MTG’nin sponsorları arasında yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen İşte Bu! Yenilikçi Girişimci Proje Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Yarışmada birincilik ödülünü; solunum fonksiyon testlerinde sıklıkla kullanılan spirometre cihazının yenilikçi versiyonu olan SpiroPlus projesi kazandı.

Makine Tanıtım Grubunun (MTG) da sponsorları arasında yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen ve üniversite öğrencilerini teknoloji tabanlı yenilikçi projeler üretmeye teşvik eden, girişimciliği özendirip destekleyen İşte BU! Yenilikçi Girişimci Proje Yarışması 2014 ödül töreni, 12 Aralık’ta Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirildi. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ev sahipliğinde, Teknoloji Transfer Ofisi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen yarışma, üniversite öğrencilerini yeni fikirler üretmeye, fikirlerini hayata geçirmeye teşvik etmeyi, teknolojiye ve yenilikçiliğe dayalı girişimciliği desteklemeyi amaçlıyor. Genç girişimcilerin bu yolculuğuna destek olan sponsor kurum ve kuruluşların da katıldığı ödül töreni, proje sunumlarının gerçekleştirilmesiyle başladı ve ardından yarışmayı kazanan projeler açıklandı.

125 başvurudan 95 projenin kabul edildiği yarışmada; 30 bin TL değerindeki Elginkan Vakfı Birincilik Ödülü, SpiroPlus adlı projeye verildi. Merthan Öztürk (Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü), Salih Berk İlhan (School Of Visual Arts, MFA / Products of Design), Kerem Yaşar (ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü) ve Cem Evin’den (Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) oluşan proje ekibi ödülü Elginkan Vakfı Genel Müdürü İlhan Ütdü’den aldı. 20 bin TL tutarındaki Elginkan Vakfı İkincilik Ödülü ise Greencoat projesiyle Mehmet Cemil Aktaş (Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı), Pınar Kesim (ODTÜ Kentsel Tasarım) ve Tutku Aynalı’dan (ODTÜ Kimya Öğretmenliği) oluşan ekibin oldu. Yarışmada 10 bin TL’lik Proline Ödülünü de, Fuskey projesi ile Doğan Asil (Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü) ve Yiğit Çetinel’den (Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü) oluşan proje ekibi aldı.

MTG ÖDÜLÜ “ACTION GLOVE ” PROJESİNİN OLDU

AirTies’ın 5 bin TL tutarındaki para ödülünü ve BUBA’nın Silikon Vadisi seyahati özel ödülünü ise WiFi Analitik adlı projeyle Eren Bekar (İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) ve Aslı Sabancı’dan (İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği Bölümü) oluşan ekip kazandı. 5 bin TL’lik MTG ödülünü kazanan Action Glove adlı projesiyle Alp Burak Pehlivan (Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği) oldu. Action Glove proje ekibine ödülü MTG temsilcisi Aydan Işıl Aydın verdi. 2 bin 500 TL tutarındaki iPro teşvik ödülünü Heats adlı projesiyle yarışmaya katılan Dua Özsoylu (9 Eylül Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü) aldı. Genç girişimcilere destek veren sponsorlara teşekkür plaketinin verilmesiyle ödül töreni sona erdi. Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lale Akarun tarafından Aydan Işıl Aydın’a MTG için teşekkür plaketi takdim edildi.