KONMAK, İSKON, KONELEX Döküm ve Sac İşleme Teknolojileri Fuarları, Konya Endüstri Zirvesi başlığı altında 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlendi.

Makine İmalatçıları Birliği (MİB), Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO), Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve KOSGEB desteğiyle eş zamanlı olarak düzenlenen beş ayrı fuar sektör profesyonellerini Konya’da bir araya getirdi. 12. Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Yan Sanayileri, Ekipmanları, Delme Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri, Hidrolik ve Pnömatik (KONMAK); 10. İstifleme, Depolama, Taşıma, Vinç ve Lojistik (İSKON); 10. Elektrik, Elektronik, Elektromekanik, Enerji Üretimi ve Otomasyon (KONELEX), Konya Döküm ve Sac İşleme Teknolojileri Fuarlarında yerlerini alan üreticiler, geliştirdikleri yeni ürünleri müşterilerinin beğenisine sundu.

Organizasyonun açılış törenine KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, KSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Veli Tekelioğlu, MİB Genel Sekreteri Nail Türker, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Erdoğan Duransoy, Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin ile çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı. Fuarın açılışında konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, fuarların marka haline gelmesini sağlayan katılımcı firma temsilcilerine ve ziyaretçilere teşekkür etti. Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fuarlarımızı 2023’ün fuarcılık merkezi olmaya aday Konya Ticaret Odası Fuar Merkezinde, geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir büyüme kaydederek, altı ayrı salonda 66 bin metrekarelik kapalı alanda düzenliyoruz. Küreselleşmeyle beraber ülkeler arasındaki ticari sınırlar ortadan kalkmaya başladı. Bu durum, işletmelerin hem ulusal hem de uluslararası rakipleriyle sürekli rekabet içinde olmalarına zemin hazırladı. Dolayısıyla işletmeler günümüzde daha sıkı ve zorlu bir rekabet ortamı içinde gelişimlerini ve devamlılıklarını sürdürmeli. İşletmelerin başarılı olmaları için küresel rekabet stratejilerini etkin bir şekilde kullanabilmelerinin yanı sıra aynı zamanda sürekli bir yenilik ve gelişim içinde olmaları gerekiyor. İşletmeler, karlarını-pazar paylarını artırmak ve devamlılıklarını sürdürebilmek için hızlı değişime ayak uydurmak zorundadır. Bunu başarabilmek için dünyayı takip edeceğiz, geri kalmayacağız ve daha önde gitmenin stratejilerini oluşturacağız. Değişikliği ve yeniliği takip etmenin yollarından birisi de fuarlardır. Konya makine ve döküm sektöründe Türkiye’nin ve dünyanın lider şehirlerinden biridir. Bugün bu fuarlarımız altı holü de dolu marka bir fuar haline gelmişse bundan en çok sektörlerimiz karlı çıkacaktır. Ülke ekonomisinin parlayan yıldızı Konya olarak daha çok çalışmaya, daha çok üretmeye daha çok dünyaya açılmaya kararlıyız. Şehrimiz, Türkiye ortalaması üzerinde gerçekleştirdiği büyümeyle 3 milyar doları aşan bir dış ticaret hacmine sahiptir. 2014’te ihracatını yüzde 9 artıran Konya, 1,5 milyar doların üzerinde ihracat yaptı. Bu rakam 13 yılda 15 kat ihracat artışı yakaladığımızı gösteriyor. Bu ihracat artışı ile 2023 yılında Türkiye’nin ihracatından aldığımız payı yüzde 1’lerden yüzde 3’e çıkarmak için tüm şehir olarak çalışıyoruz. Sanayicimiz üretiyor, tüccarımız dünyayı dolaşıyor. Oda olarak bize düşen görev de tüccar ve sanayicilerimizin önünü açmak, onlara katkı sağlamaktır. İşte bu amaçla Konya’yı Türkiye’nin en büyük fuar alanlarından birine sahip şehri haline getiren fuar alanımızı hizmete açtık. Hedefimiz, fuar merkezimizde altı holün tamamının dolacağı en az altı fuar yapılmasıdır. 2017 yılı itibariyle toplam bir milyon ziyaretçi hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla projemiz üzerinde çalışıyoruz. Bunları gerçekleştirdiğimiz takdirde 2023 yılında Konya Türkiye’nin yeni fuarcılık merkezi olacaktır.”

27 ÜLKEDEN 525 FİRMA KATILDI

Bu yılki fuarda beş farklı alanı bir araya getirdiklerini söyleyen TÜYAP Fuarcılık Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Konya Endüstri Zirvesi çatısı altında 2014 yılında 21 ülkeden 377 firmanın, 760 markayla ürünlerini sergilediği fuarlarımız bu yıl katılımcı sayısı itibariyle geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir büyüme gösterdi. 66 bin metrekarelik kapalı alana sahip altı ayrı salonda da 27 ülkeden 525 firma, 1546 marka ile Anadolu’nun en büyük fuar merkezi olan Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezinde yerini aldı.

Birinci salonda KONDÖKÜM kapsamında döküm makinelerinin, ikinci salonda İSKON kapsamında istifleme-depolama makineleri, vinç ve forkliftlerin, üçüncü ve dördüncü salonlarda Sac İşleme Teknolojileri Fuarı kapsamında sac işleme makinelerinin, beş ve altıncı salonlarda KONMAK kapsamında takım ve CNC tezgahlarının sergilendiği fuarlar son derece başarılı geçti” dedi.