Esmaş Makina, geliştirdiği çok testereli kesme makinesini 2012 yılında piyasaya sundu. Yeni ürünlerinin az maliyetle oldukça seri biçimde çalışabilen, otomasyon sistemine sahip bir üretim hattı olduğunun altını çizen Esmaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Malik Demirci; makinelerinin teknolojisi ve çalışma sistemiyle üst seviyede bir ürün  olduğunu söyledi.

Türkiye’nin önde gelen firmalarına makine yedek parçaları imal etmek amacıyla 1974 yılında Şükrü Kırbacı, Malik Demirci ve Mehmet Ali İbiş ortaklığında faaliyete başlayan Esmaş Makina, 1982 yılında profesyonel olarak mermer ve granit işleme  makinelerinin imalatına yöneldi. Firmalarının kurulduğu günden bu yana çok sayıda sipariş aldığını belirten Esmaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Malik Demirci; “İstenilen tip ve özellikteki makineyi herhangi bir aksaklık yaşamadan öngörülen sürede müşterilerimize ulaştırıyoruz. Güvenilirliğimiz ve ürün kalitemizle de sektördeki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim çalışmalarımızı İstanbul Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde 2  fabrikamızda, dünya standartlarını gözeterek gerçekleştiriyoruz.

                                                   


Ürün çeşitleriniz ve özellikleri hakkında neler söylemek istersiniz? 
F
irmamız ilk olarak makine sanayisine yedek parça üreterek faaliyetlerine başladı. Türkiye’ye ithal edilen makinelerin parçalarını tedarik etmenin oldukça zor olduğu 70’li yıllarda, Esmaş Makina Türkiye’de yapılması oldukça zor olan makine parçalarını başarıyla üretti. 1982 yılına gelindiğinde ise profesyonel olarak mermer ve granit işleme makineleri imalatına başladık. Bu vesileyle ilk ürettiğimiz makinenin hala çalışır vaziyette olduğunu ve memnuniyetle kullanıldığını söylemek isterim.

Firmamız şu an üretimini seri bant hattı olarak gerçekleştirdiği ve ana ürünü olan ST tip mermer blok kesme makinesini ilk olarak 1988 yılında İMES (İstanbul Madeni Eşya Sanatkarları) Sanayi Sitesi’nde özel sipariş olarak üretti. Günümüze kadar bu makineden çok sayıda sipariş aldık ve bu siparişleri sorunsuz bir şekilde müşterilerimize ulaştırdık. Zaman içerisinde Ar-Ge çalışmalarımızı geliştirerek, CE sertifikasına da sahip olduk. Bahsettiğim bu makinemizin haricinde firmamız bünyesinde granit blok kesme, çok testereli granit blok kesme, bazalt ve andazit blok kesme, otomatik mermer kalibre, testereli boy ebatlama ve iki  testereli ebatlama makinelerimizin üretimini başarıyla gerçekleştiriyoruz.

YEDİ FARKLI ÜRÜNLE PAZARIN YÜZDE 75’İNE HAKİMİZ”

Esmaş’ın ürün skalasında yer alan yedi farklı ürünle, faaliyet alanında Türkiye pazarının yüzde 75’ine hakim olduğunu vurgulayan Esmaş Yönetim Kurulu Başkanı Malik Demirci; “Müşterilerimizin ilk tercihi olmak, bugüne kadar firmamızın değişmeden gelen temel ilkesi. Faaliyet alanımızda yedi farklı ürünle Türkiye pazarının yüzde 75’ine sahip olmamız da sanırım müşterilerimizin, ürünlerimize olan tercihinin en iyi göstergesi. Biz makinelerimizin kalitesine, bilgi birikimimize, üretimdeki uzmanlığımıza, pazarlama ve satış tecrübemize fazlasıyla güveniyoruz.

Bu çerçevede de müşterilerimizin memnuniyeti bizim için oldukça önemli” dedi. Üretim süreciniz hangi aşamaları kapsıyor? Fabrikamızda standart üretimimizin dışında müşterilerimizin farklı istekleri doğrultusunda özel üretim de yapabiliyoruz. Her makinenin üretiminde izlenen farklı yöntemler ve dikkat edilmesi gereken belli başlı kriterler mevcut. Makinelerin ana parçalarının işlenmesi ve Esmaş standartlarına uygun olupolmadığının kontrolünden sonra montaj aşamasına geçilir. Ana parçaların montajının tamamlanmasının ardından detayları oluşturan makine parçaları montajlanır. Bu işlemi takiben üretilen makine bir dizi teste tabi tutulur.


Bu 
aşamada makinenin firmamız tarafından belirlenen bazı standart değerleri yakalaması gerekir. Testleri başarıyla geçen makine üretim hattından alınarak boya işlemi için hazırlanır. Boyama işleminin ardından da makinelerin son kalite kontrolleri yapılır. Kalite kontrol onayına da sahip olan makinelerimiz bu aşamanın ardından paketleme ve sevkiyat için hazır hale gelir. İlk aşamadan son aşamaya kadar tüm bu üretim süreci ortalama sekiz-dokuz günlük bir süreyi kapsar.

Çalışanlarınızın gelişimi konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Firmamızda bugün itibariyle sadece üretim kısmında çalışan 33 kişilik bir  kadromuz mevcut. Ar-Ge, tasarım ve teknik birimlerde çalışan arkadaşlarımız kendi alanlarıyla ilgili çeşitli kurs ve eğitimlere katılıyor. Teknolojiyi yakından takip eden ve ürünlerinde son teknoloji kullanan bir firma olarak bu eğitim çalışmalarının oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. 

“YENİ ÜRÜNÜMÜZ AR-GE EKİBİMİZİN ESERİ” 
Çok testereli (multi disc) granit, bazalt ve andazit taşı kesme makinesinin seri üretimine geçtiklerinin bilgisini veren Demirci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu makine tamamen firmamızın Ar-Ge ve tasarım ekibi tarafından dizayn edilip üretildi. Henüz yeni bir ürün olmasına karşın makinemize olan yoğun ilgi bizi oldukça memnun etti. Makinelerimizin bir tanesi şu an Kayseri’de bazalt bir diğeri ise Bergama’da granit taşı kesme işleminde kullanılıyor. Çok  testereli granit, bazalt ve andazit taşı kesme makinemiz aslında, az maliyetle oldukça seri bir biçimde çalışabilen, otomasyon sistemine sahip bir üretim hattıdır. Ürünümüz çok kısa bir sürede teknolojisi ve çalışma sistemiyle üst seviyede bir ürün olmayı başardı.


Bu 
makine ile 40’tan 100’e kadar yükseltilebilen testere sayısıyla aynı anda, üretim hattında seri bir biçimde kesim yapılabiliyor. Dünya standartlarında üretimi hedefleyen bir firma olarak bu yeni ürünümüzün başarısıyla gurur duyduğumuzu söylemek isterim. Yeni ürün yaratma ve ürün geliştirme çalışmalarımıza bundan sonra da ara vermeden devam edeceğiz.”

Esmaş olarak fuarlara katılma sıklığınız nedir?

Fuarları üreticilerle müşterilerin doğrudan karşı karşıya geldiği, firmaların ürünleri hakkında müşterileri ilk elden bilgilendirdiği ve ürünlerini tanıttığı önemli organizasyonlar olarak değerlendiriyoruz. Aynı zamanda marka ve ürün tanınırlığını sağlama konusunda da fuarlar oldukça önemli bir rol oynuyor. Esmaş olarak biz de bu çerçevede faaliyet gösterdiğimiz sektörle ilgili çeşitli fuarlarda yer alıyoruz. Türkiye doğal taş endüstrisinin ihracat fuarı olma özelliğini taşıyan Natural Stone Fuarı’na her yıl olduğu gibi bu yılda katılacağız. Bunun haricinde yurt içinde ve yurt dışında takip ettiğimiz başka fuarlar da bulunuyor. Önümüzdeki süreçte İtalya’da gerçekleşecek bir fuarda, ürünlerimizi dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen potansiyel müşterilerimizin beğenisine sunmayı amaçlıyoruz.

Firmanızın ihracatı hakkında bilgi verir misiniz? 

Mermer blok kesme makinemiz en fazla ihraç ettiğimiz ürün olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte ürün gamında yer alan diğer makinelerimizin de ihracatını gerçekleştiriyoruz. Yurt dışına  gönderdiğimiz ürünlerin kurulumunu da kendi uzman personelimiz yapıyor. Yunanistan, Mısır, Suudi Arabistan, Suriye, Ürdün, Kıbrıs, Tunus, Fas, Etiyopya, Azerbaycan ve Kırgızistan gibi dünyanın pek çok ülkesinde makinelerimiz sorunsuz bir biçimde çalışıyor. Türkiye makine üreticiliği alanında sizce ne durumda? 

Ülkemizin makine üreticiliği alanında son yıllarda gösterdiği gelişme oldukça sevindirici. Türk firmaları artık dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren global markalarla yarış halinde. Durum böyle olunca malzeme, teknoloji ve ham madde kullanımında oldukça nitelikli tercihlerde bulunmanız gerekiyor. Bu standartları gözeten firmaların ve bir bütün olarak ülkemiz makine sektörünün önümüzdeki yıllarda daha da başarılı olacağına inanıyorum. Tabi ki yerli üreticinin korunmasına yönelik çeşitli önlemlerin alınması ve hiçbir standart gözetilmeden üretilen ithal ürünlerin piyasada yarattığı haksız rekabetin ortadan kaldırılması da devletimizden en büyük beklentilerimiz arasında.

“2013 YILINA AVANTAJLI BAŞLADIK” 

2012 yılının Esmaş için gayet başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Demirci; üretim ve ihracat hedeflerini yakalayarak 2013 yılına oldukça avantajlı bir başlangıç yaptıklarının altını çizdi. Demirci; “Yeni ürünlerimizin piyasada karşılaştığı ilgi 2013 yılının ilk çeyreğinde de artarak devam ediyor. Öngördüğümüz üretim ve ihracat rakamlarına ulaşmak için çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi. 


Sizce sektörde yaşanan en önemli sorun nedir?

Tüm alt sektörler de dahil olmak üzere genel anlamda makine imalatı alanında faaliyet gösteren firmaların ortak sorununun, kalifiye eleman bulma konusunda karşılaşılan güçlükler olduğunu düşünüyorum. Teknik eğitim veren  lise ve üniversiteler ile sanayi sektörü arasında çok daha sağlam işbirlikleri geliştirmek, eğitimin teorik yanıyla pratik yanının mutlaka birbirini dengelemesini sağlamak gerekiyor. Bunun haricinde kalitesiz ve standart dışı üretimin sektöre verdiği zararı engellemeye yönelik çok daha ciddi tedbirlerin alınmasını gerekli görüyorum.