TÜYAP Konya Fuarcılık tarafından Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) işbirliğiyle düzenlenen etkinliği  ekonomi Bakanlığı, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve KOSGEB destekledi.
KTO - TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde 4-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarın açılış töreninde; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk
Öztürk, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Gamsız hazır bulundu. 

750 markanın bin 500 ürünü sergilendi 
KONMAK 2013 Konya 10.Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Yan Sanayileri ve Ekipmanları, Delme Teknolojileri, Malzemeler ve El Aletleri, Hidrolik ve Pnömatik Fuarı, İSKON Konya 8. İstifleme, Depolama, Taşıma, Vinç ve Lojistik Fuarı ile KONELEX 2013 Konya 8. Elektrik, Elektronik, Elektromekanik, Enerji Üretimi, Otomasyon ve Aydınlatma Fuarı eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Bölge ve ülke üretimi için büyük önem taşıyan etkin bir platform haline gelen fuarlar yurt dışından İran, Irak, Afganistan, Almanya, Fransa, Tayvan ve Ürdün’den gelen iş adamlarının yanı sıra; üretimin yoğun olduğu ülkemizdeki 51 farklı
ilden gelen toplam 37 bin 268 ziyaretçiyi Konya’da bir araya getirdi. 


Metal İşleme, İstifleme-Depolama-Lojistik ve Elektrik-Elektronik sektörlerindeki dünya markalarının buluşmasına ev sahipliği yapan fuarlar 22 ülkeden 360  firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla gerçekleştirildi. 4 gün süresince 750 markanın bin 500’ün üzerindeki makine ve malzemesiyle üretim süreçlerine ilişkin yenilikler ve teknolojik gelişmeleri yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Konya’ya AR-GE merkezi kuruluyor 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan açılışta yaptığı konuşmada, fuarların düzenlendiği şehir ve bölgenin marka değerini önemli ölçüde etkileyen organizasyonlar olduğunu söyledi. Doğan: “Her il kendisini inşa sürecinde. Bu süreçte Konya da rolünü oynuyor. Sanayi Odası ve Mevlana Kalkınma Ajansı bir Ar-Ge merkezi projesi üzerinde çalıştı. Bu çalışmanın ihalesi yapıldı ve önümüzdeki günlerde  faaliyetlerine başlayacak. 4 üniversitesi bulunan ve 5’incisi açılacak olan Konya’da Ar-Ge merkezi kuruluyor” dedi.

Nitelikli eleman eksikliğinin 
ciddi şekilde hissedildiğini ifade eden Doğan, mesleki eğitim alanındaki derslik açığını gidermek için çalışmalar yapıldığını da vurguladı.Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de ülkedeki gelişmişlik düzeyini gösteren sektörlerin başında makine sektörünün geldiğini aktardı. Ülke olarak 2023 yılında makine sektöründe 100 milyar dolar ihracat hedeflediklerine dikkat çeken Öztürk, ‘’Sektörde faaliyet gösteren firmalar için iki konu çok önemli; bunlar Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıdır. Bu faaliyetlere ağırlık vermeli ve ürünlerimizi çeşitlendirmeliyiz’’ diye konuştu. Açılışın ardından protokol üyeleri stantları gezerek ilgililerden bilgi aldı.