Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya, Singapur ve Malezya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyareti ile eş zamanlı olarak, Ekonomi Bakanlığının koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) işbirliğiyle 6-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti’ne 100’e yakın Türk firması katıldı.

Japonya, Singapur ve Malezya ile kısa süre içinde serbest ticaret anlaşmaları imzalanacağını aktaran Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu ülkelerle Avrupa Birliği’nden daha önce serbest ticaret anlaşmaları imzalanabileceği söyledi.Söz konusu ziyarette 8 Ocak’ta Japonya’da JETRO organizayonu ile kahvaltı iş forumu, 9 Ocak’ta Singapur’da Singapore Business Federation ortaklığı ile Türkiye-Sinagpur iş forumu ve 10 Ocak’ta Malezya’da Matrade iş birliği ile Türkiye-Malezya iş forumu düzenlendi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katıldığı söz konusu üç iş forumunda Türk ve ilgili ülke işadamları biraraya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

AB ve Japonya ile serbest ticaret anlaşması görüşmeleri başladı

“Başbakanımızın talimatıyla Japonya, Singapur ve Malezya ile kısa sürede serbest ticaret anlaşmaları imzalayacağız” diyen Nihat Zeybekci, Türkiye’nin Gümrük Birliği kapsamındaki serbest ticaret anlaşmaları sebebiyle üzüntü yaşadığını anımsattı. Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizlerin de destekleri ve katkılarıyla öncü olacağız. Türkiye, Avrupa Birliği ve Japonya ile serbest ticaret anlaşması görüşmelerine başladı. Avrupa Birliği’nin yapısı gereği bunun en az dört yıl süreceğini tahmin ediyoruz. 1 Haziran itibariyle görüşmelere resmen başlayacağız. İnşallah Avrupa Birliği’nden önce Japonya ve Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalanacak” şeklinde konuştu.

Malezya ile teknik detaylar tamamlandı

Nihat Zeybekci, Singapur ile serbest ticaret anlaşması yapılmasına yönelik çalışma başlattıklarını bildirerek sözlerine şöyle devam etti: “Başbakanımız temasları sırasında ‘tüm fasıllarda serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını öngörüyoruz ve teklif ediyoruz’ dedi. Singapur 5,5 milyonluk nüfusuna rağmen dünya ticaretinde saygın bir yere sahip olan ülkelerinden biridir. Bu özelliği nedeniyle Singapur ile bütün alanları kapsayan serbest ticaret anlaşması yapılmasının önemli bir test olduğunu düşünüyorum. Onun için bugüne kadar hiçbir ülkeyle imzalamadığımız serbest ticaret anlaşmasını uygulamaya geçirmek üzere Singapur ile resmi görüşmelerimizi başlattık, Süreci çok kısa sürede tamamlayacağımıza inanıyoruz.” Malezya ile de serbest ticaret anlaşması için teknik görüşmelerin tamamlandığını, nisan ayında iki ülke başbakanları tarafından bütün alanlarda serbestlik sağlayan ticaret anlaşmasının imzalanacağını bildiren Nihat Zeybekci, “Bu alanlar açıldığı zaman Asya Pasifik Bölgesinde yaklaşık 7-8 milyar dolarlık dış ticaret hacmimizi bir anda 10 katına çıkarma potansiyelimiz olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. Nihat Zeybekci, “Dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olan 250 ayrı gümrük bölgesine ihracat yapan bir ülke olmak son derece önemlidir. Türkiye tüm dünyada ecdadıyla ilgili başını öne eğecek hiçbir şey yaşamadı. Gurur duyulacak eserler bıraktı. Yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz” dedi.