Makine Tanıtım Grubu, Rusya pazarını hedefleyen tanıtım faaliyetleri kapsamında 25- 29 Mayıs tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen metal işleme fuarı Metalloobrabotka 2015’e katıldı. İlk kez standla fuarda yerini alan MTG, ziyaretçileri Türk makine sektörü ve ürünleri hakkında bilgilendirdi. Fuara MTG’yi temsilen Yönetim Kurulu Üyeleri Sevda Kayhan Yılmaz, Ferdi Murat Gül, Mehmet Ağrikli ve Hüseyin Durmaz katıldı. Ayrıca Makine Sanayii Sektör Platformu üyesi derneklerden Makine İmalatçıları Birliği (MİB) temsilcisi Artun Bölgen de ziyaretçilere üyeleri hakkında bilgi vermek üzere MTG standında hazır bulundu. Fuara, 11 Türk firması stantla katılırken bazı firmalar da bayileri ile organizasyonda yerini aldı.

MTG İLANLARI DİKKAT ÇEKTİ

MTG standının yer aldığı forum pavilyon girişindeki panolar ile fuar alanı otoparkındaki iki panoya Rusça tasarlanmış “Turkish Machinery” logolu ilanlar verdi. Tanıtım çalışmaları çerçevesinde MTG hakkında Rusça bilgilendirme yazısının ve fuardaki Türk firmalarının stant numaralarının yer aldığı broşürün yanı sıra, makine ihracatçıları ve sektörel dergilerle ilgili bilgiler içeren kataloglar ve CD’ler de ziyaretçilere dağıtıldı.

MTG YETKİLİLERİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE BİRARAYA GELDİ

MTG yetkililerinin çeşitli dernek, kurum ve firma temsilcileriyle ikili temaslar kurduğu fuarda Moskova Ticaret Müşaviri Halit Oral Akbay da MTG standını ziyaret etti. Rusya’da makine sektörüne yönelik yayın yapan en önemli dergilerden Metalloobrabotka ve Equipment’in yetkilisi Alexey Yarygin, MTG Yönetim Kurulu Üyeleri Sevda Kayhan Yılmaz ve Ferdi Murat Gül ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda, Yargin’e MTG ve Türk makine sektörü ve sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi verildi. MTG heyeti ayrıca Tataristan’ın nüfus açısından en büyük ikinci şehri ve en önemli sanayi merkezi olan Çelni’de faaliyet gösteren Tataristan Çelni Endüstriyel Parkı Yöneticileri Aleksei Mironov ve Nail Shakirov ile yatırım imkanlarını ele aldıkları toplantıda bir araya geldi. MTG yetkilileri tanıtım çalışmaları kapsamında helikopter ve roketler için motor ve parçalar üreten UEC ile nükleer santrallerin ekipmanlarının imalat ve tasarımını yapan Deles Ergopoles firmalarından yetkililerle de işbirliği olanaklarını görüşme fırsatı buldu. MTG heyeti fuar süresince ayrıca; Rusya Federasyonu Duma Endüstriler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı ve Rus Mühendisler Birliği Birinci Başkan Yardımcısı Gutenev ve Rusya Mühendisler Birliği Yöneticisi Sergei Ivanov ile görüşerek, Birlik üyeleri ile B2B görüşmeleri ve heyet düzenlenmesi konusunda atılması gereken adımları konuştu. Rus Takım Tezgahları Üreticileri Derneği Başkanı Georgy Samodurov ve Başkan Yardımcısı Marina Fedorova ile de fikir alış verişinde bulunuldu. Devletle üyeleri arasında bir köprü görevi gördüklerini ve Türk makinelerinin kalitesinden çok etkilendiklerini belirten dernek yetkililerine, Türk makine sektörü hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Fuarın dördüncü günü Technopolis Moscow ve burada bulunan iki firmanın tesisi ziyaret edilerek yer kiralama koşulları, verilen destekler, gerçekleştirilebilecek faaliyetler ile ilgili bilgi alındı. Takım tezgahı üreticisi Stankoprom firması yetkilisi ile görüşülerek, MTG’nin Rusya çalışmaları kapsamında gerçekleştirilebilecek işbirliği faaliyetleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. MTG yetkilileri ayrıca Birleşmiş Gemi İnşaatları Birliğinden Makine Modernizasyon Sorumlusu ve Satın Almadan Sorumlu Başkan Yardımcısıyla, eylül ayı içinde gemi makineleri sektörüne yönelik ticaret heyeti gerçekleştirilmesi konusunda görüştü.

Beş gün süren fuar boyunca MTG standında ziyaretçi ve katılımcılara Türk makine sektörü tanıtıldı, ziyaret edilen Türk firmalarının da görüşleri alındı. MTG standında ziyaretçilere ayrıca üye veri tabanını içeren CD, USB ve MSSP üye katalogları dağıtıldı. Metalloobrabotka Fuarına 32 ayrı ülkeden 940 firma katıldı. Yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda MTG, gerçekleştirdiği tanıtım-reklam faaliyetleri, işbirliği toplantıları ve çeşitli ikili görüşmelerle hedef pazar Rusya’ya yönelik etkin bir çalışma gerçekleştirdi.