Yüksek lisans eğitimini Almanya’da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Yücel Günal’ın kurduğu, Genel Makina Sanayi; 1967 yılında talebe özel pompa üretmeye başladı. Ürettikleri pompaların 46 yıldır “tıkır tıkır” çalıştığını ifade eden Yücel Günal, firmanın yarım asırlık üretim serüvenini anlatarak Türk pompa sektörüyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Genel Makina Sanayi’ni (GMS),aile şirketi olarak 1967 yılında kurduğunu söyleyen Yücel Günal; İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimi almak için Almanya’ya gider. Eğitimimi tamamlayıp Türkiye’ye dönen Günal, mesleğe atıldığı ilk yıllarda çeşitli işletmelerde çalışarak deneyim kazanır. Günal, meslekteki ilk yıllarını ve kendi işini kurmasını “birçok yerde çalıştım, zaman içinde bilgi ve becerilerimin kısıtlandığını fark edip, ustalaştığıma inanarak kendi işimi kurdum” şeklinde özetliyor. O yıllarda Türkiye’deki seri üretim pompaların talebe cevap veremediğini aktaran duayen isim, müşteriye özel üretime yöneldiğini söylüyor. Günal’ın ifadesiyle GMS kurulduğu günden bu yana talebe özel, “aynen terzinin müşterisi için diktiği elbise gibi” pompa üretmeyi amaçladığını ve piyasada sık rastlanmayan, farklı türde pompalar ürettiğini belirtiyor.

KALİTE MERKEZLİ ÜRETİM
Yücel Günal firmasının üretimdeki temel prensipleriyle ilgili ise şu noktaların altını çiziyor: “Kalite birinci önceliğimiz. Kaliteden asla ödün vermedik. Bu bizi hep başarılı kıldı. Müşterimizin ihtiyaçlarına kısa süre cevap verecek, daha sonra kullanım  dışı kalacak ürünleri pazara sunmadık. Çöpe atılacak bir pompa üretmedik. Firmamızın kurulduğu yıllarda üretilen ilk pompalar halen “tıkır tıkır” çalışıyor. Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşlarında ürünlerimiz faal olarak kullanılıyor. Çalışanlarımız GSM’de çok şey öğrendi, işletmemize de çok şey kattı. Firmamızda çırak  olarak çalışma hayatına atılan pek çok elemanımız GSM’den emekli oldu ya da emekli olmayı bekliyor. Sürekli işçi ve usta değiştiren bir işletmede üretim verimliliği düşer. Personelin huzurlu bir yerde çalışmasının işletmenin verimini artırdığını düşünüyorum. Ülkenin ekonomik yapısındaki dengesizliklerin zaman zaman sıkıntı yaşattığını belirten Günal, “Türkiye ekonomik açıdan çalkantılı ve bu çalkantıların uzun süre etkisini hissettirdiği
zamanlar geçirdi. Kur 
dengesizlikleri, adeta sağanak gibi bastıran enflasyon şokları, ülkedeki tüm işletmeler gibi firmamızı da olumsuz etkiledi. O dönemlerde tabir yerindeyse; gerek fren yaparak, gerekse de zaman zaman risk alıp gaza basarak ayakta kaldık. Üretim açısından en büyük avantajımız ise özel tip pompa konusunda faaliyet gösteriyor olmamızdı” dedi.

“TÜRK ÜRETİCİLER İYİ YOLDA”
Üretim kalitesi açısından pompa ve vana sektörünün iyi bir noktada olduğunu düşünen Günal, fakat katma değerli ürün sunma konusunda firmaların eksikleri bulunduğu kanaatini taşıyor. Yurt dışında pek çok firmanın bünyesinde Ar-Ge departmanı bulunduğunu, üretimde maksimum verim ve kalite için aralıksız çalıştıklarını vurgulayan deneyimli isim, “Türk firmaları daha iyi yerlerde olmak istiyorsa, benzer çalışmalar yapmak zorunda” öngörüsünde bulunuyor. Sektörün hedeflenen seviyeye ulaşabilmesi noktasında temel görevin devlet yöneticilerine düştüğünü söyleyen Günal, sektörün gelişmesi için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralıyor: “Mevcut ekonomik yapı içinde üretime yönelik teşvikler artıyor. Bu çalışmalar ümit verici ancak yeterli değil. Üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. İşverenler de risk almaktan, yatırım yapmaktan korkmamalı. Araştırma geliştirmenin önemini kavramalı. Bu çalışmalar firmalara uzun vadede kazanç sağlar. Zaten işletmecinin yatırımdan uzun vadeli kazanç beklemesi gerekir. Üretim dışında pazarlama da son yıllarda önemini artırdı. Türk firmaları pazarlama konusuna odaklanmalı. Çünkü Türkiye, lokasyon açısından ihracatta önemli avantajları olan bir ülke.”                             

POMSAD’I DESTEKLİYORUZ 
Türkiye’deki sektörel dernek ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarıyla ilgili görüşlerini paylaşan Günal, POMSAD üyesi olduklarını ve derneğin sektöre yönelik çabalarını desteklediklerini ifade ediyor. Günal’a göre; “1996 yılında kurulan POMSAD, sektöre emek verenleri bir araya getirmek, bilgi ve fikir alışverişi yapacakları ortamlar hazırlamak, eğitim ve kaliteyi artırıcı faaliyetler yürütmek, sektörün tanıtılması, rekabet kabiliyetinin artırılması ve sektörün uluslararası organizasyonlarda temsili gibi önemli görevler üstleniyor.” İkincisi düzenlenen PAWEX Fuarı’nın üreticileri ve müşterilerin bir araya gelmesi açısından oldukça faydalı geçtiği söylen Günal, ancak bu fuarlara katılımın hem Türkiye, hem de dünya ölçeğinde artması için reklam ve pazarlama faaliyetlerine daha fazla çaba harcanması gerektiği belirtiyor ve ekliyor; “Türk firmaları, Avrupalı rakipleri kadar kaliteli mal üretebiliyor. Fakat tanıtım ve pazarlamada yetersiz kalmanın sektörümüzü, ithal edip yurt içinde pazarlayan bir konuma  doğru yönelttiğini gözlemliyorum.”