başta üretici firma olmak üzere ülke ekonomisine ve yatırımcısına önemli kazançlar sağlıyor.